۱۶۰۵۱۴۰۱

حقایق درباره خودکشی قهرمان “چرنوبیل”!!

والری لگاسوف-چرنوبیل

سینماروزان: ۲۷ آوریل ۱۹۸۸ بود که والری لگاسوف شیمیدان روسی و قهرمان مینی سریال “چرنوبیل”-که نقشش در این مینی سریال توسط “جرد هریس”انگلیسی ایفا شد- خودکشی کرد!!

لگاسوف یک روز بعد از دومین سالگرد فاجه چرنوبیل و یک روز پیش از آن که مشاهداتش درباره فاجعه چرنوبیل علنی شود خودش را دار زد!!!

برخی از خودکشی لگاسوف در خانه اش و برخی ازخودکشی در راه پله آپارتمانش گفته اند. برخی نیز خودکشی را در محل کارش دانسته اند.

عجیب آن که یک کلت در محل زندگی لگاسوف یافته شد ولی لگاسوف با طناب خودش را خلاص کرد و در قبرستان نوودویچی مسکو دفن شد.

این نخستین تلاش لگاسوف برای خودکشی نبود چون بعد از درگیری مستقیم با فاجعه چرنوبیل لگاسوف چندین بار دست به خودکشی زد ولی همه نافرجام بود.

دیوید آر.مارپلز مورخ کانادایی و استاد تاریخ دانشگاه آلبرتای کانادا که متخصص مسائل تاریخی-سیاسی اوکراین و روسیه و بلاروس است دلیل اصلی خودکشی لگاسوف را مشکلات روحی ناشی از قرارگیری در بطن فاجعه چرنوبیل دانسته است.

لگاسوف پیش از مرگ برخی ابعاد پنهان مانده فاجعه چرنوبیل را مکتوب کرد و به دنبال خودکشی لگاسوف بود که یک شوک بزرگ بر صنعت هسته ای شوروی وارد شده و در نهایت ایرادات راکتور فاجعه زای چرنوبیل(RBMK) و از جمله طراحی میله های کنترلی پذیرفته شد.

سپتامبر ۱۹۹۶ و هشت سال بعد از خودکشی لگاسوف بود که بوریس یلتسین رییس جمهور روسیه نشان “قهرمانی فدراسیون روسیه” را بخاطر نمایش شجاعت و قهرمانی در جریان فاجعه چرنوبیل به لگاسوف مرحوم(!!!) اعطا کرد.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۴:۱۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=56504

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code