۱۱۰۳۱۴۰۲

خالق «زی‌زی‌گولو»: عروسک «جناب خان» ۲میلیون بیشتر نمی‌ارزد/متأسفم که عروسک را به کِرِم فروختند و عکسش را روی اتوبوسها زدند!/بازگشت «جناب خان» به فصل پنجم «خندوانه» فایده‌ای ندارد

سینماروزان: حاشیه های ممانعت از حضور «جناب خان» در «خندوانه» بخاطر رقم بالایی که مالک کاراکتر از گردانندگان درخواست کرده بود همچنان ادامه دارد و در این بین اظهارنظر عادل بزدوده طراح عروسکهای مجموعه هایی همچون «شهر موشها» و «زی زی گولو» که درخواست مالی بالای مالک را زیر سوال برده جالب به نظر میرسد.

عادل بزدوده که ساخت عروسکهای بسیاری در مجموعه هایی چون «قصه های تابه تا»، «شهر موش ها»، «خونه مادر بزرگه»، «الو الو من جوجوام» و «گلنار» را در کارنامه اش با حضور در برنامه «فرمول یک» درباره حضورش در این حیطه گفت:  شانس من بود جزوی از گروهی بودم که همه دغدغه کودک داشتیم. کانون‌ پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغازگر فعالیتی شد که اکنون به عنوان تئاتر کودک و نوجوان آن را می شناسیم. بعد از تغییراتی که در کانون پیش آمد رویکرد دوباره به عرصه تئاتر کودک ایجاد شد. امیدوارم مدیران کانون، ارشاد و آموزش و پرورش سرمایه تئاتر را گسترش بدهند تا حداقل کسانی که زندگی شان از تئاتر می گذرد، چند گروه بشوند و بتوانند بیشتر کار کنند. کانون چه قبل انقلاب و چه بعد از آن بی سرو صدا کارهای فرهنگی بسیاری انجام می دهد. ما نیازی به شلوغ کردن نداریم. کارهای فرهنگی در کتابخانه ها است و بچه ها آنجا شکل می گیرند.

بزدوده درباره روال ساخت عروسکها از جمله «زی زی گولو» توضیح داد: معمولا بعد از اوکی دادن کارگردان و تهیه کننده ساخت عروسک را شروع می کنم. زی زی گولو با دیگران فرق داشت و خانم برومند موجودی می خواست که شکل همه باشد و شکل هیچ کس نباشد! این چالش بزرگی بود و من ۳۰۰ طرح مختلف زدم و آخر سر به مرضیه که خواهر زن عزیز من است گفتم بیا با خمیر شروع به طرح زدن کنیم. خانم برومند یک خمیر را گرد کرد و پس سر و گردن را چند سانت بالا برد و به یک دایره بزرگ تبدیل شد و آخر سر گفت موجودمان همین است.

وی اضافه کرد: قرار شد من روی این طرح کار کنم و با در نظر گرفتن ویژگی های این شخصیت همچون مهربانی، مودب بودن، زیبا حرف زدن، به همه علاقه داشتن و… به قلب که نماد مهربانی است فکر کردم. اینطور شد که یک پنج بزرگ یا همان قلب ساختم.  سپس یک گوش را کوچکتر از دیگری کردم و صورت عروسک را هم گرد کردم. خانم برومند تا این طرح را دید گفت همین است.

عروسک ساز «شهر موش ها» یادآور شد: خیلی قیچی زدم تا ظرافت کار درست دربیاید و ۱۴ عروسک مختلف ساختم تا بالاخره یکی مورد قبول قرار گرفت. سه ماه چهار ماه درگیر ساخت عروسک بودم. در حالی که شاید خیلی ها فکر کنند این کار ساده است. به جای زی زی گولو خانم آزاده پورمختار صحبت می کرد و ما از قبل چون همگی با هم کار می کنیم و هم را می شناسیم، صدای او را در نظر گرفته بودیم.

