۱۵۱۱۱۴۰۱

دو تناقض بزرگ سخنان جشنواره ای وزیر ارشاد⇐داوری ۱۷۰ فیلم در جشنواره فجر!!!+کمیته گذاری برای رسیدگی به اعتراضاتی که وارد نیست!!!

سینماروزان: اعتراضات به فهرست نامزدهای جشنواره فجر بالاخره اظهارنظر وزیر ارشاد را موجب شد.

به گزارش سینماروزان رضا صالحی امیری در گفتگو با “ایلنا” به بهانه این اعتراضات اظهارنظراتی را بیان کرده که دارای دو تناقض آشکار است.

او  از یک طرف از تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به اعتراضات گفته و از طرف دیگر از این گفته که اعتراضات، اعتراضات محکمی نبوده است!

صالحی امیری در تناقضی دیگر از داوری ۱۷۰ فیلم در جشنواره گفته در حالی که هیات داوران فقط داوری بخش مسابقه شامل ۳۳ فیلم را برعهده داشته است.

سیدرضا صالحی‌امیری در پاسخ به این سوال که امسال جشنواره فیلم فجر برخلاف وعده‌های پیشین شما؛ بیشترین حواشی را داشت و از قضا تا امروز تعداد زیادی از عوامل فیلم‌ها به آرای هیات داوران انتقاد کرده و از جشنواره کنار کشیده یا بیانیه داده‌اند. نظر شما در این‌باره چیست، عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد حاشیه نخواهد شد. به‌طور طبیعی در مسابقه‌ای که ۱۷۰ فیلم شرکت می‌کنند؛ داوران حق نهایی انتخاب کاندیداها را دارند.

او افزود: اینکه برخی شرکت‌کنندگان که در جشنواره به هر دلیلی به بخش مسابقه راه نیافته یا اسامی آنها درمیان نامزدهای نهایی نیامده است؛ داوری را مورد اعتراض قرار دهند، کار اخلاقی نیست. سوال من این است اگر این دوستان هیات انتخاب فیلم‌ها را صاحبِ صلاحیت نمی‌دانستند، چرا اصلا در جشنواره شرکت کردند و تقاضای مشارکت داشتند؟! این موضوع نشان می‌دهد حضور فیلم‌سازان، کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان به معنای پذیرشِ صلاحیتِ داوری جشنواره است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در این میان ممکن است هیات انتخاب به حضور یک فیلم در قسمت مسابقه رای بدهد و به فیلم دیگری رای منفی بدهد، این هیچ دلیلی برای اعتراض نباید باشد. به نظر من، تا این لحظه اعتراض‌هایی که وارد شده؛ اعتراض‌های محکمی نبوده است.

او گفت: البته من کمیته‌ای را به سرپرستی مشاور عالی خودم به همراه رییس سازمان سینمایی برای رسیدگی به تمامی اعتراض‌ها مامور کرده‌ام. این کمیته ضمن رسیدگی به همه اعتراض‌ها؛ قطعا به همه آنها پاسخ خواهد داد.

صالحی‌امیری خاطرنشان کرد: این حق هیات انتخاب و داوری است که استقلال داشته باشند و البته حق دیگران هم هست که در صورت لزوم اعتراض کنند. وظیفه رسمی وزارت ارشاد هم این است که در این میان؛ پاسخگو باشد اما به نظر من، تا الان هیچ‌کدام از اعتراض‌های صورت گرفته؛ وارد نبوده است.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=34559

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "دو تناقض بزرگ سخنان جشنواره ای وزیر ارشاد⇐داوری ۱۷۰ فیلم در جشنواره فجر!!!+کمیته گذاری برای رسیدگی به اعتراضاتی که وارد نیست!!!"

  1. sadr گفت:

    جناب صالحی امیری! معلومه که اصلا تو باغ نیستی و از مرحله پرتی؛ کلا ازت ناامید شدم و معلومه که هیچ اطلاعاتی در زمینه سینما و جشنواره نداری. متاسفم

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code