۱۱۰۹۱۴۰۱

سخنگوی ارشاد: درباره بهمن قبادی از ایوبی بپرسید/تبلیغ فیلم در شبکه های معاند جرم است/ترانه عرب کش مجوز انتشار ندارد

سینماژورنال: سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست هفتگی خود نکات جالبی را درباره مسائل روز هنری کشور و از جمله سینما بیان کرد.

به گزارش سینماژورنال و به نقل از “فارس” نوش آبادی درباره اینکه حجت ا.. ایوبی در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال از بلامانع بودن بازگشت بهمن قبادی و فیلمسازی او در داخل کشور، گفته است  بیان داشت: این مطلب را از شخص اقای ایوبی رییس سازمان جویا شوید که با چه دلیل و استناد به چه نکات این مطلب را عنوان کرده است. اما سیاست رسمی ارشاد جذب هنرمندان نویسندگان و نخبگانی است که به دلایل مختلف فاصله گرفته‌اند.

* هنرمندان خارج کشور اگر با نظام و کشور مخالف نباشند می‌توانند به ایران بازگردند 
 
وی ادامه داد: اگر این افراد سابقه ضدیت با نظام جمهوری اسلامی و همکاری با شبکه های معاند را نداشته باشد و یا ارتباطی با کسانی که با این نظام و این کشور مخالف نباشند، طبیعی است ما از چنین افراد علاقمند برای فعالیت هنری دعوت می‌کنیم. این افراد و دوری شان از کشور نباید ناشی از عناد و ضدیت با نظام و فرهنگ باشد. اگر جرمی باشد جرائم باید رسیدگی شود اگر مقامات ذی ربط اجازه دهند طبیعتا ارشاد از هنرمندان که قوانین جمهوری اسلامی را رعایت کند استقبال می‌کند.

* شیوه نامه برگزاری کنسرت
 
نوش آبادی در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه سرانجام شیوه نامه برگزاری کنسرت‌ها و اینکه ظاهرا وزیر ارشاد عنوان کرده است که فقط برای برگزاری محل کننسرت‌ها با نیروی انتظامی در تعامل است و مابقی مسایل در اختیار ارشاد خواهد بود اگر این نکته درست باشد آیا نیاز به تدوین شیوه نامه احساس می‌شود یا خیر؟ واقعا نقش نهادهای دیگر جز ارشاد در برگزاری کنسرت‌ها فقط در حد نظم دادن به محل کنسرت‌ها خواهد بود؟ گفت: پیش نویس شیوه نامه اولیه برای همکاری نیروی انتظامی و ارشاد برای اجرای کنسرت‌ها آماده شده اما نهایی نشده است. اشکالاتی متوجه آن است، درصدد مرتفع کردن آن هستیم. نشست‌هایی با مسئولان نیروی انتظامی داشته ایم تا ابهامات مرتفع شود. اجرای کنسرت در گروی همکاری سه نهاد ارشاد قوه قضاییه و نیروی انتظامی است.

*سیاست ارشاد همکاری با نهادهای امنیتی و انتظامی است

وی ادامه داد: ما به دنبال همکاری و تعاملیم. در حیطه هم دخالت نمی‌کنیم و نقش بدل برای هم ایفا نخواهیم کرد و هرکس نقش حود را در جای خود ایفا می‌کند. سیاست ارشاد همکاری با نهادهای امنیتی و انتظامی است. اما صدور مجوز برای اجرای کنسرت بر اساس قانون بر عهده ارشاد است.

*جشنواره امام رضا (ع)مردمی و با رویکرد وحدت اسلامی برپا می‌شود

نوش آبادی درباره جشنواره امام رضا (ع) گفت:، امکانات جشنواره رضوی مردمی است و سعی شده از حداقل امکانات دولتی برای ان استفاده شود، جشنواره مردمی و با رویکرد وحدت اسلامی برپا می‌شود. با مشارکت ٧٧ کشور و مسئولان ٣١ استان شاهد یک حرکت موثر فرهنگی در کشور خواهیم بود.

*پیش بینی جذب ۴۰هزار هنرمند در صندوق اعتباری هنرمندان تا پایان سال۹۴

وی درباره حمایت‌ها از صندوق اعتباری هنرمندان و نویسندگان گفت: سال گذشته ١٧ هزار و ٩٥٧ نفر را عضو کردیم اما بعد با پالایش افراد واجد را عضو کردیم. تا پایان سال ٩٣ حدود ١٨ هزار نفر عضو داشته و پیش بینی می‌شود تا نیمه اول سالجاری این رقم به ٤٠ هزار عضو برسد. ٥٥٤١ نفر زن و ١٢٤١٦ نفر عضو مرد است که زنان ٣١ درصد و مردان ٦٩ درصد را شامل می شود. در صددیم هیچ خبرنگار هنرمند و نویسنده ای محروم از خدمات بیمه تامین اجتماعی تکمیلی و خدمات رفاهی با نقشی که به حوزه های مختلف داده ایم نباشد.

*تبلیغ فیلم از شبکه‌های معاند با رضایت صاحبان فیلم جرم است

وی همچنین درباره تبلیغ فیلم از شبکه ای خارجی معاند گفت: بر اساس ابلاغیه ارشاد اگر تبلیغ فیلمی از طریق شبکه های خارجی معاند با رضایت فرد صاحب اثر انجام شود تخلف و جرم تلقی می شود. حتی با تخفیف ٩٥ درصدی تبلیغ فیلمها از صدا و سیما طبق توافق صورت گرفته، این بهانه هم از برخی فیلمسازان داخلی گرفته شده ؛ چرا که برخی از عدم پخش تیرز اثارشان گلایه داشتند ولی این تخفیف نشان از برداشتن گام خوب دارد.

* ترانه عرب کش مجوز انتشار ندارد

نوش‌آبادی درباره اعطای مجوز به ترانه‌ای اختلاف آمیز گفت: ارشاد به ترانه عرب کش هیچ مجوزی نداده است چرا که سیاست ما در حفظ انسجام و وفاق ملی و تقریب مداهب و قومیت‌هاست. این اثر اجازه نشر ندارد، همه فعالیتها معطوف به وفاق ملی باید باشد.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=8638

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code