۱۵۱۱۱۴۰۱

در انفعال گریبانگیر خانه سینما⇐بدنه جامعه صنفی تهیه‌کنندگان در اعتراض به توقیف کمدی مجوزدار “مشکل گیتی” به سراغ وزیر ارشاد می‌روند

سینماروزان: در حالی که پیش بینی می شد خانه سینما به عنوان نهادی که مدیران آن مرتب شعار حمایت از بدنه صنف را می دهند در ماجرای توقیف فیلم مجوزدار “مشکل گیتی”(اینجا را بخوانید) به حمایت از صاحبان اثر بپردازند اما هیچ واکنش واضحی از سوی این نهاد را تا الان شاهد نبوده ایم ولی جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران به ریاست سیدضیاء هاشمی با بیانیه ای به حمایت از دست اندرکاران تولید “مشکل گیتی” پرداخته است.

به گزارش سینماروزان شب گذشته دست اندرکاران فیلم “مشکل گیتی” از حضور روز شنبه خود در وزارت ارشاد و توضیح خواستن از وزیر ارشاد سخن گفتند(اینجا را بخوانید) و حالا هیأت مدیره جامعه صنفی تهیه کننداگان هم با انتشار بیانیه ای ضمن نقد مدیریت سینمایی دولت یازدهم که حتی از امنیت اکران فیلمهای مجاز دفاع نمی کند طی فراخوانی از این گفته که روز شنبه همراه با دست اندرکاران “مشکل گیتی” در ارشاد حضور یافته و به حمایت از همکار خویش خواهند پرداخت.

متن کامل بیانیه جامعه صنفی تهیه کنندگان را بخوانید:

همه شما همكاران و دست اندر‌كاران سينماى ايران بارها در جرايد و اخبار ديده و شنيده‌ايد كه در چند سال اخير دولت محترم تدبير و اميد توانسته با همت بى‌بديل برخى مديران محافظه‌كارخود ركورد‌دار توقيف و محاق در آثار سينماى ايران باشد ،خصوصا فيلم‌هايى كه هم مجوز ساخت داشته‌اند و هم مجوز اكران.

حمايت از سينماگران و امنيت آثار به حدی تنزل داشته که بعضى از همكاران‌مان تحت فشار و روند سختگیرانه و محدودیت‌های موجود كار نكردن و خانه‌نشينى را ترجیح می‌دهند. به صورت طبيعى، وقتى سازمانى مجوزى را براى كارى صادر مى‌نمايد بايد تمام قد از آن دفاع نموده و شرايط و بستر مناسب را براى استفاده از آن فراهم كند. عرضه و شناساندن محصولات به مخاطب نيازمند تبليغ است ـ چه در رسانه‌هاى داخلى و چه در رسانه‌هاى خارجى‌! اگر در جايى قانون اعلام مى‌نمايد تبليغ كالاها و محصولات در شبكه‌هاى ماهواره‌اى معاند ممنوع است‌، بايد با صراحت كامل نام شبكه‌هاى معاند اعلام و اين ممنوعيت بايد شامل تمامى توليدات در هر صنف و صنعت داخلى باشد‌. ظلم از آنجا شروع می‌شود كه تعرفه‌هاى تبليغ در رسانه ملى آنقدر زياد است كه كمتر كسى فكر تبليغ كالايش را در آن رسانه خواهد داشت و حتى اگر به اجبار به آن تن دهد محتواى تبليغ و تيزر آنقدر دچار محدوديت و خط قرمز خواهد شد كه مى‌توان از آن تنها به عنوان ضد تبليغ استفاده نمود. در چنین شرایطی، خواه ناخواه تبليغات سر از شبكه‌هاى ماهواره‌اى در‌مى‌آورد و تازه آن زمان است كه اين ظلم و ستم بزرگ به تنهايى شامل حال سينما و فيلم‌هاى سينمايى مى‌شود و همه خود را مسئول و مامور اجراى اين بى‌عدالتى مى‌دانند و نتيجه‌اش حال و روز امروز سينماى ايران مى‌شود‌. گویا ممنوعیت عبور از چراغ قرمز فقط شامل حال اهالی سینما و صاحبان آثار است. وضع به گونه‌ای است که حتی فریاد اعتراض ریاست محترم کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این خصوص بلند شده که، «اگر قانونی هست برای همه باید اجرا شود.»

همكاران گرامى! مطلع هستيد دست‌اندرکاران فيلم سينمايى «مشکل گیتی» از مدت‌ها قبل پخش هر‌گونه تیزر ماهواره‌ای را اقدامی خودسرانه دانسته و طی درخواست خود از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان برخورد با پخش‌کنندگان تیزر از شبکه‌های مذکور شده‌ بودند. اما نه تنها در اين خصوص اقدام و برخوردى صورت نگرفت بلكه با دستور مقام قضايى ناچاراً و به اجبار جهت اجراى حكم با همراهى مسئولين محترم وزارت ارشاد فيلم مذكور توقيف شده و از ادامه اكران آن جلوگيرى شد.

براى حمايت از سازندگان فيلم و در پاسخ به دعوت آقاى بهرام کاظمی تهیه‌کننده و کارگردان «مشکل گیتی» به همراه عوامل فيلم روز شنبه ۴ آذرماه ساعت ۱۱ صبح مقابل وزارت ارشاد واقع در بهارستان حضور خواهيم داشت ‌تا پیام اعتراض خود را به گوش وزير محترم و مسئولين قضايى برسانيم. باشد كه پايانى بر اين بى‌عدالتى شود.

 

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=32613

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code