۰۷۰۱۱۴۰۲

حرفهای قاسم قلی‌پور تهیه‌کننده در خانه هنرمندان⇐باعث تاسف است که راستگو بودن خسرو سینایی را “ایراد” دانستند!!/”عروس آتش” محرومیت‌های جدی کشید و “به فرموده‌” از رقابت‌های جهانی کنار رفت!/ به دلیل استقبال بالا از “عروس آتش”، ۲۲ کپی از آن چاپ شد ولی…/ درنهایت دفتر پخش برای من چکی فرستاد به مبلغ کمی بیش از ۲۵ هزار تومان!!!

قاسم قلی پور تهیه کننده

سینماروزان/هاتف مظفری: “عروس آتش” محکوم نشد اما محرومیت‌های جدی کشید و «به فرموده» از رقابت‌های جهانی کنار رفت و…

به گزارش سینماروزان، قاسم قلی‌پور تهیه‌کننده “عروس آتش” با بیان مطلب فوق در شب نمایش “عروس آتش” در خانه هنرمندان گفت: حکمایی مثل خسرو سینایی به هیچ پسوند و پیشوندی نیاز ندارند؛ کمااینکه دیگر بزرگان را نیز به نام یاد می‌کنیم نظیر نیما و فردوسی. از او بسیار آموخته‌ام و امروز بسیار دلتنگ هستم. خسرو سینایی اصیل‌ترین آدمی است که در این حرفه شناخته‌ام. اصیل به این معنا که از هیچ فیلم و اثری کپی نمی‌گرفت. شاعر و موسیقیدان، فیلمبردار و مترجم و کارگردان و مهم‌تر از همه خسرو سینایی بود. یادش گرامی است و نامش مانا.

وی افزود: یکبار دوستی می‌گفت شاید یکی از ایرادات او زیاده از حد نجیب و راستگو بودنش بود و این گزاره تلخ و تاسف‌باری است که بخواهیم راستگو بودن را ایراد بدانیم! او نه خودش چیزی را جار می‌زد و نه جارچی داشت. گوهری بود که کمتر قدرش را دانستیم. هنوز هم فیلمنامه‌هایی دارد که شوربختانه متولد نشدند. برای من لذت‌بخش و باعث افتخار بود که با او همکاری کردم.

قاسم قلی پور با بیان خاطره‌ای گفت: وقتی برای انتخاب بازیگران «عروس آتش» با خسرو سینایی گپ می‌زدیم و طبیعتا به دنبال سوپراستار نبودیم، من پیشنهاد دادم از سعید پورصمیمی دعوت کنیم. خسرو سینایی گفت: ممکن است قبول کند زیرا نقش اول نیست. من گفتم: «به او پیشنهاد می‌دهم.» در جلسه هیات داوری خانه سینما بود در جمعی همراه با استاد پورصمیمی نشسته بودیم و به او گفتم: «کجا می‌روی؟» گفت:«خانه» و من از او دعوت کردم با هم به یک قهوه‌خانه در دربند برویم و در آنجا قصه را برایش تعریف کردم. سعید پورصمیمی گفت: «قصه خوبی است.» از او پرسیدم: «به ما کمک می‌کنی؟» گفت: «بله» و فردای آن روز به دفتر آمد و یک ماه بعد او سر فیلمبرداری «عروس آتش» در اهواز بود و من در جلسه خانه سینما قصه را برای جمعی تعریف کردم. خاطرات زیادی از این فیلم دارم. ۲۱ سال پیش دوران فیلم‌های به اصطلاح «تین‌ایجری» و جوانانه بود و یک فیلم مثل «عروس آتش» در خوزستان روی کاغذ می‌توانست محکوم شود. البته محکوم نشد اما محرومیت‌های جدی کشید و «به فرموده» از رقابت‌های جهانی کنار رفت و این «به فرموده»‌ها اتفاقا قدر و قیمت آن را بیشتر کرد.

وی خاطر نشان کرد: به لحاظ اقتصادی و فروش هم فیلم سند جذابی دارد. در آن دوران فیلم‌ها می‌توانستند دو اکران داشته باشند. در اکران اول عمده هزینه‌ها به تبلیغات و زدن بیلبورد و … مربوط بود اما در اکران دوم دیگر این هزینه‌ها وجود نداشت و هرچه فیلم فروش داشت بازگشت سرمایه محسوب می‌شد. فیلم وقتی به اکران دوم می‌رسید که کپی‌های زیادی داشته باشد و به دلیل استقبال از «عروس آتش»، ۲۲ کپی از آن چاپ شد. دفتر توزیع برای من چکی فرستاد که هنوز آن را خرج نکرده‌ام و مبلغش ۲۵۶۲۴ تومان(کمی بیش از ۲۵ هزار تومان) بود!

وی افزود: باز هم احساس کردیم باید «به فرموده» خیلی کارها را نکنیم. قرار شد تلویزیون فیلم را پخش کند که دقایقی از آن سانسور و حذف شد و خسرو سینایی را دلگیر کرد. امروز گسترش رفتار عشیره‌ای زیاد شده است و شایسته است او را ستایش کنیم که ۲۱ سال قبل در این باره هشدار داده بود.

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=67317

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "حرفهای قاسم قلی‌پور تهیه‌کننده در خانه هنرمندان⇐باعث تاسف است که راستگو بودن خسرو سینایی را “ایراد” دانستند!!/”عروس آتش” محرومیت‌های جدی کشید و “به فرموده‌” از رقابت‌های جهانی کنار رفت!/ به دلیل استقبال بالا از “عروس آتش”، ۲۲ کپی از آن چاپ شد ولی…/ درنهایت دفتر پخش برای من چکی فرستاد به مبلغ کمی بیش از ۲۵ هزار تومان!!!"

 1. نسرین مهیمنی گفت:

  درود بر این تهیه کننده شریف
  و راستگو

 2. لاله دوعالم گفت:

  لطف کنید چک موردنظر و منتشر کنید
  که معلوم بشه واسه کدوم شرکته

 3. هادی گفت:

  امضای چه کسی پای اون چکه؟؟

 4. محمد تجویدی گفت:

  خیلی دلم میخواد آینده کاراکترهای
  عروس آتش و ببینم
  میشه قسمت دوم رو هم بسازید

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code