۲۹۱۰۱۴۰۰

درحالیکه از «ردّ خون» و «شبی که ماه کامل شد» تا «متری شش و نیم» با زمانی بیش از دو ساعت، متقاضی اکران نوروزی‌اند⇐رییس انجمن سینماداران گفت: اکران فیلمهای با زمانی بیش از ۹۰ دقیقه، ضرر است!!

سینماروزان: عدم ایجاد محدودیت در حداکثر زمان فیلمهای بلند در فراخوان جشنواره فجر سبب ساز آن شده بود که برخی از فیلمسازان حتی پلانهای تکراری خود را حذف نکنند و هرچه راش گرفته اند را در تدوینی سهل گیرانه به عنوان نسخه نهایی به جشنواره ارائه دهند.

این امر جشنواره امسال را به یکی از کسالت بارترین جشنواره ها بدل کرده بود چون حتی در ملتهب ترین فیلمها نیز باید یک ساعت زمان صرف میشد تا موقعیتی دیدنی پیش روی تماشاگر قرار گیرد و این معنایی دارد جز اتلاف وقت در روزگار زندگی فست فودی؟؟؟

در جشنواره امسال حداقل ده فیلم بالا ۱۰۰ دقیقه ای و چندین فیلم بالای دو ساعت داشتیم. «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار با ۱۴۰ دقیقه، «ماجرای نیمروز؛ رد خون» ساخته محمدحسین مهدویان با ۱۴۰ دقیقه، «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی با ۱۳۰ دقیقه، «معکوس» ساخته پولاد کیمیایی با ۱۰۲ دقیقه، «روزهای نارنجی» ساخته آرش لاهوتی با ۱۰۲ دقیقه، «سونامی» ساخته میلاد صدرعاملی با ۱۰۵ دقیقه، «درخونگاه» ساخته سیاوش اسعدی با ۱۰۷ دقیقه، «سمفونی نهم» ساخته محمدرضا هنرمند با ۱۰۵ دقیقه، «۲۳ نفر» ساخته مهدی جعفری با ۱۱۰ دقیقه و «جمشیدیه» ساخته یلدا جبلی با ۱۰۶ دقیقه از جمله چنین آثاری هستند.

رسیدن به موعد اکران و بی علاقگی برخی از تولیدکنندگان نسبت به تدوین مجدد آثارشان برای اکران موجب شده شائبه هایی درباره دوسانسه شدن نمایش فیلمها یا بالا رفتن قیمت بلیتها شکل دهد؛ شائبه هایی که بعد از ثبت قرارداد فیلمها در شورای صنفی نمایش درباره اش تصمیم گیری خواهد شد.

«رد خون»، «شبی که ماه کامل شد» و «متری شش و نیم» از جمله فیلمهای بالای دو ساعتی هستند که متقاضی اکران نوروزی هم هستند و مشخص نیست برای اکران آنها چه تمهیداتی اندیشیده خواهد شد.

محمدقاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران ولی فارغ از همه این شائبه ها اکران فیلمهای با زمان بیش از دو ساعت را ضرر دوگانه میداند. اشرفی به «مهر» گفت: چنین فیلم‌هایی زمان بیشتری می‌برند و مخاطب با تماشای آن‌ها خسته می‌شود، ضمن اینکه تجربه نشان داده فیلم‌هایی با زمان بیش از یک ساعت و نیم برای مخاطب جذابیت ندارد چراکه آنها حوصله ندارند به تماشای فیلم‌هایی با زمان بیش از ۲ ساعت بنشینند.

قاصد اشرفی ادامه داد: فیلم‌هایی که زمان زیادی دارند، سانس‌بندی سینماها را دچار مشکل می‌کنند و این موضوع هم به ضرر سینمادار و هم به ضرر صاحبان آثار است چراکه وقتی سانس‌ها به صورت ۲ ساعت و نیمه تعرف می‌شود در نهایت یک تا ۲ سانس از سانس‌های معمول سینما کم می‌شود این هم به ضرر سینمادار و صاحبان فیلم است.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=55075

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code