۳۰۰۶۱۴۰۲

توقیف #برادران_لیلا ؛ فقط تا #اطلاع_ثانوی!

فیلم برادران لیلا

سینماروزان: فقط یک روز بعد از اظهارات روح الله سهرابی مدیرکل اداره نظارت بر عرضه سینما درباره ورود نهادهای فراسازمانی در ماجرای #برادران_لیلا، اداره نظارت سازمان سینمایی به ریاست حبیب ایل بیگی، از توقیف فیلم بخاطر تخلف خبر داد.

به گزارش #سینماروزان، البته در متن اطلاعیه اداره نظارت بر توقیف تا #اطلاع_ثانوی تاکید شده که خود می‌تواند نوید حل مشکلات در سایه تعامل طرفین باشد.

متن اطلاعیه اداره نظارت سازمان سینمایی را بخوانید:

فیلم سینمایی “برادران لیلا” به کارگردانی سعید روستایی بدون طی کردن تشریفات و روند قانونی برای جشنواره فیلم کن ارسال شده بود. از آن جایی که این فیلم بدون اخذ پروانه نمایش و بی توجه به مقررات و‌ برخلاف آئین نامه حضور آثار در محافل و جشنواره های بین المللی که طبق ( ماده پنج آیین نامه نظارت بر نمایش فیلم ، اسلاید ، ویدیو و صدور پروانه نمایش آنها ) و علیرغم تاکید مسئولین سازمان سینمایی مبنی بر ضرورت تبعیت از قوانین و مقررات ، به جشنواره کن ارسال شده بود معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با هدف مساعدت ، تسهیل و  تصحیح حضور و حل مشکل فیلم از تهیه کننده و کارگردان آن خواست تا طی جلساتی وضعیت و شرایط فیلم و فرایند آن را  بررسی نمایند.
با همکاری تهیه کنندگان فیلم ، ” برادران لیلا” در سازمان سینمایی مورد بازبینی قرار گرفت و در راستای کمک به فیلم با ملحوظ داشتن اهمیت حضور بین المللی محصولی از سینمای ایران، تصمیم و توافق بر این شد تهیه کننده و کارگردان برای دریافت پروانه نمایش جهت ارائه نسخه نهایی در جشنواره کن ، موارد و اصلاحات لازم را که بخشی از آنها حتی در فیلمنامه مصوب شورای پروانه ساخت نیز وجود نداشته اعمال نمایند  که این مهم حتی در یک مورد از موارد اعلامی محقق نشد.
برغم تاکید و تذکرات لازم برای رعایت قانون و با علم و آگاهی تهیه کننده و کارگردان نسبت به تبعات هرگونه تخلف ، متاسفانه فیلم مذکور بدون هیچگونه همکاری و انجام اصلاحاتی در جشنواره کن به نمایش در آمد.
چنانکه عوامل اصلی  فیلم با اصرار و ابرام بر ادامه مسیر اشتباه نشان دادند که اکران فیلم در جشنواره کن را بر نمایش در سالن های سینما و مخاطبان داخلی ترجیح می دهند.
از این رو، فیلم ” برادران لیلا” به تاسی از اصل”قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری”و به دلیل تخلفات آگاهانه و رفتار مغایر با قوانین و مقرراتی چون: ، شرکت در جشنواره های خارجی بدون عبور از مجرای قانونی و اخذ پروانه نمایش، سرپیچی از مقررات و اصرار بر ارائه نسخه اصلاح نشده برغم تعهدات صورت گرفته و استمرار بر تخلف و مداومت بر آن حتی بعد از جشنواره کن و شرکت در جشنواره مونیخ و در نهایت اعلام رسمی کارگردان محترم مبنی بر عدم پذیرش اصلاح فیلم، این فیلم تا اطلاع ثانوی و تا رفع موانع ایجاد شده ، صلاحیت اخذ پروانه نمایش را نخواهد داشت.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=69865

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code