۲۴۰۵۱۴۰۱

مسعود جعفری‌جوزانی: به‌زودی از فیلمنامه “کوروش کبیر” رونمایی می‌شود/در دوران کوروش کرامت انسانی بیشتر از جنگاوری اهمیت داشت

سینماژورنال: مسعود جعفری جوزانی کارگردانی که چند سالی میشود به دنبال فراهم آوردن شرایط تولید درام تاریخی “کوروش کبیر” است در تازه ترین گفتگوی با اشاره به اینکه به زودی رونمایی از فیلمنامه این اثر برگزار خواهد شد از تلاشهای خود برای تولید این پروژه عظیم سخن گفت.

به گزارش سینماژورنال جعفری جوزانی که به موازات “کوروش کبیر” به دنبال ساخت یک سریال تاریخی با عنوان “پوریای ولی” هم بود که البته به دلیل مشکلات مالی هنوز به نتیجه نرسیده به “مهر” گفت: این روزها بعید می دانم بتوانم در تلویزیون فعالیت داشته باشم. علاوه بر شرایطی که فعلا در این رسانه حاکم است انگار اولویت هایش با کارهایی که ما می سازیم سنخیت ندارد. من هم خیلی به این موضوع نپرداختم چون به نظر من هیچ کار تصویری با اصرار و زور جواب نمی دهد. اگرچه دغدغه کار سینمایی دارم اما غیر از این به نظرم هر کاری باید به زمان خودش شکل بگیرد. ما خیلی پیش تر برای ساخت «پوریای ولی» اقدام کرده بودیم که نتیجه ای در پی نداشت.

ساخت “کوروش” دغدغه شخصی من است
این کارگردان پیشکسوت که مدت هاست با تولید فیلم سینمایی «کوروش کبیر» خبرساز شده است درباره تولید این اثر نیز توضیح داد: ساخت این فیلم بیشتر دغدغه شخصی من است چون احساس می کنم در شرایط کنونی نیاز داریم ریشه ملیت مان را به فرزندان و نسل جدید یادآور شویم تا هویت شان را بدانند.

وی افزود: زمانی در ایران سیستم مملکت داری به شیوه پادشاهی بود که بسیاری از آنها عملکرد خوبی هم نداشتند و به همین دلیل مهم است که ما بررسی کنیم که این افراد چگونه فکر می‌کردند و برای کشورشان چه می خواستند. با چنین دیدگاهی فیلم «کوروش کبیر» می خواهد بگوید اگر در عرصه قدرت علی رغم جنسیت، نژاد و هر ویژگی فردی و قومی به عقاید مردم احترام گذاشتید؛ برنده اید.

میزان بودجه یک فیلم را فاخر نمی کند
این کارگردان درباره هزینه و شرایط تولید فیلم گفت: اسم فاخر به بعضی فیلم ها ضربه زد و ما هم دنبال این واژه ها نیستیم چون معتقدیم میزان بودجه، یک فیلم را فاخر نمی کند. اینها واژه هایی است که ما انتخاب می کنیم. هدف من ساختن «کوروش کبیر» است و برای تولید این فیلم همه آنچه را که لازم باشد اعم از امکانات روز دنیا، بازیگران ایرانی و بین المللی و لوکیشن های مناسب در هر جای جهان را استفاده خواهیم کرد تا حق مطلب را ادا کنیم.

فیلمنامه “کوروش کبیر” توسط انتشارات تریتا رونمایی می شود
جعفری جوزانی همچنین با اشاره به اینکه به زودی از کتاب «کوروش کبیر» رونمایی خواهد شد، گفت: قبل از تولید، آنچه زودتر عملی می شود چاپ کتابی دو جلدی به همت انتشارات «تریتا» به همین عنوان است که همان فیلمنامه خواهد بود و قصه زندگی این پادشاه را از زمان تولد تا مرگ روایت می کند. البته ما به کتاب بسنده نمی‌کنیم و با تهیه کنندگی علی معلم درصددیم بتوانیم «کوروش کبیر» را جلوی دوربین ببریم.

در دوران کوروش کرامت انسانی بیشتر از جنگاوری اهمیت داشت
وی در پایان بیان کرد: چندی پیش که برای تحقیق به موزه ای رفته بودم هنگام صحبت با چند کاوشگر و باستان شناس یکی از دوستان شانه زنانه ای نشان داد که بسیار جالب توجه بود هزینه و ابزاری که برای تزئین این شانه به کار رفته بود از شمشیرهای جنگی که هدیه می دادند بیشتر بود و این نشان می دهد کرامت انسانی بیش از جنگاوری اهمیت داشت.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۴۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=14207

بعدش؟

مطالب مرتبط

3 نظر برای مطلب "مسعود جعفری‌جوزانی: به‌زودی از فیلمنامه “کوروش کبیر” رونمایی می‌شود/در دوران کوروش کرامت انسانی بیشتر از جنگاوری اهمیت داشت"

  1. ehgasd گفت:

    شما اول تکلیف سریال پوریای ولی که ۵۰۰ تا جوان رو سر کار گذاشتی که ازشون تست بازیگری بگیری روشن کن بعد…

  2. سام گفت:

    بی صبرانه منتظر ساخت پروژه ی کوروش کبیر هستیم
    بهترین گزینه واسه نقش کوروش امین تارخ هستش .من تا شنیدم فیلمنامه کوروش کبیر وتموم کردن ،تنها امین تارخ بود که در نقش کوروش برام مجسم شد
    امیدوارم که کارگردان این اثر موردانتظارهم بامن ،هم عقیده باشه

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code