۳۰۱۰۱۴۰۰

رییس کانون کارگردانان صد روز بعد از حذف دولت اعتدال مطرح کرد⇐در دهه گذشته جریانی در وزارت ارشاد به کمک چند سرمایه‌گذار و چند تهیه کننده وابسته شکل گرفت!/ این جریان، سینمای ما را به سمت سینمای بدون کارگردان پیش برد!!/این جریان علاقمند به ناکارگردانان است!!!/بسیار تلاش کردند که فیلمنامه‌نویسی را به سمت فیلمنامه‌های خنثی و عقیم ببرند!!/با خلع سلاح کردن تهیه‌کنندگان و سرمایه‌سالاری بی‌ریشه، به‌دنبال رواج سینمایی بدون تهیه‌کننده بودند!/فضای نقد را توسط منتقد-ماموران به سمت سینمایی بی‌منتقد یا کم‌منتقد هدایت کنند!/در دولت قبل به فیلمنامه خسرو معصومی{مرتبط با کولبران} مجوز ندادند که هنوز پیگیر آن هستیم!/همچنان پیگیر گرفتن تعیین صلاحیت کارگردانان اول از ارشاد هستیم!

کانون کارگردانان خانه سینما+محسن امیریوسفی+احمد امینی+وحید موساییان

سینماروزان/مهدی فلاح: بیشتر از سه ماه بعد از حذف دولت اعتدال و روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی رئیس کانون کارگردانان در نشستی با اعضای کانون به انتقاد از برخی رویه‌های غلط دولت قبل پرداخت.

محسن امیریوسفی رئیس کانون کارگردانان گفت: سال اول حضور ما در شورا یعنی سال ۹۷ صرف بحث وزارت کار و ثبت قانونی کانون کارگردانان سینما شد. سه مجمع عمومی برگزار و پس از موافقت مجمع تا اوایل سال ۹۸ تلاش کردیم بحث حقوقی کانون حل شود. کانون کارگردانان با تاریخچه ۳۲ ساله اعتبار خود را از اعضایش می گیرد، ولی با توجه به شرایط خانه سینما و رای مجمع عمومی باید جایگاه حقوقی هم می‌یافتیم و در نهایت به صورت انجمن کارفرمایی کارگردانان ثبت شدیم و این را مرهون اتحاد اعضای شورای مرکزی و اعضا هستیم.

وی افزود: از همان سال ۹۸ به دنبال برپایی این گردهمایی برای گپ و گفت شورا با اعضای جوان بودیم اما شیوع کرونا نزدیک به دو سال وقت ما را گرفت. خوشحالیم که در این مدت با تشکیل ستاد کرونا تا جای ممکن همراه دوستانی که درگیر کرونا می‌شدند بودیم و تاسف که عزیزانی را در کانون و صنوف دیگر از دست دادیم.

امیریوسفی با اشاره به برپایی مجدد شب‌های کارگردانان تصریح کرد: ما تلاش کردیم این شبها را از سالی یکبار به بزرگداشتهای ماهانه تبدیل کنیم تا یک بار طی مراسم بزرگداشتی که قرار است نوید یک شروع دوباره برای فیلمسازان قدیمی باشد از پیشکسوتان این عرصه تقدیر کنیم. از شورای مرکزی و وحید موسائیان دبیر این شب‌ها سپاسگزارم.

رئیس کانون کارگردانان درباره برخی مشکلات اخیر سینمای ایران گفت: در چند دهه اخیر بسیار تلاش شد که فیلمنامه‌نویسی را به سمت فیلمنامه‌های خنثی و عقیم ببرند و سینمائی بی فیلمنامه به وجود آورند، فضای نقد را هم توسط برخی منتقد-ماموران به سمت سینمایی بی منتقد یا کم منتقد هدایت کنند. از سوی دیگر با خلع سلاح شدن تهیه‌کنندگان و دوران جدید سرمایه سالاری با پولهای بادآورده رو به رو شدیم که در آینده ما را با سینمایی بدون تهیه‌کننده مواجه خواهد کرد.

