۱۱۰۹۱۴۰۱

تهیه‌کننده “کاغذ بی‌خط”: چه کسی گفته تقوایی حال فیلمسازی ندارد؟/او اگر انرژی نداشت هفته‌ای ۴ روز تدریس نمی‌کرد/ اگر حمایت جدی از تقوایی صورت گیرد او طرحهای خوبی برای فیلمسازی دارد

سینماژورنال: در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم و به دنبال آن تعیین مدیر جدید سازمان سینمایی یکی از اصلی ترین اهداف، فراهم آوردن شرایط حضور کارگردانان پیشکسوت در سینما بود.

به گزارش سینماژورنال از جمله کارگردانانی که بر سر حضور دوباره وی در جریان روز سینما حرف و حدیث مطرح شد ناصر تقوایی بود. در کنار تقدیری که از وی صورت گرفت و عکسهای یادگاری که با ایشان انداخته شد(!) مدیران سینمایی جدید مرتب بر کمک به این کارگردان برای حضور دوباره در سینما تاکید داشتند.

با این حال دو سال بعد از آن وعده ها نه تقوایی به سینما بازگشته است و نه حتی طرح یا سیناپسی برای جلب حمایت به مسئولان سینمایی ارائه داده است.

برخی از بی حوصلگی و خستگی ناشی از کهولت سن این فیلمساز به عنوان دلیلی بر این دوری از سینما یاد می کنند و برخی نیز وسواسهای تقوایی را عاملی می دانند بر اینکه هیچ تهیه کننده ای حوصله کار کردن با او را نداشته باشد.

تقوایی ایده و طرح برای تولید دارد اما…

حسن توکل نیا تهیه کننده آخرین فیلم تقوایی “کاغذ بی خط” اما چنین نظراتی را قبول ندارد. وی به سینماژورنال می گوید: تقوایی طرح و ایده برای ساخت فیلم بلند دارد اما اینکه در تولید وارد نمی شود شاید ناشی از آن باشد که نمی خواهد به مانند کارهای قبلی در میانه راه بی حمایت بماند.

توکل نیا تاکید می کند: مطمئن باشید اگر حمایت جدی از تقوایی صورت گیرد او طرحهای خوبی برای فیلمسازی دارد.

کسی که حوصله نداشته باشد هفته ای ۴ روز تدریس نمی کند

وی می افزاید: اینکه می گویند تقوایی حوصله فیلمسازی ندارد درست نیست. ایشان اگر حوصله نداشت هفته ای ۴ روز سر کلاس نمی رفت و به تدریس برای جوانان نمی پرداخت. تقوایی انرژی لازم برای فیلمسازی را دارد اما مساله آن است که تا حمایتها جدی نشود نمی تواند کاری انجام دهد.

توکل نیا با اشاره به دلخوری برخی تهیه کنندگانی که با تقوایی کار کرده اند به سینماژورنال می گوید: دلخوری دوطرفه است. تهیه کننده ای که سراغ تقوایی می آید باید وزن و اعتبار او را بشناسد و مطابق با این وزن با وی رفتار کند. طبیعی است که یک فیلمساز پیشکسوت انتظاراتی به مراتب فراتر از تازه کارها دارد.

حسن توکل نیا

حسن توکل نیا

حتما تهیه کنندگی فیلم جدید تقوایی را برعهده می گیرم

تهیه کننده آثاری چون “باج خور” و “ملاقات با طوطی” درباره سخن یکی از مدیران سینمایی سابق که گفته بود کدام تهیه کننده ای را پیدا می کنید که بتواند بیشتر از دو فیلم با امثال تقوایی کار کند به سینماژورنال اظهار می دارد: اینها همه حرفهای کسانی است که از دور دستی بر آتش دارند و از نزدیک با امثال تقوایی کار نکرده اند. من در “کاغذ بی خط” جز احترام و تفاهم دوطرفه چیزی از تقوایی ندیدم و اگر شرایط فراهم شود حتما تهیه کنندگی فیلم جدید او را هم برعهده می گیرم.

یادم نمی آید کارگردانی بوده باشد که از همکاری دوباره با من نگران شود

وی ادامه می دهد: یادم نمی آید در سینما یا تلویزیون کارگردانی بوده باشد که یک بار با من کار کرده و علاقه نداشته که باز هم با یکدیگر همکاری کنم. از سیروس الوند بگیرید که “دستهای آلوده” و “تله” را با هم کار کردیم تا فرزاد موتمن که بعد از همکاری در “باج خور” بارها میخواست با من کار کند.

تقوایی گفت ترجیح میدهم با شما کار کنم

توکل نیا با اشاره به آخرین دیدارش با کارگردان “ناخدا خورشید” بیان می دارد: چندی قبل که در نشستی همدیگر را دیدیم ایشان به صراحت گفت اگر بخواهم باز هم فیلم بسازم ترجیح می دهم با شما کار کنم.

توکل نیا تاکید کرد: من حین کار با تقوایی سعی میکردم شرایط را طوری فراهم کنم که هیچ کمبودی حس نکند. حین تولید اغلب سرصحنه بودم اما کمترین دخالتی در کار ایشان نداشتم و همه چیز با تعامل، صداقت و درستکاری پیش میرفت.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=4291

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code