۰۷۰۹۱۴۰۱

روایت یک شاهد عینی از پشت پرده قطع ۶ دقیقه‌ای برنامه‌های شبکه اول سیما در یک روز سرد پاییزی

سینماژورنال: وقفه ۶ دقیقه‌ای در پخش بخش خبری ساعت ۹ صبح شبکه اول سیما در روز شنبه ۱۴ آذرماه و پخش تصویری سیاه به جای آن، تعجب‌های زیادی را برانگیخت. یکی از شاهدان حاضر در استودیو خبر ۹ صبح، از اتفاقات این چند دقیقه حساس روایت جالبی دارد.

به گزارش سینماژورنال و به نقل از “هفت صبح” برای آنهایی که صبح شنبه، بیننده شبکه اول بودند همه چیز عادی به نظر می رسید تا ساعت ۹ که ناگهان صفحه تلویزیون سیاه شد.

خیلی ها فکر کردند مشکل از گیرنده است و به جان جعبه‌های تلویزیون افتادند اما مشکل این بار از فرستنده بود. از پخش شبکه اول که مشکلات فنی باعث شد تا حدود ۲۰ دقیقه، اوضاع و احوال چیزی که مردم روی آنتن می دیدن، غیر عادی باشد.

هنوز و بعد از گذشت دو روز مسئولان رسانه ملی واکنشی رسمی به ماجرا نداشته اند، شاید خیلی هایشان اصلا این ماجرا را ندیده باشند. جالبتر اینکه در رسانه‌های مختلف هم موج خاصی در این زمینه به وجود نیامد و این مسئله که می‌توانست حساسیت‌ برانگیز شود، عملا نادیده گرفته شد. آنچه می خوانید اتفاقات آن صبح شنبه است از زبان یکی از شاهدان حاضر در استودیو خبر ۹ صبح.. این روایت، نزدیک ترین روایت به اتفاقی ا‌ست که افتاد.

وقتی همه چیز آماده است
چند دقیقه ای به ساعت ۹ صبح باقی نمانده است. همه چیز عادی و طبق روال معمول پیش میرود. شبکه اول که مدت ها با تعطیلی «صبح بخیر ایران» عملا و در اجرا، برنامه خاصی جز بازپخش سریال ها و مستندها ندارد، بعد از چند تبلیغ کوتاه و با پخش چند تصویر از طبیعت، خودش را برای پخش خبر آماده می کند.

ثانیه ها پیش می روند تا به ساعت ۹ برسند. در استودیوی خبر و رژی یا همان اتاق کارگردانی، همه چیز مرتب و مهیاست تا این بخش خبری هم مثل بقیه بخش ها، درست و سر وقت روی آنتن برود و حدود ۲۰ دقیقه بعد، آنتن تحویل مسئولان پخش شبکه ۱ شود.

شعله رزمجو، گوینده خبر در  استودیوی زردرنگ آماده است. بخشها و بسته‌های خبری، آماده شده‌اند. مهمان برنامه هم که شیخ الاسلام، کارشناس مسائل منطقه است برای بررسی ابعاد راهپیمایی اربعین در اتاق گریم نشسته.

مجید اخوان، خبرنگار خبرگزاری صداوسیما یا همان واحد مرکزی خبر سابق هم که در آنکارا، پایتخت ترکیه مستقر است، آماده شده تا گزارشش را از ترکیه بفرستد و از اوضاع ملتهب ترکیه و روسیه بگوید.

جعفر بیگلو، گوینده خبر ورزشی هم آماده است و ایضا، ضرابی، کارشناس هواشناسی. همه چیز در بخش خبری آماده است. چند ثانیه مانده به خبر، تصاویری که روی آنتن شبکه ۱ است، تصاویری از طبیعت آمازون است که شباهت زیادی به مستندهای خارجی مانند مستند هوم دارد. ناگهان تصاویر می پرد و بک‌گراند سیاهی، صفحه تلویزیون را پر می کند. هنوز چند ثانیه مانده به خبر که آنتن شبکه اول، تصاویری سیاه یا بهتر بگوییم هیچ تصویری را روانه آنتن نمی کند.

