۰۸۱۱۱۴۰۰

درگذشت شهلا ریاحی؛ بازیگری که هیچگاه دلش برای کارش تنگ نشد

سینماروزان: شهلا ریاحی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و خاله تهمینه اطمینان‌مقدم(همسر ایرج قادری) درگذشت.

به گزارش سینماروزان شهلا ریاحی با نام اصلی قدرت‌الزمان وفادوست زادهٔ ۱۷ بهمن ۱۳۰۵ در تهران و ملقب به اولین کارگردان زن سینمای ایران بود چراکه در میانه دهه سی خورشیدی و با ساخت فیلم “مرجان” با کمک شوهرش، راهی را باز کرد تا در دهه‌های بعد این بانوان باشند که بخشی از جامعه کارگردانی را به خود اختصاص دهند.

سابقه هنری شهلا ریاحی به ۱۷سالگی بازمی‌گردد که بنا به خواست و راهنمایی همسرش اسماعیل ریاحی، که خود از شیفتگان تئاتر بود، به صحنه تئاتر تهران راه یافت و برای اولین بار معزالدیوان فکری در نمایشنامه‌ای به نام «سیاست هارون‌الرشید» نقش اول دختر نمایش را به او داد. او با کار سوم و چهارم در دنیای محدود تئاتر آن زمان به عنوان بازیگری محبوب و سرشناس مورد توجه قرار گرفت.

او سینمای حرفه‌ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم «خواب‌های طلایی» به کارگردانی معزالدیوان فکری تجربه کرد و طی شش دهه بعد در فیلمها و سریالهای تلویزیونی مختلفی ایفای نقش کرد و اغلب هم در قالب مادر. “نهنگ عنبر۲” آخرین فیلمی بود که ریاحی به‌صورت کوتاه در آن حاضر شد.

شهلا ریاحی سابقه دوبلوری هم داشته و فراوان فیلم‌های ایرانی و خارجی را دوبله کرد؛ از جمله فیلم‌هایی همچون “دلیجان آتش” و “بربادرفته”.

شهلا ریاحی جزو آن دسته از بازیگران ایرانی بود که هیچ گاه حسرت دوری از بازیگری را نخورد و چنان که خودش هم بارها بیان کرد زندگی خانوادگیش در درجه اول اهمیتش بود. شهلا گفته بود: هیچ وقت دلم براي کارم تنگ نشده است. همان سالهای جوانی هم وقتی بازيم تمام ميشد احساس راحتی میکردم چون همه زندگي ام خانه و همسرم بود!!

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۷:۰۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=58948

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code