۱۸۰۳۱۴۰۲

ده نکته ناگفته از «سرب»کیمیایی که قهرمانش روزنامه‌نگاری عمل‌گراست⇐از روزهایی که بنا بود شجاع‌نوری به‌جای هادی اسلامی نقش اصلی را بازی کند تا حضور دختر کیمیایی در تیم تولید/ از بودجه هنگفت تولید تا حضور منیژه حکمت و همسرش در گروه اجرای دکور و…+عکس

سینماروزان: «به ما فقط قلم زنی نیومده! میرم پاش، میارم این دانیالو…» این دیالوگی است از هادی اسلامی در قامت «نوری» روزنامه نگار عملگرای «سرب» مسعود کیمیایی؛ فیلمی که ماناترین اثر ایرانی مرتبط با فلسطین است و متکی بر ریشه های شکل گیری رژیم صهیونیستی!

به بهانه روز قدس ده نکته ناگفته از «سرب» را ارائه داده ایم:

۱–هادی اسلامی انتخاب محمدهاشم سبوکی تهیه کننده «سرب» برای بازی در این فیلم بود که پیشتر با او در «آوار» همکاری کرده بود.  کیمیایی اما تا جاهایی علاقه به حضور وی نداشت و حتی بدش نمیآمد علیرضا شجاع نوری را به جایش بیاورد اما سبوکی زیربار نرفت.

۲–اسلامی بعد از گریم برآمده از کتک خوردنش در یک سکانس درگیری جلوی سینما و پریدن یکی از چشمانش، به اصل جنس کیمیایی بدل شد و دیگر کیمیایی با جان و دل او را جلوی دوربین می فرستاد.

۳–هادی اسلامی چنان بازی موثری در قامت نوری روزنامه نگار ارائه کرد که بعد از «اتوبوس» مجددا کاندیدای سیمرغ بهترین بازیگری شد اما سیمرغ به او نرسید و این عزت الله انتظامی برای «گراندسینما» بود که سیمرغ را برد.

۴–«سرب» با سرمایه شخصی محمدهاشم سبوکی تولید شد و در دورانی که بودجه معمول تولیدات ۳ تا ۴ میلیون بود نزدیک به ۱۶ میلیون تومان خرج تولید شد اما اکران فیلم مصادف شد با ارتحال امام(ره) و فیلم نتوانست چنان که باید بفروشد.

۵–کیمیایی در ساخت «سرب» فضای نوآرگونه ای آفرید که بیش از همه از تعلق خاطرش به «روزی روزگاری آمریکا»سرجیو لئونه نشأت می گرفت.

۶–سناریوی «سرب» برآمده از فیلمنامه «هاگانا» نوشته تیرداد سخایی بود؛ «هاگانا» بسیار رئالیستی تر از فیلم کیمیایی بود و سخایی کوشیده بود عین اتفاقات ناشی از تحقیقاتش درباره ماجرای مهاجرت یهودیان را به سناریو وارد کند.

۷–سخایی سناریست «سرب» و همسرش ربابه هاشمیان در دهه شصت و هفتاد در سینما فعال بودند ولی در دهه های بعد کم کارتر شدند به دلیل…؛ فیلمنامه «آلما» دیگر اثر شناخته شده سخایی است.

۸–منیژه حکمت تهیه کننده و کارگردان این سالها و همسرش جمشید آهنگرانی جزو عوامل اجرای دکور «سرب» بودند.

۹–سبوکی که تولید آثاری دیگر همچون «آوار»، «عبور از میدان مین»، «یاغی» و «مجازات» را در کارنامه داشت بعد از تولید «مارال» در انتهاب دهه هفتاد فعالیتش متوقف شد.

۱۰–نام گیلدا کیمیایی فرزند دختر کیمیایی از همسر اولش مهشید به عنوان منشی صحنه «سرب» آمده؛ گیلدا این روزها در آلمان ساکن است و البته دو فرزند دارد که نوه های کیمیایی محسوب میشوند.

سرب-هادی اسلامی-فتحعلی اویسی

هادی اسلامی و فتحعلی اویسی در نمایی از «سرب»

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=39556

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "ده نکته ناگفته از «سرب»کیمیایی که قهرمانش روزنامه‌نگاری عمل‌گراست⇐از روزهایی که بنا بود شجاع‌نوری به‌جای هادی اسلامی نقش اصلی را بازی کند تا حضور دختر کیمیایی در تیم تولید/ از بودجه هنگفت تولید تا حضور منیژه حکمت و همسرش در گروه اجرای دکور و…+عکس"

 1. ارشیا محمودی گفت:

  شجاع نوری از فارابی کانال میزد برای نقش گرفتن تو پروژه ها؟؟؟
  جالبه که الترناتیو خیلی از پروژه های مجبوب بعدی ایشون بوده…

 2. تلالو گفت:

  بسیار خواندنی بود
  جای چنین مطالبی در رسانه های ما به شدت خالیست
  باز هم درباره فیلمهای خاطره انگیز برامون ناگفته ها را بیارید
  ممنون میشیم

 3. الف.دال گفت:

  خدا رحمت کنه هادی اسلامی رو
  بی نظیر
  بود
  و خیلی عجیب و غریب این نقشو بازی کرد
  واقعا شایسته اسکاره چه برسه به سیمرغ
  واقعا باید تاسف خورد به حال هیات داوران جشنواره هفتم فجر که سیمرغو به این ندادن و دادن به انتظامی

  • Behzad گفت:

   دوست عزیز بدرستی در مورد جناب هادی اسلامی اشاره کردید، از معدود بازیگران هنرمند بود که یادشان در فکر و دل مردم صاحب فرهنگ جاویدان است.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code