۳۰۰۶۱۴۰۲

ارائه ماحصل کارگاهها و سخنان عباس کیارستمی در بین‌الملل فجر

سینماژورنال: کتاب «کارگران مشغول کارند» شامل یادداشت‌هایی از کارگاه‌های عباس کیارستمی در اسپانیا به قلم محمودرضا ثانی که به زبان انگلیسی در بسیاری از کشورهای دنیا توزیع شده است، در سی و سومین جشنواره فیلم فجر عرضه خواهد شد.

به گزارش سینماژورنال کتاب «کارگران مشغول کارند» نوشته محمودرضا ثانی که با نام اصلی«Men at works: cinematic lessons with Abbas Kiarostami» توسط انتشارات “هیوز پرس” منتشر و در بسیاری از کشورها توزیع شده است، شامل یادداشت‌هایی از کارگاه‌های ۱۰ روزه عباس کیارستمی در اسپانیا است.

ژان کلود کریر فیلمنامه‌نویس و بازیگر فرانسوی که در فیلم «کپی برابر اصل» ساخته عباس کیارستمی به ایفای نقش پرداخته بود، مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته است.

محمودرضا ثانی درباره جزئیات نگارش این کتاب گفت: در سال ۲۰۱۲ زمانی‌که مدیر فستیوال ابن‌عربی در مورسیای اسپانیا بودم، نشان بین‌المللی «ابن عربی» به پاس تقدیر از یک عمر فعالیت حرفه‌ای عباس کیارستمی و تاثیرگذاری وی در تاریخ سینما به این سینماگر اهدا شد.

وی ادامه داد: آقای کیارستمی در آن زمان در محل برگزاری جشنواره، کارگاه‌ ۱۰ روزه‌ای را برای ۳۵ دانشجو که از نقاط مختلف جهان در کنار یکدیگر جمع شده‌ بودند، برگزار کرد. شرکت در کارگاه‌های ایشان متقاضیان زیادی داشت که متاسفانه امکان حضور همه آن‌ها در کلاس‌ها نبود.

ماحصل کارگاهها و یادداشتهای کیارستمی

ثانی با اشاره به اینکه خودش به عنوان شاگرد در این جلسات شرکت کرده است، عنوان کرد: ماحصل شرکت در این کارگاه‌ها و یادداشت‌هایی که از سخنان، تدریس آقای کیارستمی برداشتم، نهایتا در کتابی جمع‌آوری و به زبان انگلیسی منتشر شد.

وی با اشاره به موضوع و خط کلی این یادداشت و تدریس کیارستمی در کارگاه‌هایش اظهار کرد: عباس کیارستمی در ۳۰ سال گذشته، کارگاه‌های زیادی را بر مبنای «سینمای کم هزینه» برگزار کرده است. او توانسته است تحولی را در صنعت سینما به وجود بیاورد که فیلم‌سازان با کمترین میزان بودجه و با حداقل امکانات فیلم بسازند. کتاب «کارگران مشغول کارند» تمرینی برای سینماگرانی است که می‌خواهند در این زمینه فعالیت داشته باشند.

محمودرضا ثانی در عین حال خاطرنشان کرد: علاوه بر فیلمسازانِ علاقمند، این کتاب برای کسانیکه می‌خواهند از سینما لذت ببرند هم مفید است.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۶:۱۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=2992

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code