ثانیه های سیاه
عوامل فنی بخش خبری ۹ آماده اند تا آنتن را تحویل بگیرند اما مشکل از سیستم های فنی شبکه اول واقع در ساختمان ۱۳ طبقه است که نمی تواند آنتن زنده را به استودیوی خبری در ساختمان شیشه ای پاس بدهد. تعجب و حیرت همه را فرا می گیرد. ثانیه ها به دقیقه تبدیل می شوند و دفتر پخش شبکه اول هم توضیح دقیقی در این باره نمی دهد. این سو، همه آماده اند تا اگر تصویری روی آنتن رفت، بخش خبری را سریع روی آنتن بفرستند. حدود ۴ دقیقه، همه چیز در حالت تعلیق قرار دارد و تنها جوابی که از آن سو شنیده می‌شود این است که یک مشکل فنی اتفاق افتاده است.

قطع مجدد تصویر
بالاخره تصاویر طبیعت با چند پرش برمی گردد و بلافاصله تیتراژ زردرنگ خبر ۹ روی آنتن میرود. عناوین اخبار، خبر اول درباره اربعین و حرف های شیخ الاسلام تمام می شود. گزارش ترکیه و تلفن اخوان هم برقرار می شود و بعد ناگهان دوباره تصویر می رود. مشکل دوباره برمی گردد. مشکلی که مثل سری قبل باز هم منبعش بیرون خبر ۹ است و از دستان عوامل رژی، کاری برنمی آید.

خبر رسانی در میانه قطعی
دو دقیقه بعد، دوباره تصویر برمی گردد و بچه های خبر، خبر را طبق قول و قرار قبلی راس ساعت ۹:۲۰ تحویل مسئولان شبکه اول می دهند بدون آنکه خبر ورزشی و هواشناسی روی آنتن رفته باشد. مهمان برنامه هم مثل خود عوامل با حیرت دارد ماجرا را نگاه می کند.چند ثانیه، بعد دوباره تصاویر طبیعت، قطع و وصل می شوند و بک مشکی میان درختان استوایی می آید و می رود.

تقصیر دیجیتال است؟
اتفاقی تقریبا کم نظیر بر روی آنتن صداوسیما افتاد.

پیش از این اگر در زمانی که تلویزیون فقط ۲ شبکه داشت، موردی شبیه این پیش می آمد، متنی با عبارت «دنباله برنامه تا چند لحظه دیگر» با موسیقی، روی صفحه ظاهر می شد اما این بار اصلا خبری از ماجرا نبود و کل سیستم پخش شبکه اول مختل شده بود.

به نظر می رسید سپردن عنان پخش زنده به دستگاه های مختلف دیجیتالی و عدم تجربه کافی، کار دست مسئولان پخش شبکه اول داده است. تلویزیون در اوج روزهای بحران جنگ و موشک باران، بی وقفه به کار مشغول بود و حالا در یک روز عادی که تهران، شنبه ای آفتابی را بعد از آخر هفته ای بارانی می گذراند، غیرعادی به نظر می رسید.

چرا تلویزیون آماده نبود؟
طبق قاعده و مانورهای پدافند غیرعامل، تلویزیون می بایست خودش را برای حوادث غیر مترقبه ای مانند زلزله آماده کند و حتی عواملی در حالت استندبای و روی نیمکت داشته باشد تا بلافاصله جایگزین شوند. اتفاق صبح شنبه شبکه اول، زنگ خطر و گوشزدی بود تا حواس مسئولان فنی سازمان صداوسیما بیشتر از قبل به امور فنی بزرگ ترین نهاد رسانه ای کشور باشد.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=14579

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code