۰۳۰۱۱۴۰۲

حرف حساب علیرضا نجف‌زاده نایب رییس خانه سینما⇐۲۷ سال است که ضعیف‌ترین بیمه پایه برای سینماگران اعمال شده!/بهبود کیفیت بیمه پایه، حداقل مطالبه سینماگران از دولت فعلی است!/وزیر کار، وزیر ارشاد، روسای تامین اجتماعی و صندوق هنر، به دنبال ارتقای بیمه پایه سینماگران باشند!/بدون ارتقای بیمه پایه، امکان پیگیری بیمه بیکاری سینماگران مقدور نیست!/متاسفانه اهالی سینما در بحث بازپرداخت پول‌ بیمه تکمیلی هم دچار مشکلند!/امیدواریم دولت اعتدال در این مدت باقیمانده، مشکلات بیمه‌ای سینماگران را به طور کامل حل کند

علیرضا+نجف+زاده

سینماروزان/پرستو فرهادی: نایب رییس هیات مدیره خانه سینما با گلایه از اینکه ۲۷ سال است ضعیف‌تربن بیمه پایه برای سینماگران اعمال شده خواستار بهبود وضعیت بیمه پایه سینماگران شد.

علیرضا نجف‌زاده نایب رییس هیات مدیره خانه سینما به خبرگزاری ایسنا گفت: وقتش است که وضعیت بیمه پایه اعضای صنوف سینمایی پس از ۲۷ سال به عنوان یک مطالبه حداقلی از دولت فعلی، بهبود کیفیت پیدا کند.

علیرضا نجف‌زاده که رییس کمیته رفاهی خانه سینما هم هست، بیان کرد: کار مهمی که در این مدت دنبال کرده‌ایم به بهبود کیفیت بیمه پایه هنرمندان خانه سینما مربوط می‌شود که در این باره با پیگیری‌های فراوان، اوایل دی‌ماه سال گذشته با حضور محمدعلی نجفی، منوچهر شاهسواری، امین تارخ، آتیلا پسیانی و خانم معتمدآریا و نیز رییس صندوق اعتباری هنر جلسه‌ای با وزیر کار و معاونین حوزه بیمه داشتیم و در آنجا بطور مفصل معضلات بیمه پایه و مشکلات بازنشستگی بیمه هنرمندان مطرح و مصوب شد که گروه‌های کارشناسی پیگیری و با مساعدت جناب وزیر اقدام عملی صورت پذیرد.

نجف‌زاده تاکید کرد: نکته مهم این است که از حدود ۲۷ سال قبل هیچگاه بیمه پایه اعضای خانه سینما دستخوش تغییر نشده و بهبود نیافته است و این حداقل بیمه هنرمندان که با بیمه کارگری در نظر گرفته شده رضایت و نیاز صنوف کارگری را برطرف نمی‌کند.

او افزود: مشکل مهم ما این است که حداقل بیمه را برای هنرمندان در اختیار داریم و اگر این بیمه کیفیت بهتری داشت با افزایش پایه حقوق، در زمان بازنشستگی هم مشکلات کمتر می‌شد، چون الان هنرمندی که بعد از سی سال بازنشسته می‌شود دستمزد پایه کارگر را می‌گیرد، در صورتی که اگرچه ما در صنعت سینما کارگر هستیم ولی کارگران متخصصیم و باید پایه حقوق ما بر اساس کارگر متخصص و منطبق با ویژگی‌های شغلی خودمان تعریف شود.

نایب رییس خانه سینما تاکید کرد: اگر این اتفاق رخ دهد و بیمه پایه سینماگران را ارتقا دهیم، در ادامه‌ بیمه بیکاری هم قابل پیگیری است وگرنه مشکل بیمه بیکاری حل نمیشود. واضح است که شاغلین در صنعت فیلمسازی که از مشاغل سخت و پر خطر محسوب می‌شود، فقط به برخی نام‌های مطرح خلاصه نمی‌شود و بخاطر نوع کار همیشه در معرض تهدیدها و بیماری‌های مختلف هستند که باید حمایت ویژه و جدی صورت پذیرد.

وی با اشاره به گله‌مندی‌های هنرمندان از بیمه تکمیلی گفت: گزارش‌های مختلفی از همکارانی داریم که خودشان یا اعضای خانواده‌شان درگیر بیماری‌های خاص هستند و در شرایطی که باید با خدمات آنلاین بیمه تکمیلی در بیمارستان‌ها سرویس‌دهی شوند متاسفانه اهالی سینما در بحث بازپرداخت پول‌های بیمه تکمیلی و نیز مسائل سخت افزاری یا نرم افزاری دچار مشکل شده‌اند و هزینه‌هایی داشته‌اند که  الآن نمی‌توانند پس بگیرند. این عدم برگشت به موقع هزینه در روند درمان آنها آسیب ایجاد می‌کند و امیدوارم بتوانیم در این راستا با تعاملاتی که با صندوق اعتباری هنر داریم، وضعیت کیفیت بیمه تکمیلی را بهبود دهیم.

نجف‌زاده گفت: بهبود کیفیت بیمه پایه حداقل مطالبه ما از دولت فعلی است و امیدواریم در این مدت باقی مانده از فعالیت دولت اعتدال، دست‌کم این یک مورد را به سرانجام برسانند و این کار را برای سینماگران انجام دهد و مشکل اولیه بیمه سینماگران را حل کنند چون ۲۷ سال است به همین شکل باقی مانده‌ و انتظار ما این است که این کار عملی شود تا بعد از آن سراغ بهبود کیفیت بیمه تکمیلی برویم.

او اضافه کرد: اگر بچه‌های سینما بیمه پایه و بیکاری خوبی داشته باشند خیلی از مشکلات برطرف می‌شود و به همین دلیل از تیم‌های کارشناسی مشغول در وزارت کار، وزارت ارشاد،سازمان بیمه تأمین اجتماعی و صندوق اعتباری هنر درخواست میکنم که مصوبات آن جلسه را بعنوان مطالبه مهم صنوف کارگری و هنرمند زودتر نهایی و عملیاتی کنند تا اتفاق‌های خوب آن جلسه شامل مرور زمان نشود.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۶:۳۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=63698

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code