۱۱۰۳۱۴۰۲

دبیر محفل جهانی فجر در کنار اعتراف به صرف بیش از ۲۳میلیارد برای این محفل در سه سال گذشته بیان کرد⇐بودجه این جشنواره، اصلا زیاد نیست!/چرا درباره بودجه ۲۱میلیاردی جشنواره‌های دیگر بیانیه نمی‌دهند!⇔نکته اول: وقتی می‌توانید بگویید این ۲۳میلیارد، بودجه زیادی نیست که از جیبتان هزینه کرده باشید نه از جیب ملت!/نکته دوم: اگر به دنبال فرار رو به جلو نیستید نام آن جشنواره ۲۱میلیاردی را با صدای بلند اعلام کنید تا متهم نشوید به فرافکنی!

سینماروزان: انتقادات رسانه های مستقل به جدایی بودجه خوار بخش «بین الملل» از جشنواره فجر که از همان آغاز این جدایی بحث برانگیز در روزگار رییس معزول سینما شکل گرفت در هفته های گذشته با انتقاد صنوفی مختلف از سینماگران مواجه شده است و کانون کارگردانان، جامعه صنفی تهیه کنندگان، انجمن منتقدان و کانون کارگردانان-تهیه کنندگان به این جدایی هزینه زا واکنش نشان داده اند.

این انتقادات سبب ساز آن شد که سازمان سینمایی هم درنظر داشته باشد با برگزاری نشستهایی با برخی سینماگران درباره زمینه های بازگرداندن بین الملل به جشنواره فجر به سبک و سیاق تمامی جشنواره های معتبر جهانی بررسیهای خود را انجام دهد.

رضا میرکریمی دبیر جشنواره موسوم به جهانی فجر اما روی خوشی به انتقادات نشان نمیدهد و در گفتگویی تازه که واکنشی بوده به این انتقادات با ادعای اینکه حالا حالاها و تا زمانی که عذرش را نخواهند دبیر خواهد ماند، در کنار اعتراف به صرف بیش از هشت میلیارد برای آخرین دوره این جشنواره مدعیست بودجه  این جشنواره زیاد نیست.

میرکریمی درباره ریز بودجه جشنواره اش به «خبرآنلاین» می گوید: هزینه جشنواره در اولین سال جداسازی از بخش ملی درسال ۹۴( دوره ۳۳)، شش میلیارد و دویست میلیون تومان بود. در سال ۹۵ (دوره ۳۴) که من دبیری جشنواره را پذیرفتم به هفت میلیارد تومان رسید، در سال ۹۶ (دوره ۳۵) بودجه جشنواره، هشت میلیارد و ششصد میلیون تومان و در دوره ۳۶(سال ۹۷) هشت میلیارد و دویست و نود میلیون تومان بوده است.

میرکریمی می گوید: بودجه جشنواره در قبال کاری که انجام می‌شود اصلا زیاد نیست. به جای آنکه درباره عددها حرف بزنیم عددها را در کنار عملکردها بسنجیم. عملکرد جشنواره جهانی و هزینه‌ها‌یش هم کاملا  شفاف است و برای هر ریالش تعریف دارد.

میرکریمی در جایی دیگر ادعایی هم طرح میکند درباره صرف هزینه ۲۱میلیاردی برای یک جشنواره داخلی و میگوید: نمی‌دانم چرا دوستانی که اینقدر نگران بودجه هستند در مواردی که مثلا یک جشنواره داخلی با ۲۱ میلیارد هزینه برگزار می‌شود سکوت می‌کنند و بیانیه نمی‌دهند.

نکته اول. کنار هم گذاشتن بودجه سه سالی که میرکریمی دبیری جشنواره را برعهده داشته فارغ از افزایش تدریجی رقم بودجه که نشانه‌ای از راندمان بالای مدیریت آن هم بدون بازگشت مالی نیست حکایت دارد از آن که در سه سال اخیر برای جشنواره ای موسوم به جهانی فجر بیش از ۲۳ میلیارد هزینه شده است!

این ۲۳میلیارد اگر از جیب شخصی هزینه میشد هیچ کس نباید حتی یک پرسش ساده درباره چرایی هزینه کرد می پرسید اما وقتی بناست از بودجه های عمومی و بیت المال هزینه کنیم لازم است که درباره ریال به ریال آن پاسخگو باشیم به خصوص وقتی در یک بدسلیقگی آشکار از آقازادگان در مدیریت محافل استفاده میشود!

نکته دوم. میرکریمی ادعایی را درباره برگزاری یک جشنواره ۲۱میلیاردی در ایران برگزار کرده! سینماروزان از افشاگری ایشان استقبال میکند و از ایشان میخواهد نام این جشنواره را با صدای بلند اعلام کند و اسناد مرتبط با این هزینه کرد را هم منتشر کند. در غیر این صورت ممکن است این ادعا به یک فرافکنی برای رهایی از انتقادات دامنگیر محفل پرهزینه ایشان تعبیر شود.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۸:۳۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=49964

بعدش؟

مطالب مرتبط

3 نظر برای مطلب "دبیر محفل جهانی فجر در کنار اعتراف به صرف بیش از ۲۳میلیارد برای این محفل در سه سال گذشته بیان کرد⇐بودجه این جشنواره، اصلا زیاد نیست!/چرا درباره بودجه ۲۱میلیاردی جشنواره‌های دیگر بیانیه نمی‌دهند!⇔نکته اول: وقتی می‌توانید بگویید این ۲۳میلیارد، بودجه زیادی نیست که از جیبتان هزینه کرده باشید نه از جیب ملت!/نکته دوم: اگر به دنبال فرار رو به جلو نیستید نام آن جشنواره ۲۱میلیاردی را با صدای بلند اعلام کنید تا متهم نشوید به فرافکنی!"

  1. علیزاده گفت:

    طبق اعلام سازمان سینمایی بودجه اخرین دوره جشنواره فجر که در بهمن ماه برگزار شد ۵میلیارد بوده که حداقل نیم میلیون بلیت فروشی داشت
    اونوقت ایشون بیشتر از ۸میلیارد گرفته برای یک دورهمی که بعیده ۱۰هزار تا بلیت فروخته باشه

  2. مصیری گفت:

    به چیش مینازه این اقا؟؟؟
    کارنامه فیلمسازیش هم که پر شده از فیلمای دولتی و ارگانی که اغلب تو گیشه شکست خوردند

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code