۱۶۰۵۱۴۰۱

بهزاد فراهانی خطاب به رییس جمهور: هر کاری که دولت قبل کرد که غلط نبود/یک نظام بیمه‌ای جامع برای هنرمندان راه بیندازید

سینماژورنال: بهزاد فراهانی کارگردان و بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر هرچند در سال ۹۴ یک نمایش به نام “گل و قداره” را روی صحنه برد اما درگیری اش در فعالیتهای صنفی خانه تئاتر سبب ساز این شد که حتی استقبال از این نمایش هم نتواند او را نسبت به دورنمای هنر در سال ۹۴ خوش بین کند.

به گزارش سینماژورنال فراهانی با اشاره به اینکه هنوز اهالی هنر و بخصوص سینما و تئاتر در حل ابتدایی ترین امور صنفی خود ناکام هستند به “نسیم آنلاین” گفت: سال ۹۴ هم در امتداد سال ۹۳ رفتار قابل قبولی را از دولتمردان نسبت به اهالی هنر ندیدیم. متأسفانه دولتمردان ما اهالی هنر را ندیدند و بخصوص در حیطه تئاتر که اوضاع به مراتب بدتر هم بود.

*وزیر ارشاد از توجه به تئاتر گفت اما…
وی ادامه داد: مشکلات بیمه ای هنرمندان سینما و تئاتر همچنان در این سال هم ادامه داشت و احتمالا درسال جدید هم ادامه خواهد داشت.

بهزاد فراهانی با تمرکز بیشتر بر مشکلات حوزه تئاتر بیان کرد: از همه بدتر این بود که قرارداد تیپ را در تئاتر از بین بردند و از آن طرف آیین نامه هایی که برای دستمزدهای عوامل تئاتر بود نیز مورد توجه قرار نگرفت. اما بدترین نقطه ضعف کارنامه فرهنگی دولت یازدهم و به ویژه وزیر ارشاد این بود که آمدند و قانونی را تنظیم کردند که ۲۰ درصد از فروش تئاترهایی که در سالنهای دولتی روی صحنه می رود به حساب دولت واریز شود.

این بازیگر خاطرنشان ساخت: این خیلی بد است که وزیر ارشاد سال ۹۴ را سال تئاتر نامید و از لزوم حمایت از اهالی تئاتر شعارها داد اما به جای کمک بیشتر برای حل مشکلات بر دامنه مشکلات افزوده شد.

*چرا حمایت مستقیم از بیمه هنرمندان را برداشتند؟
بازیگر آثاری چون “ابراهیم خلیل ا..”، “قلبهای ناآرام” و “مظفرنامه” با اشاره به اینکه مشکل بیمه هنرمندان که در دولت قبل و با تخصیص بودجه مستقیم حل شده بود دوباره در سال گذشته عود کرد به نسیم آنلاین گفت: این توقع زیادی نیست که یک بیمه جامع برای بر و بچه های هنرمند ایجاد کنند و همه هنرمندان از سینماگران تا اهالی تئاتر و موسیقی و هنرهای تجسمی را تحت پوشش آن ببرند.

وی ادامه داد: این مشکل در دولت قبل با حمایت مستقیم تا حدود زیادی حل شده بود اما در دو سال اخیر آن حمایت مستقیم را به نام تمرکز بر صندوق کمک به هنرمندان برداشتند و نتیجه اینکه نه تنها بخش عمده خدمات درمانی هنرمندان بر دوش خودشان افتاد بلکه هنرمندانی که می‌خواستند خودشان را بیمه کنند هم گرفتار مشکلات فراوانی شدند.

*هر کاری که دولت قبل کرد که غلط نبود
بهزاد فراهانی درباره دورنمای ذهنی اش از سال جدید گفت: این تصور که هر کاری دولت قبل انجام داده غلط بوده و باید جلویش را گرفت آسیبی است که در این سالها مرتب متوجه اهالی هنر شده است. یک بار برای همیشه بیایند و ببینند کدام اقدام دولت قبل درست بوده و کدام، نادرست. اقدامات درست را افزایش دهند و جلوی اقدامات نادرست را بگیرند.

وی خاطرنشان ساخت: دولت حسن روحانی اگر می خواهد واقعا برای هنرمندان در سال جدید کاری کند طی یک اقدام ضربتی کوتاه مدت مشکل بیمه هنرمندان را رفع کند. به سادگی می توان یک نظام بیمه ای جامع برای تمامی هنرمندان راه انداخت و کاری کرد که اگر هنرمند نان شب ندارد در عوض موقع بیماری بتواند به مدد این بیمه مشکلاتش را کمتر کند.