وی ادامه داد: در دهه گذشته جریانی در وزارت ارشاد به کمک چند سرمایه گذار و چند تهیه کننده وابسته، ما را به سمت سینمای بدون کارگردان پیش می‌برد که علاقه‌مند به ناکارگردانان است. این یک اخطار جدی است. نسل قبل از انقلاب و دهه های شصت و هفتاد کارهای خود را کرده و همچنان فعالیت دارند و الگوی ما هستند اما مشکلات برای نسل جوان کارگردانان هیچ گاه به این حادی نبوده است. کسی با فیلم پرفروش مشکلی ندارد ولی در مملکت ما زمانی فیلم‌های «هامون»، «اجاره‌نشین ها»، «سگ‌کشی» و … از پرفروش‌ترین فیلم های سال بودند،  چه شد که تنها یک نگاه در سینمای اکران و مدیران ارشاد به وجود آمد؟ آیا فیلم‌های پرفروش امروزی که نیاز سینما هستند و فقط باید از یک طیف کمدی باشند و این غایت سینمای ماست؟! ما الگوها و اساتیدی مثل علی حاتمی، بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، ناصر تقوایی، داریوش مهرجوئی و کیمیائی و … داشتیم که اگر امروز می خواستند همان فیلمهای درخشان را بسازند اجازه آن را پیدا نمی کردند نه توسط ارشاد نه توسط سرمایه گذاران. گویی تعامل دو طرفه میان ارشاد و سینماگران از بین رفته است در حالی که نقش ما کارگردانان در سینما فراتر از ساخت یک فیلم است و باید آینده‌ای بسازیم که در اختیار نسل جدید قرار گیرد. دیگر بحث مهم جوانان کارگردان، تلاش برای پیداکردن تهیه کننده یا تهیه کننده شدن آثار خودشان است که کانون تلاش می‌کند، در این زمینه دوستان اتحادیه تهیه کنندگان و نیز دوستان صنف تهیه کننده – کارگردانان به این مسیر باید کمک کنند.

امیریوسفی با بیان این که شورای مرکزی فعلی کانون تا بهار سال آینده به کار خود ادامه خواهد داد، گفت: در همین فرصت پیش رو هم تلاش می کنیم دیگر موانع را از سر راه کانون برداریم تا بستر بهتری برای شورای بعدی آماده گردد و خوشحال هستیم که در این مسیر جوانان کانون مثل همیشه همراه نسل پیشکسوت و میانسال کارگردانان در کنار صنف خود هستند. ما غیر از کارگردانی سینما یک وظیفه صنفی هم داریم که در سینمای ایران کمتر به آن توجه می‌شود. باید این بحث را جدی بگیریم و متحد با هم ، مطالبه داشته باشیم

امیریوسفی در پاسخ به تعیین صلاحیت کارگردانان اولی گفت: بحث تعیین صلاحیت کارگردانان اول از سوی شورای مرکزی پیشین و ظاهرا در اعتراض به موردی به وزارت ارشاد داده شده بود و این موضوع در ارشاد انجام می شد. اما پرسش اینجاست که در مقطع حساس کنونی آیا درست است که کانون این تعیین صلاحیت را انجام دهد و با وجود شرایط دشواری که فیلمسازان اول برای فراهم کردن سرمایه و … دارد مانعی برای کارگردان شود؟ ما تلاش کردیم این اتفاق رخ ندهد اما به هر حال همچنان بحث گرفتن تعیین صلاحیت کارگردانان اول از ارشاد در شورای مرکزی انجام می شود و نتیجه آن اطلاع رسانی خواهد شد.

امیریوسفی گفت: در دولت قبل تقاضای وام ۳۰۰ میلیونی با بهره چهاردرصد برای تجهیزات کارگردانان داشتیم ولی در یک سال گذشته به در بسته خوردیم و باید دست اندرکاران تازه سینما به سمت حل مشکلات معیشتی بدنه سینما و البته کارگردانان بروند.

محسن امیریوسفی تاکید کرد: با تعامل میان کانون و نمایندگان حاضر در شوراهای نظارتی سعی کردیم مشکلات بسیاری از آثار را حل کنیم. تنها موردی که در دولت قبل موفق به دریافت پروانه آن نشدیم، فیلمنامه آقای خسرو معصومی{شلیک به اسب لنگ/مرتبط با کولبران} بود که هنوز مصمم و پیگیر صدور آن هستیم.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=66667

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code