۲۰۱۱۱۴۰۱

روایت «کیهان» از جو امنیتی حاکم بر اختتامیه جشنواره

سینماروزان: اختتامیه جشنواره فیلم فجر ۲۱ بهمن ماه با تقدیر از برگزیدگان خاتمه یافت.

به گزارش سینماروزان حضور برخی چهره های سیاسی به جای چهره های فرهنگی در این اختتامیه سبب ساز انتقاد روزنامه «کیهان» شده که با تیتر «جو امنیتی و سیاسی در اختتامیه جشنواره فیلم فجر» به شرح ماجرا بپردازد.

متن گزارش «کیهان» را بخوانید:

در حالی که دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر قبلا قول داده بود که این جشنواره محل سیاست بازی و مسائل انتخاباتی نشود اما مراسم اختتامیه جشنواره فجر امسال به محلی برای خودنمایی سیاستمدارانی غیرمرتبط با سینما شد!

مراسم پایانی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در میان موج حاشیه‌ها و اعتراض‌های اهالی سینما به داوری غیرکارشناسانه این جشنواره، پنجشنبه شب در تالار همایش‌های برج میلاد برگزار شد.
حضور سیاسیونی که مسئولیت آن‌ها هیچ ارتباطی با موضوع این جشنواره ندارد مهمترین حاشیه این مراسم بود. حسین فریدون برادر و معاون رئیس‌جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست و علی ربیعی وزیر کار، درحالی به عنوان مهمان ویژه در اختتامیه جشنواره فجر دعوت شدند که طی ماه‌های اخیر، عملکرد آن‌ها با انتقادات شدیدی روبرو بوده است. دعوت از این چهار مسئول برای حضور تبلیغاتی در آئین پایانی جشنواره فجر سی و پنجم، خلف وعده محمد حیدری دبیر این جشنواره درباره ممانعت از استفاده انتخاباتی از این دوره از جشنواره فجر محسوب می‌شود.
همچنین براساس گزارش رسانه‌ها، از ورود برنامه سينمايي «هفت» به مراسم اختتاميه از سوي حيدري دبير جشنواره و بهروز غريب‌پور مدير كاخ اصلي جشنواره ممانعت به عمل آمد. اتفاقاتی که باعث شد، برخلاف سخن دبیر جشنواره مبنی بر اینکه «اینجا جدل فرهنگی است» فضایی سیاسی و امنیتی بر اختتامیه جشنواره فیلم فجر حاکم شود. رئیس‌جمهور در تبلیغات انتخاباتی خود، از امنیتی شدن فضای فرهنگ و هنر انتقاد می‌کرد و وعده بهبود این فضا را می‌داد. اما در آخرین سال فعالیت دولت یازدهم، سیاسی‌ترین و امنیتی‌ترین مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر برگزار شد. حتی حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید، در برابر انتقادات مجری برنامه هفت گفته بود: باید به معاون سیما بگویم حقوقتان را قطع کند تا از ما انتقاد نکنید!
image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۶:۲۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=34640

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code