۲۹۱۰۱۴۰۰

خسرو معصومی همزمان با هفته دفاع مقدس اظهار داشت⇐”خرس” را توقیف کردند چون زشتی و پلشتی جنگ را نقد میکند! /نتفلیکس به دنبال پخش جهانی “خرس” است ولی سازمان سینمایی و ارشاد مالکیت این فیلم توقیفی را از جواد نوروزبیگی و پرویز پرستویی خریده اند!/ برای رفع توقیف «خرس» چندین بار به ارشاد نامه نوشتم اما هیچ گاه به نامه‌های من توجه نکردند!!/چرا حمایت فقط شامل آنهایی است که در تعریف جنگ فیلم میسازند؟!/محال است از جنگ تعریف کنم و دوباره علیه جنگ فیلم می‌سازم!

سینماروزان: در سینمای ایران در دوره های مختلف با آثار توقیفی مختلفی مواجه بوده ایم ولی کم هستند فیلمهای جنگ یا دفاع مقدس که گرفتار توقیف شوند.

فیلم “خرس” ساخته خسرو معصومی از معدود فیلمهای مرتبط با زندگی یک رزمنده دفاع مقدس است که مدتهاست گرفتار توقیف شده.

“خرس” بلحاظ بصری از جمله آثار جذاب و متفاوت سینمای ایران است و بلحاظ داستانی هم با محوریت زندگی رزمنده ای سالها مفقود که حالا زنش را در نکاح یک قاچاقچی چوب میبیند به شدت تابوشکنانه روایت شده است.

خسرو معصومی با اعتقاد بر اینکه «خرس» یکی از فیلم‌های خوبی است که درباره جنگ ساخته شده است و تاریخ مصرف ندارد به “ایسنا” گفت: این فیلم هر زمانی که اکران شود، انگار تازه ساخته شده است و من از این بابت نگرانی ندارم. پوستم کلفت است و بالاخره آنان مجبور می‌شوند مجوز فیلم را بدهند.

افزود: دلیل اینکه شمشیرشان را برای فیلم این فیلم رو بسته‌اند، نمی‌دانم و هیچ‌کس تاکنون توضیحی در این باره به من نداده است. این فیلم مصوب بود و پروانه ساخت گرفت، در جشنواره فیلم فجر سیمرغ گرفته و در چند جشنواره خارجی برگزیده جایزه بهترین فیلم یا کارگردانی شده است. کسانی‌که فیلم را دیدند آن را دوست داشتند و فقط عده‌ای که با آن مخالفت داشتند که هنوز دلیل‌ آن برای من روشن نشده است.

کارگردان «تابو» در پاسخ به این سوال که کارگردانان در ساخت فیلم دفاع مقدسی چقدر برای ورود به موضوعات و عواقب جنگ با محدودیت مواجه هستند؟ بیان کرد: پاسخ این سوال را خیلی راحت می‌توان از یک توقیف هشت ساله متوجه شد. درباره چیزی که روشن است، چرا باید توضیح داد.

معصومی با تاکید براینکه “من در تایید جنگ فیلم نساختم” ادامه داد: من «خرس» را ساختم تا بگویم چقدر جنگ پلشت و زشت است و با این فیلم از جنگ انتقاد کردم. اما دوستانی که در تعریف جنگ فیلم می‌سازند جایگاه خوبی دارند، همیشه در حمایت هستند و از هیچ چیز نمی‌ترسند. در مقابل دوستانی که از آسیب‌های جنگ صحبت می‌کنند همیشه تحت فشار هستند.

او افزود: پحال است در تایید جنگ و تعریف از جنگ فیلم بسازم و دوباره علیه جنگ فیلم می‌سازم. شخصیت‌های فیلم «خرس» زخم خورده‌اند و باید در جامعه از این افراد حمایت شود، نه اینکه آن‌ها را از کاری که انجام داده‌اند دلسرد کنند. هیچ‌کس به این فیلم و حرفی که می‌زند توجهی نکرد چراکه نگاه‌شان در سطح است و عمق ندارد.

او ادامه داد: من در این فیلم رزمنده دلسوخته‌ای را نشان دادم که همه‌چیزش را برای جنگ داده اما حرف اصلی‌ام این بود که وقتی چنین آدمی از جنگ بازمی‌گردد نباید به او بی‌توجه بود و در نهایت می‌بینیم کسی که بخشش می‌کند همانی است که برای مرز و بوم این کشور جنگیده است. کجای این داستان مشکل دارد؟ برخی آدم‌های بی‌سواد از اکران چنین فیلمی می‌ترسند.

کارگردان «کار کثیف» در پایان گفت: من برای رفع توقیفی «خرس» چندین بار به وزارت ارشاد نامه نوشته‌ام اما هیچ بار به نامه‌های من توجه نکردند. این فیلم در حال حاضر برای خود وزارت ارشاد و سازمان سینمایی است چراکه حق مالکیت آن را از آقای نورزبیگی و پرستویی که سرمایه‌گذاران فیلم بودند، خریده‌اند و آن‌ها باید بخواهند تا این فیلم اکران شود. این درحالیست که نتفلیکس (کمپانی آمریکایی) هم می‌خواهد حق پخش فیلم را بخرد اما همچنان منتظر پروانه نمایش آن هستیم.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۷:۲۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=57453

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code