۱۰۰۳۱۴۰۲

در خانه سینما چه می‌گذرد؟⇐ابراز تأسف انجمن مستندسازان از برگزاری جشن مستند!!!

سینماروزان: هرچند حدودا چهار سال از بازگشایی خانه سینما می گذرد و در این مدت مدام بدنه صنف از عدم کارکرد رفاهی صحیح صنف که حتی سالی یک بن کالا را هم در اختیار آنها نگذاشته گلایه میکنند اما مدیران خانه سینما موضعی کاملا منفعلانه نسبت به این گلایه ها دارند و به جایش بر کمیت مناصب و مسئولیتهای خود می افزایند.

به گزارش سینماروزان تنها خروجی خانه سینما در شرایط فعلی شده است برگزاری جشنهای مختلف در این نهاد که هیچ کس نمیداند در شرایط بغرنج اقتصادی صنف برگزاری آنها واقعا چقدر تطابق دارد با اهداف اولیه راه اندازی خانه سینما که حل مشکلات رفاهی بدنه بود.

عجیب آنجاست که همین جشنها هم به جای آن که محلی برای گردهمایی بدنه صنف باشد مجالی شده برای ابراز گلایه و تازه‌ترین گلایه از سوی انجمن مستندسازان ایران سر زده که در بیاینه ای سرگشاده، جشنی که به نام جشن مستقل سینمای ایران برگزار میشود را زیر سوال برده و از برگزاری آن ابراز تأسف کرده است.

واقعا در خانه سینما چه می گذرد؟ چگونه میشود انجمن مستندسازان جشنی که به نام آنها برگزار میشود را زیر سوال ببرند؟؟ از آن عجیبتر موضع علی قائم مقامی عضو هیأت مدیره و سخنگوی خانه سینماست که متن بیانیه انتقادی انجمن مستندسازان درباره جشن مذکور را در کانال شخصیش بی کم و کاست منتشر میکند و انگار او نیز همسوی مستندسازان با برگزاری این جشنهای پربریز و بپاش مشکل دارد!!؟؟

اما ریشه اختلافات کجاست؟ گویا اختلافات بازمیگردد به قفل شدن اتاق انجمن مستندسازان در خانه سینما؛ اتفاقی که با تصمیم مدیرعامل خانه سینما و بی‌اطلاع اعضای هیأت مدیره رخ داد و ابتدا موجب برپایی تجمع اعتراضی مستندسازان مقابل خانه سینما و حالا هم بیانیه اعتراضی به روال برگزاری جشن شده است.

متن بیانیه انجمن مستندسازان را بخوانید:

در آستانه برگزاری جشن مستقل سینمای مستند ایران که شامگاه امروز شنبه ۱۸ شهریور ماه برگزار می شود هیات مدیره انجمن مستندسازان سینمای ایران با اعلام بیانیه ای درباره مسایل صنفی مستندسازان و برپایی این جشن مطالبی را مطرح کردند.

اعضای محترم انجمن مستندسازان در پی اعلام برگزاری مراسم  «جشن مستقل سینمای مستند  ایران» و سوالات و نگرانی های پیش آمده برای برخی از اعضای انجمن، وظیفه خود دانستیم به ذکر چند نکته در این باره بپردازیم: همانطور که همگی واقفید سال هاست یکی از دو انجمن مستندسازان و انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند به نوبت مسئول برگزاری این مراسم بوده اند؛ مراسمی که نامزدهایش، جایزه هایش، تندیس هایش، نکوداشت هایش و همه داشته هایش طی این سال ها با تمام ضعف ها و قوت هایش یک هدف را در اولویت قرار داده بودند: ابراز احترام به مستندسازانی که با کمترین چشمداشت یک سال دیگر از عمر خود را نیز صرف اعتلا و بالندگی سینمای مستند کشورشان کردند و به حق سزاوار خواهند بود که مورد تشویق و تقدیر همکارانشان قرار بگیرند و بودنشان را، با هم بودنشان را جشن بگیرند و ارج بنهند، اما متاسفانه و در هیاهوی اختلافات تلخ پیش آمده طی یک سال گذشته میان مستندسازانی که نیک می دانستند چطور حتی در سخت ترین روزهای حیات سیاسی کشورشان، دست یکدیگر را رها نکنند این جشن هم از گزند اختلاف و حاشیه بی بهره نماند و با در نظر نگرفتن اولویت ها و توافقات مربوط به برگزاری آن یکباره انجمن مستندسازان و اعضایش از حلقه تصمیم گیری و مدیریت این جشن بیرون گذاشته شدند و در بدعتی تامل برانگیز به مدت سه سال شورای مدیرانی که هیچ یک از مسئولین انجمن مستندسازان در آن حضور ندارند، ریاست این جشن را عهده دار شدند تا بر دوری ها و اختلاف های این روزها بیشتر از پیش دامن زده شود.

