۰۸۱۱۱۴۰۱

شرکتی که اجازه نشر نداشت بابت پس دادن فیلم کنسرت سالار عقیلی ۵ میلیون تومان طلب کرد!

سینماژورنال: کیوان ساکت آهنگساز و نوازنده تار و سه تار اخیرا برای انتشار فیلم یک کنسرت به خوانندگی سالار عقیلی مشکل خورده است.

به گزارش سینماژورنال البته به سیاق مشکلات مرتبط با این حیطه این ممیزی نیست که برای انتشار این آلبوم مشکل به وجود آورده است بلکه شرکتی که آلبوم در اختیار آن قرار داده شده مشکل ساز بوده است.

گویا این شرکت که شرکتی شناخته شده در حوزه تولید آلبوم است اجازه نشر این اثر تصویری را نداشته و برای همین آن را به شرکت دیگری سپرده و شرکت دوم هم نتوانسته کار را به بازار عرضه کند.

سینماژورنال متن کامل گفته های کیوان ساکت درباره این ماجرای عجیب را به نقل از “شهروند” ارائه می کند.

آلبوم تصویری کنسرت سالار عقیلی را به ایران گام سپردیم اما…

سال ٩١ کنسرتی را به همراه جمعی از نوازندگان پیشکسوت ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی با عنوان «دست‌های به‌هم پیوسته» به خوانندگی آقای سالار عقیلی برگزار کردم و قرار شد این کنسرت در قالب اثری تصویری از سوی شرکت ایران‌گام منتشر شود، اما با وجود آن‌که هشت‌ماه از این مسأله گذشت خبری از انتشار آن نشد، حتی پس از اخذ مجوز هم که تنها بهانه آن شرکت (به مدیریت آقای حسین‌خانی) بود باز هم نه از قرارداد خبری شد نه از انتشار اثر.

ایران گام اثر را به شرکتی دیگر سپرد

این کار، اثری بود که تمام کار‌هایش از قبیل طرح روی جلد و خط (استاد امیرخانی) روی جلد و فیلمبرداری و تدوین و تمامی هزینه‌های مرتبط با آن اثر را خود من به تنهایی تأمین کردم و در این میان شرکت مزبور متحمل هیچ هزینه‌ای نشد و تازه من نمی‌دانستم و به من هم گفته نشد که شرکت مزبور اجازه نشر اثر ندارد. مسأله‌ای که باعث آزردگی من در این زمینه شد این بود که شرکت ایران‌گام، این اثر را برای انتشار به شرکت دیگری با عنوان «نغمه روژین» سپرده بود، درحالی‌که من این شرکت را نمی‌شناسم و هرگز با دست‌اندرکاران آن آشنا نبوده‌ام.

مدیر ایران گام برای پس دادن آلبوم طلب ۵ میلیون تومان پول کرد

بعد از گذشت نزدیک به هشت ماه بلاتکلیفی این اثر در شرکت ایران‌گام، از صدرالدین حسین‌خانی، مدیر این شرکت خواستم تا اثر را به من برگرداند. اما در ازای بازپس‌گرفتن اثر خودم، طلب پنج‌میلیون تومان پول کردند. من نیز در ازای این تقاضای غیرموجه دست به دامن مطبوعات و معاون هنری وزارت ارشاد شدم، حتی ایمیل‌هایی که در این مدت به شرکت ایران‌گام زده‌ام را ثبت کرده و دارم.

کیوان ساکت

کیوان ساکت

حتی هزینه فیلمبرداری کنسرت را از جیب دادم

نکته این‌جاست که برای انتشار این اثر زحمت زیادی کشیده شده است، حتی فیلمبرداری این کنسرت به هزینه شخصی من صورت گرفت، یا خط آن به درخواست من به وسیله استاد غلامحسین امیرخانی نوشته شده. با این حال، شرکت ایران‌گام در برابر ایمیل‌هایی که حاکی از درخواست ما برای برگرداندن یا به نتیجه رساندن این اثر بود حرکت‌های اهانت‌آمیزی کرد. اگرچه درنهایت این اثر را از شرکت ایران‌گام پس گرفته‌ام اما از سیاست‌گذاران فرهنگی متعجبم که چرا به چنین شرکت‌هایی اجازه برخورد بازاری‌ گونه با هنرمندان را می‌دهد.

سه تن از اساتید حاضر در اثر فوت شدند

قصد دارم این اثر را از سوی شرکت خود (آوای بیکران سکوت) منتشر کنم، اما آنچه باعث رنجش من شده این است که در این مدت سه تن از اساتید که با من در این آلبوم همکاری داشتند فوت شدند و آرزو داشتند که این آلبوم را ببینند. (ذوالفقار عسگریان، غلامعلی پورعطایی و علیرضا خورشیدفر) اما به هرحال این اثر هشت ماه در بلاتکلیفی و سردرگمی قرار گرفت و دست‌اندرکاران شرکت ایران‌گام برای انتشار این اثر همچنان ما را بی‌جواب و در انتظار قرار دادند تا در این بازه زمانی، این سه هنرمند دارفانی را وداع گفتند.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۸:۰۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=3265

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code