۲۳۰۵۱۴۰۱

درگذشت نویسنده “شب‌ به‌خیر کوچولو”+عکس

سینماژورنال: معصومه ذباح نویسنده حوزه کودک و نوجوان و از نویسندگان برنامه‌های رادیویی درگذشت.

به گزارش سینماژورنال و به نقل از “ایسنا” معصومه ذباح، همسر زنده‌یاد حسین شیدایی – بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون – متولد ١۶ اسفند ١٣٣٨ در شهر خرم‌آباد بود.

او از چند سال پیش در تهران اقامت کرده، علاوه بر تحریریه مجله کیهان بچه‌ها و مجلات رشد، با شبکه‌های مختلف رایدویی نیز همکاری داشت. “شب‌به‌خیر کوچولو”، “قصه‌ ظهر جمعه”، “شکرستان”، “بوی گل آفتاب”، “ورزش، نشاط، کودک”، “قاصدک” و “قطار قطار ستاره” از مهم‌ترین کارهایی بود که ذباح به‌عنوان نویسنده و سردبیر با آن‌ها همکاری داشت.

ذباح به‌عنوان یکی از هنرمندان زن تئاتر دهه ۵٠ لرستان هم شناخته می‌شود که آثاری چون: مثل توکایی در قفس‌، مهمان‌های ناخوانده‌ و لی‌لی لی‌لی حوضک را برای بچه‌ها به صحنه برده بود. او همچنین در حوزه کتاب کودک هم فعال بود. تدوین کتاب «صد متل، صد مثل» شامل ضرب‌المثل‌هایی با ریشه‌ طنز برای کودکان سال‌های اول دبستان، تألیف «خانه‌های رنگی» مشتمل بر ۱۸ قصه کودکانه و مجموعه چندجلدی «خط‌های این شکلی» ویژه همین گروه سنی، اثر داستانی «پنجره‌ها» برای کودکان دبستانی،«سوپ سنگی»، بازآفرینی مجموعه‌ای از افسانه‌های خارجی ویژه‌ی کودکان و نوجوان و «هدیه‌ی مهربانی» ویژه‌ی پیش‌دبستانی‌ها، ازجمله این آثار است.

معصومه ذباح از چند سال پیش با بیماری سرطان درگیر بود تا آن‌که همزمان با میلاد رسول اکرم (ص) در ۵۶ سالگی درگذشت.

مرضیه دباغ
معصومه ذباح

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=15815

بعدش؟

مطالب اخیر

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code