ما به عنوان هیات مدیره انجمن مستندسازان که پیگیری حقوق اعضای خود را وظیفه خود می دانیم و پس از آنکه نامه های اعتراضی اعضایمان به سازمان سینمایی را بی پاسخ یافتیم، از همان روزهای اول مراتب اعتراض خود را به خانه سینما و مسئولین آن درباره نحوه برگزاری این جشن اعلام داشتیم و از هیات مدیره انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند به عنوان بال دیگر برگزاری این مراسم که بر عهد خود با انجمن مستندسازان پایدار نماندند، تقاضای جلسه ای برای بررسی و اصلاح وضعیت موجود جشن کردیم که متأسفانه تمامی این تقاضاها بی پاسخ ماندند.

با این همه ما که پایان دادن به فضای پرتنش موجود را در صدر اولویت های خود می دانیم و تلاش های بسیار همکارانمان برای برگزاری جشنی باشکوه در دوره جاری را با تمام نقدهایی که به آن داریم، مغتنم و محترم می شماریم، ادامه پیگیری مطالبات خود را در مصلحت هیچ یک از مستندسازان ندیدیم ولی در عین حال تا رسیدن به راه حلی که مصلحت اکثریت مستندسازان را در برگیرد، دست از تلاش  برای احقاق حقوق اعضای خود برنخواهیم داشت و به این وسیله اعلام می کنیم که انجمن مستندسازان و هیات مدیره آن از تمامی تصمیمات اخذ شده درباره جشن مذکور بی اطلاع است و مطلقا در آنها مداخله نکرده است و جز ابراز تاسف درباره جشنی که می توانست شرایط گردهمآیی و شادی تمامی مستندسازان را فراهم کند، سهمی در برگزاری این مراسم نخواهد داشت.

امید است که در دوره های آتی، مسئولین تمامی جشن های مستند کشور سهمی بیشتر از عکس ها و خاطرات، در سایت ها و کاتالوگ های جشن ها برای همکارانشان قائل باشند.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۹:۴۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=42563

بعدش؟

مطالب مرتبط

5 نظر برای مطلب "در خانه سینما چه می‌گذرد؟⇐ابراز تأسف انجمن مستندسازان از برگزاری جشن مستند!!!"

 1. یک کارگردان بازنشسته گفت:

  والله همون دو سالی که خانه تعطیل بود
  دو بار بهمون کارت هدیه دادن
  و دو بار هم سبد کالا
  و عیدی نوروزی
  اما تو این چهار سال حتی یک … هم نصیبمون ننشده
  در این اوضاع جشن برگزار کردن چه فایده ای داره؟

 2. آزیتا گفت:

  اقای شاهسواری فقط حرف میزنه از بیکاری
  به جای حرف زدن هزینه برگزاری این جشنها رو صرف بیمه بیکاری صنف بیچاره بکنه

 3. فرید گفت:

  آقای ۱۱ شغله سینما چاره ای جز استعفا نداره

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code