۱۸۰۳۱۴۰۲

سه هفته بعد از دستور وزیر مبنی بر تعیین وضعیت تمام آثار توقیفی⇐یک فیلم توقیفی تازه کشف شد!!!+عکس

سینماروزان: سه هفته بعد از دستور وزیر ارشاد به رییس سازمان سینمایی مبنی بر تعیین تکلیف دوماهه تمامی فیلمهای توقیفی(اینجا را بخوانید) حالا یک فیلم توقیفی جدید هم کشف شده است.

به گزارش سینماروزان جمیل رستمی کارگردان فیلمی به نام «ژانی گل» که بیشتر از یک دهه قبل تولید شده و البته در همان زمان نماینده عراق در اسکار غیرانگلیسی زبان بود هم مدعی شده که فیلمش تاکنون توقیف بوده است.

رستمی که بعد از «ژانی گل» فیلمی به نام «چشم» را هم با حمایت بنیاد سینمایی فارابی ساخته بود که در اکران توجهی را برنینگیخت ادعا کرده که تاکنون چندین بار در دولتهای نهم، دهم و یازدهم برای این اثر سینمایی درخواست پروانه نمایش کرده است ولی تا این لحظه با اکران آن موافقت نشده است و جزو فیلم‌های توقیفی سینمای ایران به شمار می‌رود!!!

البته ادعای توقیف «ژانی گل» در شرایطی است که برخلاف بسیاری از آثار توقیفی سینمای ایران، این فیلم مجوز حضور در بسیاری از جشنواره های غیرایرانی را دریافت کرده بود و از پرتقال تا بنگلادش جشنواره‌گردی داشت.

اما «ژانی گل» چه مضمونی داشته که نتوانسته روی پرده برود؟ داستان فیلم کاملا در عراق می‌گذرد و همان طور که از انتخابش به عنوان گزینه اسکار عراق برمی آید بیشتر از آن که محصولی ایرانی باشد محصولی متعلق به عراق است.

  فیلم حول زندگی یک کارمند یکی از ادارات دولتی عراق می‌گذرد که روز زایمان همسرش برای آوردن ماما از خانه خارج می‌شود اما درگیر تظاهرات تاریخی ۱۹۴۷ سلیمانیه شده و در نتیجه دستگیر و زندانی میشود؛ این زندانی شدن است که زندگی او را دستخوش تغییر و تحول میکند…

نمایی از «ژانی گل»

نمایی از «ژانی گل»

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۵۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=39316

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code