۱۰۰۳۱۴۰۲

روایت یک کارگردان فعال در جشنواره کودک از ساخت و پاخت میان مدیران با تهیه‌کنندگان آثار کودک!!

سینماروزان: رهبر قنبری از جمله کارگردانانی است که تقریبا هرچه ساخته در حوزه کودک و نوجوان یا درباره این گروه سنی بوده است. یک دلیل اینکه او همواره در جشنواره های کودک و نوجوان هم حضوری فعال داشته همین استمرار فعالیت در این حیطه است.

به گزارش سینماروزان البته که این استمرار حضور در جشنواره های کودک موجب نشده که آثار قنبری در اکران هم مورد توجه قرار گیرند. چون اغلب ساخته هایش یا اکران نشده اند یا در گیشه توجهی جلب نکرده اند.

با این حال قنبری از تلاش بازنمی‌ایستد(!) و باز هم فیلم کودک و نوجوان می سازد؛ اینکه علیرغم عدم اکران یا نداشتن گیشه مناسب فیلم قبلی، او چطور فیلم میسازد مشخص نیست.

قنبری امسال هم با فیلمی به نام «نسترنهای وحشی» در بخش مسابقه جشنواره کودک حضور دارد و به این بهانه در گفتگویی با «شرق» به افشاگری درباره ساخت و پاخت میان برخی مدیران و تهیه کنندگان در تولید فیلم کودک پرداخته است.

رهبر قنبری بیان می دارد: تهیه‌کنندگی برای فیلم کودک و نوجوان تخصصی است و کسی که وارد این حوزه می‌شود باید آگاهانه جوانب کار را در نظر بگیرد، اما متأسفانه برخی اوقات شاهدیم که افرادی با ساخت‌وپاخت با برخی از مدیران و استفاده از رانت وارد حوزه تهیه‌کنندگی می‌شوند و از تولید فیلم، فقط پول را در نظر می‌گیرند و بدون توجه به مسائل تفکری و فرهنگی، با کم‌کردن غیرمنطقی هزینه‌ها کمر به نابودی فیلم می‌بندند. نتیجه هم همینی می‌شود که شاهدیم. اگر هم امروز افرادی در سینما فیلم‌هایی از نوع کودک و نوجوان می‌سازند آدم‌های سخت‌کوشی هستنئ.

وی ادامه می دهد: البته در این مسیر برخی از مسئولان هم از جنس همین تهیه‌کنندگان هستند و تصوری از فرهنگ و هنر ندارند! بااین‌حال واقعیت‌ها را هم باید گفت. خوشبختانه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیران فهیم و کاربلدی هم داریم که فیلم‌سازان به کمک آنها کارشان را ادامه می‌دهند، اما کار زمانی بحرانی می‌شود که مدیران کارنابلد سوار بر کار می‌شوند و هرچه رشته بودیم را پنبه می‌کنند.

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=39345

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "روایت یک کارگردان فعال در جشنواره کودک از ساخت و پاخت میان مدیران با تهیه‌کنندگان آثار کودک!!"

  1. دوست عزیز نویسنده مطلب در خصوص فیلم نسترن های وحشی ضمن تشکر از شما به خاطر اطلاع رسانی امّا در بخشی که در خصوص اکران و کم توجّهی مخاطبان نسبت به آثار بنده می فرمایید جای تأمل دارد که مگر خود شما تا به حال کدام آثاری را از بنده دیده اید که اینگونه می نویسید، آثاربنده اتّفاقاً همیشه و همواره مورد توجّه مخاطبین حرفه ای سینما بوده اند، کما اینکه شاید ندانید اولیّن فیلم بنده با عنوان « پرنده باز کوچک» با گذشت ۱۸ سال از تاریخ ساخت آن همچنان در شرایط بین المللی می فروشد و حداقل ۷۰ کشور جهان آنرا از تلویزیون های خود پخش کرده اند(برای صداقت این گفته ام می توانید به بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی تلفن بزنید و یا مراجعه نمایید) فیلم دوّم بنده « او» عنوان دارد که بنده با ۵ میلیون تومان و به طور شخصی آنرا ساختم و بی آنکه پروانه ساخت گرفته باشم، مورد توجّه برگزار کنندگان جشنواره فجر قرار گرفت و مابقی شرایط قانونی آنرا را خودشان به جا آوردند و پخش هم شده و از بنده نیز همان سال به قیمتی بسیار کلان خریداری شد و زمینه برای تولید آثار بعدی ام را فراهم آورد از آن پس تاکنون بنده به دعوت تهیّه کنندگان مشتاق برایشان ۲ فیلم دیگر ساخته ام و این آخرین کار را نیز خودم تهیّه کرده ام و آن هم به این دلیل که عشق به بیان معضلات و مشکلات و البتّه ذوق و شوق مردمان با فرهنگ گوشه ای از میهنمان را داشته ام امّا اگر مایل بودید تا بیشتر بدانید که بنده سرمایه های فیلم هایم را چگونه تأمین می کنم بهتر است یک زنگ به من بزنید تا بگویم که بنده صرفاً از طریق سینما ارتزاق نمی کنم تا چنین وابستگی ای مرا به ساختن هر جفنگیاتی وادار کند تا مبادا گرسته شوم اّمّا بنده در نهایت به شماها به عنوان یک رسانه سعی در احترام دارم سربلند باشید و موفقّ

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code