۱۷۰۹۱۴۰۱

در اولین اکران مردمی #مجبوریم چه گذشت؟⇐این، داستان ایرانیان بدون شناسنامه است!/تخصیص ده درصد از درآمد اکران #مجبوریم به زنان کارتن‌خوابان!/ حضور زنان کارتن خواب و لیلا ارشد فعال حقوق زنان و کودکان در نخستین اکران #مجبوریم+فیلم

فیلم مجبوریم

سینماروزان: نخستین نمایش #فیلم_مجبوریم، ساخته رضا دُرمیشیان باحضور بهمن فرمان‌آرا،فاطمه معتمدآریا، همایون ارشادی ، مجتبی پیرزاده و رضادُرمیشیان با استقبال تماشاگران در پردیس کورش برگزار شد.

بهمن فرمان‌آرا درابتدای نمایش فیلم «مجبوریم»گفت: دُرمیشیان یکی از بهترین کارگردانان جوان این مملکت است که خیلی در حقش ناحق شده…

فاطمه‌معتمدآریا بازیگر «مجبوریم» نیز در سخنانی گفت: حیات و هستی سینمای مابسته به تماشاچی‌هایش است،خیلی از فیلم‌هایی که آقای درمیشیان ساخته یا ما کارکردیم در صندوق‌خانه‌ها است وهیچ کس نمی‌داند چه ارزشی داردچون به وسیله تماشاچی‌هامحک نمی‌خورد.

در ادامه رضا دُرمیشیان گفت: جای خیلی ازعوامل فیلم دراینجا خالی است. نگارجواهریان که سرتئاتر بود،استاد کیهان کلهر و…ومادرم که هنوزفقدانش راحس می‌کنم واحساس می‌کنم دراین سالن است.

وی افزود: همان‌قدر که خیلی خوشحالم ازاکران «مجبوریم»ناراحتم ازاتفاقی که برای مستندسازان زن و یک عکاس زن افتاده و امیدوارم آن‌ها هرچه زودتر آزاد شوند و به خانه‌هایشان برگردند.

درمیشیان در ادامه گفت: مجبوریم قصه غربت آدم‌ها در سرزمین خودشان است. آدم‌هایی که در سرزمین خودشان در غربتند. داستان ایرانیان بدون شناسنامه در داخل ایران. یک تا دو میلیون ایرانی بدون شناسنامه که حتی در سرشماری آماری هم نیستندچه برسد به این‌که ازحقوق شهروندی برخوردارباشند ومن تلاش کردم با این فیلم دینم رابه زنان بدسرپرست،کارتن‌خواب وایرانیان بدون شناسنامه ادا کنم وبرای این کار ده درصد ازحقوق نمایش این فیلم درتمام سینماهای سراسرکشور رابه زنان بی سرپرست، بدسرپرست و کارتن‌خواب تقدیم می‌کنم.این مبلغ دراختیارفرشته‌ی نازنینی به نام «لیلا ارشد»قرار خواهد گرفت تابرایشان هزینه شود.

لیلا ارشد فعال حقوق زنان وکودکان درادامه‌ این مراسم گفت: خوشحالم که بالاخره مجبوریم اکران شد. موضوعی که جناب درمیشیان نازنین این دفعه به آن پرداخته‌اند یکی از چالش‌هاست. ما ایرانیان زیادی بدون شناسنامه داریم. وقتی هویت ندارند هیچ حقوق شهروندی هم ندارند بنابراین پرداختن به این موضوع می تواندکمک کند. هنر همیشه سرعت می‌دهدبه مطرح شدن مسائل اجتماعی. وقتی رخشان بنی اعتماداولین بارمستند«خانه خورشید»راساخت ماتوانستیم به مردم این اطلاع را بدهیم که چقدرزنانی که مشکل سوءمصرف دارندمشکلاتی دارندکه هیچ جادیده نمی‌شود.

درانتها چندزن بهبود یافته به شرح مصائب‌شان پرداختند.

برای تماشای فیلم اکران مردمی مجبوریم در پردیس کوروش بروید به اینجا .

مجبوریم؛ داستان ایرانیان بدون شناسنامه

مجبوریم؛ داستان ایرانیان بدون شناسنامه

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=69175

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code