۱۸۰۳۱۴۰۲

حمله «کیهان» به مسعود فراستی به‌خاطر داداش کوچیکه هویدا

سینماروزان: مسعود فراستی منتقدی که در سالهای اخیر به واسطه اظهارنظرات خاصش در فصول اول و سوم «هفت» در کانون توجه قرار گرفت بعد از تجربه کافی‌شاپ‌داری به تازگی فصلنامه‌ای با نام «فرم و نقد» را راه انداخته است.

به گزارش سیماروزان استفاده فراستی از یکی از مقالات فریدون برادر کوچکتر امبرعباس هویدا نخست وزیر سیزده ساله پهلوی دوم که در کارنامه‌اش بنیانگذاری مجله سینمایی «کایه دو سینما» به چشم میخورد با انتقاد شدید «کیهان» مواجه شده که به خاطر استفاده از مقاله این فرد و ذکر نامش بر روی جلد به فراستی تاخته است.

متن گزارش «کیهان» را بخوانید:

حضور بهایی معروف در تازه‌ترین مجله سینمایی

تازه‌ترین فصلنامه سینمایی تحت عنوان «فرم و نقد» توسط مسعود فراستی منتشر شد. اما آنچه در ابتدا و روی جلد این نشریه جلب نظر می‌کند، مقاله و مطلبی از فریدون هویدا عنصر شناخته شده رژیم شاه، برادر امیرعباس هویدا صدر اعظم ۱۳ ساله رژیم پهلوی و بهایی معروف است که در سال ۱۳۸۵ فوت کرد.
اگرچه فریدون هویدا همکاری‌هایی با برخی مجلات سینمایی از جمله «کایه دو سینما» داشت و همچنین انتقادهایی نسبت به سیاست‌های شاه می‌کرد، اما وی همواره از کارگزاران مورد اعتماد شاه و دربار بود. چه در سال ۱۳۴۴ که معاون وزارت خارجه شد، چه سال‌های ۱۳۴۹ تا زمان پیروزی انقلاب که نماینده شاه در سازمان ملل بود و چه در آخرین روزهای طاغوت که ماموریتی سری برای نجات رژیم پهلوی برعهده‌اش گذاشته شد. ماموریتی که هیچ‌گاه سرانجامی نیافت.
فریدون هویدا از معاندین سرسخت اسلام و به خصوص شیعه بوده و در اغلب سخنرانی‌ها و گفت‌و‌گوها و مکتوباتش به ارزش‌ها و باورهای اسلامی و شیعی حمله کرده و آنها را مورد وهن قرار داده است. از جمله در۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۲ برابر با  ۲۰ مه ۱۹۸۳ در برنامه ویژه یک کانال ضد انقلاب‌ درباره تقلید و مرجع تقلید در شیعه گفت: «…مرجع تقلید معنی ندارد، بنده خیلی قبل از این آقایی که در تهران حبس کرده‌اند، آغاجری (مجری‌: هاشم آغاجری) ۳۰ سال پیش که هنوز حکومت ایران وجود داشت، حکومت پادشاهی، من گفتم که مگر […] هستیم که تقلید بکنیم … این هم باید از بین برود …»
حال سوال اینجاست که چگونه به بهانه مطلب سینمایی، یکی از بدنام ترین چهره‌های رژیم شاه که پدرش از چهره‌های شاخص فرقه ضاله بهاییت بوده و خود و برادرش نیز فعالیت‌های بسیاری برای این فرقه ضاله انجام دادند، به طوریکه به پاس این خدمات، برادرش لقب کدخدای بهاییان را دریافت کرد، سر از نشریه‌ای نوپا درمی‌آورد که ادعای نقد فیلم دارد؟! آن هم در شرایطی که رسانه‌های معلوم‌الحال بیگانه و شبکه‌های ضد انقلاب، برای تحریف تاریخ و تخریب اذهان نسل امروز، سعی در تطهیر مزدوران و چهره‌های سیاهکار رژیم پهلوی از جمله هویدا و فرح دیبا و … دارند.
image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۶:۰۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=43998

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "حمله «کیهان» به مسعود فراستی به‌خاطر داداش کوچیکه هویدا"

  1. دارا گفت:

    نقل است که بهترین رمان ایرانی بنام قرنطینه نوشته ایشان است

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code