وی در پاسخ به سوال ضیاء مبنی بر نحوه مالکیت عروسکها و اظهارنظر او درباره جناب خان با اشاره به اینکه صاحب عروسکهای تلویزیون، تهیه کننده برنامه ها به حساب می آید، تصریح کرد: من همیشه راحت حرف می زنم چون می خواهم مسائل حل شود. کار غلط را نباید با غلط جواب داد. تلویزیون محل عرض اندام ما است و اگر بخواهیم برای تلویزیون شاخ و شانه بکشیم، تلویزیون شاخمان را می شکند.

وی تأکید کرد: اگر برنامه رامبد نبود جناب خان، جناب خان نمی شد و اگر من نوعی بخواهم بگویم عروسکی که با کل متریال و طراحی اش ۲ میلیون بیشتر قیمت ندارد، ایکس میلیارد می ارزد، خیلی بد است، تلویزیون کارش در مقابل این زیاده خواهی خوب بوده است.

بزدوده اذعان کرد: متأسف می شوم که عروسک را به کِرِم می فروشند و عکسش را روی اتوبوس ها می زنند. اینگونه آن عروسک شهید می شود. البته تبلیغ عیبی ندارد اما نه اینگونه.

وی ادامه داد: هرکسی فکر کند که می تواند یک برنامه تلویزیونی را زمین بزند، در اشتباه محض است. فکر و اندیشه و خلاقیت آنقدر در تلویزیون زیاد است که سریع جایگزین می شود. جلوی درآمد زندگی بچه های من را هم با این کارشان گرفتند.

این هنرمند در پاسخ به طرح این مسئله از جانب ضیاء که شنیده می شود جناب خان در فصل ۵ برمی گردد، گفت: اگر جناب خان در سری پنجم برگردد هم فایده ای ندارد. دیگر ماجرا رسانه ای شده است و حتی منی که ربطی به ماجرا ندارم، اظهارنظر کرده ام.

وی درباره ویژگی های عروسک گردان و زنده یاد دنیا فنی زاده اظهار کرد:  کسی که عروسک گردانی می کند باید حتما بازیگر باشد و بازیگری کند. زنده یاد دنیا فنی زاده از شاگردان من بود و او را از زمانی که ۷ ساله بود و برای دیدن نمایش ما می آمد، می شناختم. کاملا معلوم می شود که کدام عروسک در دست چه کسی است. هر کسی استیل عروسک گردانی خودش را دارد.

وی افزود: در زی زی گولو بیشترین عروسک گردانی را من انجام دادم اما مریم سعادت عزیز که در نقاشی زی زی گولو هم نقش داشت، وقتهایی که نمی توانستم سر صحنه بیایم، عروسک را می گرداند. ما یک خانواده هستیم و کار غریبه ای که بخواهد بیاید عروسک گردانی کند، با منی که با عروسک سالها است زندگی کرده ام، فرق می کند.

وی همچنین با بیان اینکه درود بر شما و برنامه تان که حس دوست داشتنی را در من ایجاد کرد، در پایان گفت: امیدوارم بتوانم اولین نمایش غیرعروسکی ام را روی صحنه ببرم.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۴:۳۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=43053

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "خالق «زی‌زی‌گولو»: عروسک «جناب خان» ۲میلیون بیشتر نمی‌ارزد/متأسفم که عروسک را به کِرِم فروختند و عکسش را روی اتوبوسها زدند!/بازگشت «جناب خان» به فصل پنجم «خندوانه» فایده‌ای ندارد"

  1. حسین گفت:

    این اقای بزدوده که اینطور از عروسک زی زی گولو تعریف میکنه که انگار چی ساخته. اون برنامه هم مثل خیلی از برنامه های دیگه اون سالها در میان برهوت ماهواره و اینترنت و شبکه های مجازی و… ساخته شد و گرفت. هنر آن است که در میان این همه وسیله های ارتباط جمعی عروسکی بسازی که مردم ماهواره خاموش کنند. این گوی واین میدان یک عروسک شبیه جناب خان بسازید ببینیم چکاره اید؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code