۱۵۰۷۱۴۰۱

جنایی‌ساز سینمای ایران به دنبال اقتباس از “بوف کور” صادق هدایت

سینماروزان: محمدعلی سجادی کارگردانی که سالها به ساخت فیلمهای جنایی برای سینمای ایران می پرداخت و در این زمینه تجربیاتی نظیر “بازجویی یک جنایت”، “شیفته”، “رنگ شب” و “مخمصه” را داشت مدتی است که به سراغ تجربیات تازه تری رفته است.

به گزارش سینماروزان سجادی در این سالها به جز درگیری با هنر نقاشی یک فیلم-تئاتر به نام “تمرینی برای اجرا” را هم ساخته و حالا تصمیم گرفته اولین نمایش خود که اقتباسی از “بوف کور” صادق هدایت است را در نیمه اول ۹۶ روی صحنه ببرد.

سجادی با اعلام این خبر به “مهر” گفت: واقعیت این است که طی حدود ۸ سال گذشته در آموزشگاه سمندریان مشغول تدریس هستم و طی سال‌های گذشته تقریبا یک تئاتربین حرفه‌ای نیز بودم. فیلمی نیز با عنوان «تمرینی برای اجرا» ساختم که یک فیلم – تئاتر است و در گروه «هنر و تجربه» اکران خواهد شد.

وی ادامه داد: دغدغه کارگردانی تئاتر از دهه ۶۰ در من وجود داشته است. در دهه ۶۰ و ۷۰ خیلی آثار را نوشتم که در کشوی میزم قرار گرفتند ولی دیگر دیدم که باید این آثار را اجرا کنم. در این شرایط رمان‌هایی هم که نوشته بودم هر کدام بعد از ۵ یا ۶ و یا ۷ سال، در حال چاپ شدن هستند.

۱۵ سال است کار بر “بوف کور” دغدغه ام بوده

کارگردان «جنایت» یادآور شد: ۱۵ سال است که کار کردن روی «بوف کور» صادق هدایت دغدغه‌ام بوده است. از سال ۹۳ خیلی متمرکز روی این اثر کار کردم و پژوهش‌ها و بررسی‌ها در ۵ ماه انجام شد. از دل این روند سه اتفاق رخ داد؛ اول فیلمنامه‌ای که بر اساس «بوف کور» نوشته شد، دوم تابلوهای نقاشی که بر اساس این اثر خلق شدند که در گالری شمس آن‌ها را به نمایش گذاشته‌ام و سوم نمایشنامه‌ای که بر اساس «بوف کور» نوشتم.

این هنرمند عرصه سینما و هنرهای تجسمی درباره نوع نگاه و برداشت خود از «بوف کور» برای نگارش نمایشنامه «بوف»، توضیح داد: این نمایشنامه برداشت و خوانش من از «بوف کور» است. تلاشم بر این بود که رویکردی و نگاهی به امروز و ملهم از «بوف کور» داشته باشم.

سجادی درباره تعداد شخصیت‌های نمایشنامه «بوف» افزود: در حقیقت تعداد شخصیت‌های این نمایشنامه به مانند «بوف کور» است و دارای ۱ شخصیت زن و ۲ شخصیت مرد است ولی در نوع اجرا شخصیت زن تکثیر می‌شود و نمایشنامه دارای ۸ شخصیت است.

محمدعلی سجادی

محمدعلی سجادی

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۴:۵۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=29595

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code