۰۵۰۹۱۴۰۱

حذف فیلمهای آقا و خانم مشاور جشنواره+عکس

سینماژورنال: با اعلام اسامی فیلمهای دو بخش اصلی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر مشخص گشت سه عنوان از فیلمهایی که شهاب حسینی مشاور جشنواره امسال در آنها بازی داشته از جشنواره کنار گذاشته شده‌اند.

به گزارش سینماژورنال یکی از این فیلمها اثر پرحاشیه “آشغالهای دوست داشتنی” ساخته محسن امیریوسفی است که به دلیل حضور در دو جشنواره سی و دوم و سی و سوم منطبق با آیین نامه نمی‌توانست در جشنواره باشد و اصلا به هیأت انتخاب ارائه نشد.

“امتحان نهایی” ساخته عادل یراقی دیگر فیلم آقای مشاور بود که از جشنواره کنار گذاشته شد. این فیلم در بخش فیلم اولیهای جشنواره حضور داشت و طبق اظهارنظر کارگردانش فیلمش در لیست فیلمهای جشنواره بوده است و حتی از وی خواسته بودند ۲ دقیقه از فیلمش را برای تیزر “نگاه نو” به جشنواره ارائه دهد و او نیز این کار را کرده است اما در نهایت نام فیلمش در فهرست نهایی نیامده است.

“سایه های موازی” اصغر نعیمی دیگر فیلم شهاب حسینی است که از جشنواره کنار گذاشته شده است. این فیلم که البته شهاب در آن نقش کوتاهی بازی کرده، از حضور ابوالفضل پورعرب بازیگر سالهای دور سینما هم بهره جسته است.

بلاتکلیفی سه ساله فیلم

درباره عدم حضور “آشغالهای دوست داشتنی” که به جز شهاب حسینی از صابر ابر، شیرین یزدان بخش، نگار جواهریان، حبیب رضایی و هدیه تهرانی سود می‌برد همه چیز به اشارات اثر به انتخابات ۸۸ بازمیگردد که باعث شده فیلم ۳ سال بعد از تولید همچنان بلاتکلیف بماند و احتمالا به همین دلیل حتی اگر حضور فیلم تعارضی با آیین نامه هم نداشت بعید بود بتواند در جشنواره باشد.

آشغالهای دوست داشتنی
شهاب حسینی در نمایی از “آشغالهای دوست داشتنی”

شبهات درباره ارتباط میان معلم و ولیّ دانش آموز

اما درباره “امتحان نهایی” گویا مضمون فیلم بوده که دردسرساز شده است.

لیلا زاع بازیگر مقابل شهاب حسینی در این فیلم است و این فیلم درباره آشنایی یک معلم با مادر یکی از دانش آموزانش است. شنیده‌های سینماژورنال حکایت از آن دارند بروز پاره‌ای شبهات درباره ارتباطی که میان این معلم و مادر دانش آموز پیش می‌آید باعث شده در آخرین لحظات فیلم از جشنواره کنار گذاشته شود.

امتحان نهایی
شهاب حسینی و لیلا زارع در نمایی از “امتحان نهایی”

دولت دهم مجوز کارگردانی نداد/دولت یازدهم به جشنواره راه نداد

“سایه های موازی” اصغر نعیمی اقتباسی است از “جنایت و مکافات” داستایوفسکی و آن طور که شنیده شده شهاب حسینی به احترام حضور ابوالفضل پورعرب در نقش اصلی فیلم، بازی در نقش مکمل آن را پذیرفته است.

اصغر نعیمی کارگردان “سایه‌های موازی” پیش از این و به عنوان فیلمنامه‌نویس در “خصوصی” برخی اشارات اجتماعی-سیاسی را طرح کرده بود؛ همان اشارات بود که باعث شد در دولت دهم به وی مجوز کارگردانی “خصوصی” داده نشود و در نهایت حسین فرحبخش آن فیلم را بسازد. البته حتی با کارگردانی فرحبخش نیز فیلم دردسرهای زیادی را متحمل شد.

شهاب حسینی در نمایی از "سایه های موازی"
شهاب حسینی در نمایی از “سایه های موازی”

حذف فیلمی که سرمایه گذارش مهتاب کرامتی است

به گزارش سینماژورنال به جز این دو فیلم، فیلم “آه ای عبدالحلیم” ساخته احسان عبدی‌پور که دیگر مشاور جشنواره یعنی مهتاب کرامتی سرمایه گذار آن بود نیز از جشنواره کنار گذاشته شده است.

این فیلم از حضور بازیگرانی چون مصطفی زمانی، سوگل قلاتیان و رضا یزدانی سود می‌برد و داستانی درباره یک گروه موسیقی بوشهری روایت می‌کند.

کرامتی پیشتر در مصاحبه ای درباره حضور همزمانش به عنوان سرمایه گذار این فیلم و مشاور جشنواره گفته بود که این دو مسئولیت تعارضی با هم ندارند و او کارش به عنوان مشاور فقط تا زمان افتتاحیه جشنواره است و پس از آن وقتش را برای فیلمش خواهد گذاشت.(اینجا را بخوانید)

بدیهی است حالا و با حذف “آه ای عبدالحلیم” از جشنواره، مهتاب کرامتی خواهد توانست حتی حین برگزاری جشنواره نیز نظرات مشورتی‌اش را در اختیار دبیرخانه قرار دهد.

آه ای عبدالحلیم
آه ای عبدالحلیم
image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=16079

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code