۱۰۰۴۱۴۰۱

شباهت‌ گرانفروشی بازیگران سینمای ایران با گرانفروشی خودروسازان داخل از نگاه شهرام مکری!

خودروی+ملی+پراید

سینماروزان: شهرام مکری با فیلمی مرتبط با آتش‌سوزی سینمارکس با عنوان “جنایت بی‌دقت” که در جشنواره‌هایی در شهرهای مختلف از ونیز تا شیکاگو و توکیو حضور داشته ازجمله گزینه‌های ایرانی اسکار است.

شهرام مکری به تازگی در گفتگویی مرتبط با “جنایت بی‌دقت” شباهت‌هایی را طرح کرده درباره سینمای ایران و خودروسازی ایران که قابل تامل است.

شهرام مکری به تینا جلالی در اعتماد گفت: آن‌قدر شرايط سينماي ايران اين روزها پيچيده شده كه نمي‌توان از منظر دقيقي به آن ورود كرد اما آنچه مسلم است اينكه اقتصاد سينماي ايران بسيار كوچك است و اصلا در مقياس با اقتصاد سينماي جهان قرار نمي‌گيرد. در ايران فيلمساز مي‌تواند خانه يا ماشين بفروشد و فيلم دلخواهش را بسازد ولي در هيچ جاي دنيا ما نمي‌توانيم ببينيم كه سينماگري با فروش يك ماشين بتواند فيلم بسازد. يعني نسبت‌هاي اقتصادي در ايران با هم جور نيست. هيچ جا پول يك بي‌ام دبليو به اندازه توليد كل يك فيلم نيست جز در ايران. كل اقتصاد سال سينماي ايران معادل يك مجتمع آپارتماني در شمال شهر تهران است. اين نسبت غلط است و بايد اصلاح شود.

مکری که هیچ کدام از آثار خودش گیشه داخلی گسترده‌ای نداشته، ادامه داد: نكته ديگر مناسبات توليد است. در سينماي ايران سود در توليد است نه در مواجهه با مخاطب. يعني تهيه‌كننده و توليدكننده در بدنه اصلي سينماي ايران هنگام توليد سود را مي‌برند نه هنگام اكران. در نتيجه مادامي كه چنين نسبت و تناسبي را در سينماي ايران شاهد باشيم همين روند ادامه پيدا مي‌كند و شما ببينيد بازيگرها دستمزدهاي بالا دريافت مي‌كنند ولي به اندازه‌اي كه دستمزد دريافت مي‌كنند در گيشه بازگشت ندارد.

به گزارش سینماروزان شهرام مکری افزود: هميشه براي من سوال بوده كه چرا در سينماي ايران به بازيگران دستمزدهاي بالا داده مي‌شود ولي اين بازيگران در گيشه موفق نيستند. صنعت سينماي ما درست مثل خودروسازي است. كجاي دنيا شما مي‌توانيد ببينيد كه قيمت خودروی بی‌کیفیت با افزايش همراه باشد ولي صف خريد آن هم طولاني‌تر شود. چطور ممكن است بازيگران در گيشه بازگشت مالي نداشته باشند اما دستمزدهاي‌شان بالا برود؟ چطور است كه فيلم‌هاي ما فروش زيادي ندارند اما با هزينه‌هاي بالا و بالاتر ساخته مي‌شوند؟ من فكر مي‌كنم در حال حاضر سينما حداقل در اين بخش با تعاريف غلط پيش مي‌رود كه بايد اصلاح شود.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۸:۱۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=62092

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code