۰۷۰۹۱۴۰۱

در آستانه روز ملی سینما یک تشکل سینمایی جدید اعلام موجودیت کرد+عکس

سینماژورنال: در آستانه ۲۱ شهریورماه روز ملی سینما یک تشکل سینمایی جدید اعلام موجودیت کرد.

به گزارش سینماژورنال این تشکل سینمایی که جمعی از چهره های نسبتا مستقل سینمای ایران از بازیگران تا کارگردانان و تهیه کنندگان عضویت دارند خود را “شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران” نامیده است.

این شورا به دنبال آن است که در مقاطع حساس سینمایی کشور با ارائه مشاوره به مدیران سینمایی آنها را در جهت تصمیم گیریهای درست یاری کند.

اعضای این شورا عبارتند از:

فرهاد اصلانی، بهروز افخمی، مسعود جعفری جوزانی، محمدعلی حسین‌نژاد، سیدشهاب حسینی، پوران درخشنده، سیدضیاءالدین دری، علیرضا رئیسیان، سیدجمال ساداتیان، منوچهر شاهسواری، رسول صدرعاملی، مهدی فخیم‌زاده، فرامرز قریبیان، مهدی کرم‌پور، رضا کیانیان، علی معلم، مجید میرفخرایی، سیدضیاء هاشمی

متن بیانیه مربوط به اعلام موجودیت شورا که برای سینماژورنال ارسال شده به شرح زیر است:

سینمای ایران به عنوان مهم‌ترین دستاورد هنری جامعه‌ی ایران پس از انقلاب اسلامی، در طول نزدیک به چهار دهه، دوران پرفرازونشیبی را تجربه کرده و اینک در شرایط نگران‌کننده‌ای به سر می‌برد.

شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران که توسط جمعی از سینماگران ایرانی از بهار سال ۱۳۹۴ تشکیل شده و تاکنون جلسات متعددی برگزار کرده، با مطالعه و تحقیق پیرامون روند تحولات سینمای ایران و جهان و بررسی بحران‌های کنونی و وضعیت نگران‌کننده سینمای ملی قصد دارد با ایجاد یک فضای گفتگومحور، راهبردهایی جهت خروج سینمای ایران از بن‌بست فعلی ارائه دهد و ضمن تعامل با مراکز تصمیم‌گیری، بر ایجاد یک چشم‌انداز نوین در وظایف، مطالبات و تکالیف این هنر-صنعت با تکیه بر نقش بنیادین بخش خصوصی تأکید کند.

متأسفانه در شرایط فعلی فقدان یک افق روشن در جهت فعالیت‌های سینمایی، و تأکید دستگاه‌های تصمیم‌گیر و مدیریت‌های فرهنگی و سینمایی بر سیاست‌ها و روش‌های گذشته‌نگر و به بن‌بست رسیده، روزبه‌روز به شکاف‌های متعدد بین سینمای ایران و مخاطبان بالقوه‌اش دامن زده است. فضای نامطمئن برای سرمایه‌گذاری در امر تولید و تضمین حقوق سینماگران، به بیکاری آحاد سینما انجامیده و تخریب ستون اصلی سینمای ملی، که همانا بخش خصوصی و سینمای جریان اصلی است، مدت‌هاست که آغاز شده است.

شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران که به عنوان نهادی غیردولتی، غیرانتفاعی و غیرسیاسی تشکیل شده، بر آن است تا در مقاطع مختلف به ارائه بحث‌ها و نتایج کارشناسی‌ها اقدام و جلساتی را با افراد موثر در تصمیم‌سازی‌های کلان برگزار کند. در این راستا از عموم سینماگران، صاحب‌نظران و مخاطبان علاقمند به حفظ سینمای ملی ایران تقاضا دارد که این جمع را یاری داده و به غنای این تصمیم‌سازی‌ها بیفزایند.

شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران
یکی از جلسات شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران
image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۹:۳۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=9714

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "در آستانه روز ملی سینما یک تشکل سینمایی جدید اعلام موجودیت کرد+عکس"

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code