۰۹۰۳۱۴۰۲

دست‌اندرکاران «آشغالهای دوست‌داشتنی» بیانیه دادند⇐وقتی دریافت پروانه نمایش، کمکی به اکران سراسری نکرده حداقل درخواست‌مان نمایش در جشنواره است/«آشغالها…» تمامی شرایط قانونی برای حضور در جشنواره را دارد

سینماروزان: بعد از تعلیق اکران «عصبانی نیستم» که پیشتر در جشنواره سی و دوم رونمایی شده بود دست اندرکاران تولید «آشغالهای دوست داشتنی» که آن هم از جمله آثار تعیین تکلیف شده در کمیته بازبینی است به دنبال رونمایی نسخه مجوزگرفته فیلم خود در جشنواره سی و  ششم هستند اما تا این لحظه شرایط ارائه فیلم به هیأت انتخاب فراهم نشده است.

دست اندرکاران «آشغالها…» به تازگی با صدور بیانیه ای با تأکید بر دارا بودن شرایط قانونی برای حضور در جشنواره، از این گفته اند که چون دارا شدن پروانه نمایش شرایط اکران را فراهم نکرده چه بهتر که یک رونمایی در جشنواره داشته باشند.

متن بیانیه را بخوانید:

در حالی که فیلم سینمایی «آشغالهای دوست داشتنی» به کارگردانی محسن امیریوسفی با در اختیار داشتن پروانه نمایش در موعد قانونی فرم شرکت در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر را پر کرده، دبیرخانه جشنواره فیلم فجر به طور غیر قانونی تا این لحظه مانع از نمایش این فیلم برای هیئت انتخاب بخش سودای سیمرغ شده است.

این در حالی است که «آشغالهای دوست داشتنی» طی پنج سال گذشته و بعد از پایان فیلمبرداری در آبان سال ۹۱ بارها برای دریافت پروانه نمایش و اکران عمومی اقدام کرده و هر سال با توجه به ناکامی در اکران این فیلم برای استفاده از یک فرصت قانونی جهت بررسی در هیئت انتخاب جشنواره فجر و نمایش در این جشنواره اقدام کرده و در سالهای ۹۳،۹۲، ۹۴ و ۹۵ با پر کردن فرم جشنواره درخواست بررسی این فیلم در هیئت انتخاب وقت را داشته که یا به این هیئت ارائه نشده و یا در سال ۹۵ به درخواست هیئت انتخاب فیلم برای اعضا نمایش داده شد اما بنا به اعلام رسمی اعضای هیئت انتخاب جشنواره سی و پنجم به علت نداشتن پروانه نمایش این فیلم مورد بررسی(رد یا تایید) قرار نگرفت.

لازم به ذکر است با وجود تقاضاهای فراوان و جهت احترام به قانون در طی این پنج سال «آشغالهای دوست داشتنی» در هیچ جشنواره خارجی نمایش داده نشد و سازندگان در انتظار نمایش فیلم در ایران باقی ماندند.

‎با توجه به صدور پروانه نمایش «آشغالهای دوست داشتنی» در شهریور سال ۹۶ در ابتدا برای اکران عمومی این فیلم اقدام شد اما اجازه اکران در این چهار ماه به پخش کننده داده نشده و در نتیجه فیلم برای نمایش در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ارائه شده است.

‎تاکید میشود که «آشغال های دوست داشتنی» تمامی شرایط قانونی نمایش برای هیئت انتخاب جشنواره سی و ششم و بررسی توسط این هیات محترم شامل پر کردن و تحویل فرم جشنواره در مهلت قانونی، تحویل نسخه فیلم به دبیرخانه جشنواره در مهلت قانونی، دریافت پروانه ساخت و پروانه نمایش و عدم بررسی رسمی در دوره های گذشته را داراست.

برای سازندگان «آشغالهای دوست داشتنی» اکران فیلمشان مهمترین مسئله است ولی وقتی پروانه نمایش در این چهار ماه کمکی به اکران شدن نکرده حداقل تقاضایشان حضور در جشنواره فیلم فجر است.

‎در این شرایط از دبیر محترم جشنواره سی و ششم فیلم فجر دولت تدبیر و امید تقاضای احترام به قانون و استقلال هیئت انتخاب و صدور اجازه نمایش ‌و بررسی فیلم توسط این هیئت را خواستاریم و طبیعتا تصمیم این هیئت محترم در مورد «آشغالهای دوست داشتنی» مورد پذیرش سازندگان فیلم خواهد بود.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۸:۳۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=46327

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code