*امسال هم احتمالا باید برای روی صحنه بردن یک نمایش کلی دردسر بکشم
این کارگردان با اشاره به اینکه در زمینه فعالیتهای حرفه ای هم در سال جدید سعی خواهد کرد باز هم بر مدار قبل حرکت کند بیان داشت: اینکه انتظار داشته باشم امسال مواجه شویم با فضای باز و متفاوت برای کار منطقی نیست. طبیعی است که امسال هم اگر بخواهم نمایشی را روی صحنه ببرم باید کلی دردسر و گرفتاری را تجربه کنم؛ از ممیزی گرفته تا پیدا کردن سالن برای اجرا و تأمین خواسته های مالی عوامل.

*خواسته ام از رییس جمهور
وی ادامه داد: با این حال همواره سعی می کنم با دید باز به آینده نگاه کنم زیرا یأس و نومیدی باعث می شود آدمی نتواند حتی اثرگذاری مقطعی هم داشته باشد. باید به امید زندگی کرد و من نیز امیدوارانه به سال جدید می نگرم و تنها یک خواسته از رییس جمهور و وزیر ارشاد دارم و آن هم اینکه به فکر ایجاد بیمه ای جامع برای هنرمندان باشند.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۸:۱۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=20363

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "بهزاد فراهانی خطاب به رییس جمهور: هر کاری که دولت قبل کرد که غلط نبود/یک نظام بیمه‌ای جامع برای هنرمندان راه بیندازید"

 1. سامان آرامی گفت:

  سلام به استاد فراهانی عزیز حرفاتون کاملا منطقی و درسته متاسفانه مردان سیاست ما نمیدونند که یک هنر چقدر میتونه روی اقتصاد و سیاست و اخلاق و فرهنگ و…. یک جامع تاثیر بزاره متاسفانه در جامعی زندگی میکنیم که تئاتر رو یک مسخره بازی میدونند و هرجوری که دلشسون بخواهن در مورد هنر دارن قضاوت میکنند همه کسانی که دارن به این سبک به هنر سرزمین ما خیانت میکنند کسانی هستن که خودشان در این فضا هستن کسانی همچون تهیه کنندگان یا یک کسی که در این فضا یک مقامی دارن یا میتواند به بعضی از کارگردان ها هم اشاره کرد و اینها کسانی هستن که از همین راه دارن به منافع خودشون فکر میکنند… مشکل هنر ما در این سرزمین فقط بیمه هنرمندان نیست بلکه خیلی بزرگتر از این حرفات برای مثال خیلی ها هستن که علاقه شدیدی به این فضا دارن علاقه ای که روی عقل روی منطق روی اخلاق است کسانی هستن که در این سرزمین که هنر رو فقط برای خود هنر میخواهند و از طریق هنر میخواهند اول خودشان بعد جهان اطرافشان را عوض کنند کسانی که از طریق هنر هر روز دارن به خدا نزدیک میشوند و فقط فقط دنبال اخلاق هستن بس…
  متاسفانه عده از بچه ها بخاطر اینکه در این فضا در آینده کاریشون هیچ تضمینی و هیچ حمایتی توسط هیچ سازمانی وجود ندارد و این شخص مجبورهست دنبال یک رشته ی دیگه بره که توش پول باشه و علاقه ی خودش استعداد خودش کنار بزاره بخاطر پول…
  بله آقای فراهانی وضعیت خیلی خرابه متاسفانه همه فقط شعار میدن و کسی نیست که به فکر هنر ممکلت بزرگ ایران باشه
  در پایان حرفام میخواهم این بگم که ما هنرمندا باید تمام تلاش خودمون بکنیم که این افکار از بین مردم کشورمون و دولت مردانمون پاک کنیم… باید مواظب رفتارمون لباس پوشیدناموم حرف زدنمون و همینطور برخوردهامون باشیم نباید طوری باشه که وقتی یک هنرمند میبینند بهش بگن اینا توهمی هستن باید اونقدر حواسمون باشه که هیچکس نتونه هنرمندارو مسخره کنند و به اونا بگن توهمی … حرف زیاد ولی تمام میکنم امیدوارم روزی برسه که پدر و مادر های ممکلتم به راحتی بچه هاشون به این فضا تشویق و حمایتوشون کنند.
  به امید آن روز

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code