۱۰۰۳۱۴۰۲

دنیای این روزهای بهرام بیضایی⇐از دریافت دکترا از بریتانیای کبیر تا به رستگاری رساندن «حوری خیرآبادی»!

سینماروزان: بهرام بیضایی نزدیک به هشت سال است که ایران را ترک کرده و به تدریس در دانشگاه استنفورد مشغول است.

به گزارش سینماروزان تازه ترین محصول این مولف فیلمنامه ایست با نام «سفر به شب» که در اردیبهشت ماه امسال در نمایشگاه کتاب رونمایی شد و البته که اقبال مخاطبان بدان هم خوب بود.

در «سفر به شب» بیضایی به مانند اغلب آثارش یک زن است که مرکزیت درام را به خود اختصاص داده؛ یک نوعروس به نام «حوری خیرآبادی» که درست در اولین شب بعد از ازدواج و زمانی که با یک اتوبوس به روستای محل زندگی همسرش سفر میکند گرفتار یک سلسله اتفاقات غیرمنتظره می‌شود؛اتفاقاتی مملو از تمثیل و نماد که البته طغیان نهایی «حوری» و رستگاریش را رقم می‌زند…

بیضایی اخیرا موفق به دریافت دکترا از دانشگاهی در اسکاتلند هم شده است. پراکندگی ایرانیان در نقاط مختلف جهان موجب شد تا رییس ایرانی گروه ادبیات فارسی دانشگاهی در بریتانیای کبیر(!) دکترای افتخاری این دانشگاه را طی مراسمی به بیضایی اهدا کند.

سعید طلاجوی رییس دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند با حمایت پروفسور علی انصاری مدیر گروه ایران‌شناسی دانشگاه سنت‌اندروز) برای بزرگداشت ٦٠ سال فعالیت فرهنگی بهرام بیضایی در عرصه نمایش، سینما و اسطوره‌شناسی به او دکترای افتخاری دادند.

علاوه بر نیلوفر بیضایی دختر بهرام برخی نویسندگان نظیر پرویز جاهد، نینا خامسی و سعید زیدی نژاد در حاشیه مراسم اهدای دکترا، درباره ویژگیهای آثار بیضایی سخن گفتند.

اینکه یک چهره بی نظیر هنرهای نمایشی ایران هشت سال دور از وطن باشد و بی آلودگی در سیاسی بازیهای مرسوم هم خلق کند و هم مورد توجه قرار گیرد همان قدر که اسباب خرسندی است اسباب نگرانی هم هست.

نگرانی از آن که چرا تا چنین چهره هایی در داخل هستند حتی از فراهم آوردن یک کرسی در دانشگاههایمان برای تدریس آنها عاجزیم و آن قدر آنها را در تنگنا می‌گذاریم تا رها می‌کنند و می‌روند و تازه آن موقع است که افسوس خواری ظاهری آغاز می‌شود…

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶ - ۸:۵۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=39603

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "دنیای این روزهای بهرام بیضایی⇐از دریافت دکترا از بریتانیای کبیر تا به رستگاری رساندن «حوری خیرآبادی»!"

  1. فسیل ستیز گفت:

    .. جناب “بیضا” را بسیار رنجاندند، مخصوصا به دلیل… ولی‌ شما هرگز اعتراضی از او نشنیدید، بدون دهل و درنا در رسانه‌ها، بی‌ سر و صدا رفت …
    … مقایسه شود با “معترضین و طلبکاران بالفطره” که اگر صدای سرفه هم هنگام نمایش فیلمشان شنیده شود قهر میکنند و آنرا “تخریب و توطئه دشمن” مینامند و یا در مجالس یادبود فریاد “قاتل بین ماست” سر می‌دهند ..

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code