۰۷۰۹۱۴۰۱

روایت زندگی یک روحانی با تیپ اسپُرت در درام ماجرایی “هوای خنک”!/این روحانی در انگلستان درس خوانده و سعی می‌کند مدرن باشد/”هوای خنک” به سفارش شبکه افق سیما تولید می‌شود

سینماژورنال: چند سالی می شود که تهیه کنندگان و کارگردانان سینما و تلویزیون بیشتر از گذشته به تصویرسازی زندگی روحانیون در آثار خود علاقه نشان می‌دهند.

به گزارش سینماژورنال آثاری چون “طلا و مس” و “فرشته ها با هم می آیند” که روحانیون در آنها نقشی محوری دارند و آثاری نظیر “کیمیا و خاک” و “لطفا مزاحم نشوید” که کاراکترهای مکمل آنها روحانی هستند از جمله آثار قابل توجه سالهای اخیر سینمای ایران در تمرکز بر روحانیون هستند.

در تلویزیون هم اخیرا “پرده نشین” را داشتیم که تصویری زیبا و متفاوت از زندگی روحانیون ارائه می کرد. در “کلاه پهلوی” هم تصویرسازی نسبتا دقیقی از روحانیون ارائه شده بود.

“هوای خنک” و یک روحانی متفاوت

در تازه ترین مورد یک کارگردان جوان و فیلم اولی به نام مرتضی‌علی عباس‌میرزا مشغول ساخت فیلمی است که اصلی ترین ویژگی آن ارائه یک تصویر کاملا متفاوت از روحانیون است.

این درام “هوای خنک” نام دارد که نیمی از فیلمبرداری آن قبل از نوروز انجام شده و مابقی آن نیز در حال انجام است.

این درام که فضایی کمدی-فانتزی دارد از حضور هادی دیباجی، نرگس محمدی، علی اوسیوند و میثاق جمشیدی در نقشهای اصلی سود می برد.

دزدی که در کانال کولر گیر می کند

اما داستان “هوای خنک”؛ این درام داستان دزدی را روایت میکند که به هنگام آخرین سرقت زندگیش در کانال کولر گیر کرده و می میرد و بعد از مرگش است که وارد برزخ شده و حین همین ورود است که داستان زندگیش را روایت می کند.

یک روحانی که منبر نرفته…

از آن طرف بازماندگان این دزد نیز به دنبال آن هستند که یک مراسم ختم برایش بگیرند ولی بدنامی سارق باعث میشود هیچ روحانی حضور در این مجلس ختم را قبول نکند.

اینجاست که فرزندان این دزد به سراغ یک روحانی جوان می روند که هنوز منبر نرفته و از وی می خواهند حضور در این مراسم را قبول کند.

این روحانی در انگلستان درس خوانده و شلوار کتان می پوشد

به گزارش سینماژورنال نقطه عطف درام هم با ورود همین روحانی است که شکل می گیرد؛ این روحانی که در انگلستان درس خوانده علیرغم حفظ شئون کسوت خود سعی می کند در انتخاب پوشش کمی مدرن تر باشد و برای همین هم اغلب تیپ اسپرت می زند و شلوار کتان می پوشد.

این روحانی موهای بلندی هم دارد و سعی زیادی دارد که کاملا با ظاهری آراسته و مدرن در محافل ظاهر شود.

هوای خنک
هادی دیباجی در نمایی از “هوای خنک”

بازیگر “سیب و سلما” و “تابو” در نقش روحانی

ایفای نقش این روحانی را هادی دیباجی برعهده گرفته؛ بازیگری که پیشتر در “سیب و سلما” هم ایفاگر نقش یک طلبه بود. دیباجی که یک عاشقانه به شدت گزنده به نام “تابو” را آماده اکران دارد سعی زیادی کرده که این کاراکتر را به گونه ای واقع گرایانه به مخاطب ارائه کند.

گرته برداری از آثار وودی آلن

شنیده های سینماژورنال حکایت از آن دارند که فضای سناریوی “هوای خنک” به شدت به فضای آثار وودی آلن تنه می زند.

گویا فیلمنامه کار با گوشه چشمی به سرخوشی فانتزی گونه آثار وودی آلن نوشته شده است و همین حتی خواندن آن را نیز برای عوامل کار لذت بخش کرده است.

تولید به سفارش شبکه افق

تولید “هوای خنک” به سفارش شبکه “افق” صورت گرفته است و البته از ابتدای کار بنا بوده فیلم در فرمت سینمایی و برای اکران در سینماها آماده شود اما اینکه در نهایت چه اتفاقی بیفتد و فیلم به صورت سینمایی اکران شود یا در نسخه تلویزیونی از شبکه “افق” روی آنتن رود مشخص نیست.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=3442

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code