۰۱۰۷۱۴۰۰

تناقض گویی آشکار کمدی سازی که به GEM پیوسته و ادعا دارد در این شبکه درباره نقش شهدا فیلم ساخته!!

سینماژورنال: ماجرای پیوستن برخی بازیگران و کارگردانان درجه دوم به جم همچنان ادامه دارد.

به گزارش سینماژورنال یکی از کارگردانان ایرانی که اخیرا به این شبکه پیوسته مهدی مظلومی است؛ کارگردانی که بیشتر در مدیوم تلویزیون و شبکه خانگی فعالیت داشته است.

این کارگردان که چندی قبل در گفتگویی صریح همکاریش با جم را تکذیب کرده و ادعا نموده بود مشغول کار برای یک تهیه کننده بین المللی است(اینجا را بخوانید) به تازگی در گفتگویی تفصیلی با مسعود احمدی در خبرگزاری “برنا” شرکت جسته و البته نه تنها کاملا متناقض با گفته های قبل همکاری با جم را تایید کرده که از ارتباط گیری مستقیم با مدیر این شبکه برای آغاز فعالیت حرف زده است.

مظلومی البته به مانند زمانی که در ایران بود و در گفتگوهایش به طرح ادعاهای فاقد منطق می پرداخت پاره ای از این ادعاها را هم در این گفتگو بیان کرده و از جمله اینکه در جم درباره نقش شهدا فیلم ساخته است!!!

یکی دیگر از تناقضات گفته های این کمدی ساز که در برنامه نوروزی جم به حرکات موزون هم پرداخته بود(اینجا را بخوانید) این است که می گوید در ایران کم کار بوده اما یک نگاه به کارنامه او در سالهای اخیر او را در شمار کارگردانان پرکار تلویزیون و شبکه خانگی قرار می دهد که فقط همین پارسال دو مجموعه یکی “سیگنال موجود است” و دیگری “یک شام خوب” را در شبکه خانگی داشت که البته هم دو هم بلحاظ تجاری شکست خورده بودند.

اگر امثال احمدرضا گرشاسبی و سعید ابراهیمی فر از کم کاری و بیکاری به جم رفتند این یکی اتفاقا پرکار هم بود….

سینماژورنال متن گفتگوی مظلومی را به نقل از “برنا” ارائه می دهد:

خیلی از مخاطبان سریال “بدون شرح” یا “کمربندها را ببندیم” به این فکر می کنند که کمدی ساز تقریبا موفقی همچون مهدی مظلومی به چه علت با تلویزیون جمهوری اسلامی ایران قطع همکاری می کند و شبکه جم ترکیه را برای ادامه فعالیت های نمایشی خود انتخاب می کند؟

چند دلیل در این خصوص وجود داشت:

۱- نوع یا جنس کارهای من با سلیقه تیم جدید مدیریتی همخوانی نداشت(دلیل اصلی آن کم کاری بنده بود)

۲- در مواقعی هم که شرایط برای همکاری پیش می آمد نمی‌توانستم کاری که دوست دارم را انجام دهم و مجبور بودم  آثاری را به تصویر بکشانم که خیلی با نگرش فیلمسازی من فاصله داشت.

٣- واقعیت حاکی از این است که تلویزیون به دلایل زیادی (از جمله اعمال بیش از حد سلایق شخصی مدیران) مخاطب خودش را از دست داده است.

۴- جم شبکه‌ای است که هم از مخاطب انبوه بهره می برد هم ابراز تمایل به استفاده از تجربه و تخصص من داشت و اینکه اجازه داشتم آنچه علاقه داشتم را انجام بدهم.

خب با در نظر گرفتن ٤ دلیل اصلی بالا، تصمیم به شروع همکاری‌ با شبکه جم گرفتم و اما اصلی‌ترین دلیل مهاجرت خودم بیشتر بیانگر این نکته است که جم به عنوان یک شبکه پربیننده ماهواره‌ای تولید نداشت و مجبور بود آثار تولیدی ترک را دوبله و پخش کند با توجه به فاصله فرهنگی تولیدات شبکه های ترک فکر کردم حالا که جم تصمیم به تولید گرفته، ساخت آثاری توسط من نوعی که با فرهنگ خودمان نزدیک است، می تواند نقش مهمی را در جایگزین شدن آثار نمایشی ترک زبان ایفا کند.

اگر از آنتن جم آثار نزدیک به فرهنگ خودم روی انتن برود، بهتر از آن است که فیلم های با فرهنگ کشور دیگری پخش شود. پس تصمیم به این کار گرفتم ،تا الان هم بعد از پخش متوجه منظور من خواهید شد، آثاری را خواهم ساخت که بتوانم زیر پرچم آن بایستم.تنها بحث حجاب در این آثار مطرح بود که با توجه به خصوصی بودن شبکه جم و اینکه برای ادامه حیات خود اقتصادی به این هنر نگاه می کند باید به گونه ای مقابل دوربین برود که در کشورهای دیگر هم قابل ارائه باشد.

تصور من از ایرانی بودن و مسلمان بودن تنها معطوف به حجاب نمی شود بلکه مضامین و مفاهیم دیگر مهمی هم هست که اکنون امکان عرضه و صدور آن به دیگر کشورها از طریق فیلم هست پس قبول کردم که پوششها به فراخور قصه ها و شخصیتها باشد.

در “پیاده روهای خالی” از نقش جنگ و شهدا در شکل گیری نسل بعد و پیشرفت دیپلماسی در جهان حرف زدم در “مگنولیا” از نقش زن در رفتار انسانی گفتم و اینکه کم ارزشترین دارایی زن موی اوست “در منو تنها نذار” از عواقب ارتباطات بدون فکر و فجایعی که رخ میدهد حرف زدم و اکنون در فیلم آخر خود “ساحل تا دریا” از نقش ما انسانها در بحرانها و نتیجه آن که نابودی کودکان است، صحبت می کنم.

“جم” برخلاف فضاسازی هایی که درباره آن صورت گرفته است دنبال اشائه فرهنگ ایرانی در کشورمان است البته اگر همه فرهنگ را فقط در حجاب خلاصه نکنیم. بزودی نمایش پخش این فیلم‌ها آغازخواهد شد و مردم خودشان قضاوت خواهد کرد.

زمان همیشه عریان کننده واقعیت بوده است،‌امثال من با صبوری وظیفه خودشان را انجام می دهند. حتی اگر اشکالاتی هم مشاهده شود، فضا  برای جبران وجود دارد چرا که فیلمساز بر اساس توانایی های فکری و هنری خودش جایگاه پیدا میکند.

آیا باید با به وجود آمدن اختلاف‌نظرها یا تنگ‌نظری ها در رابطه با نحوه مدیریت صداوسیما سریعا میدان را خالی کنیم یا کشور و شبکه ای را برای ادامه فعالیت خودیا ساخت آثار نمایشی خود انتخاب کنیم که اساتید و نخبگان فرهنگی‌ در داخل ایران معقتد هستند تماشا برنامه‌های آن به صلاح فرهنگ ایرانی نیست؟

این صلاح بر چه استدلالی است؟ آیا برنامه های در حال پخش صداوسیما بر اساس سبک زندگی اسلامی است؟‌ آیا برنامه دورهمی که بر پایه تحقیر آدمها بنا شده بر اساس سبک زندگی اسلامی است؟در عصر امروز مرز وجود ندارد مرز تفکرات ماست من در هر نقطه از جهان که امکان ساخت را ببینم باید فیلم بسازم.

در حال حاضر برای فعالیت خودتان به جغرافیا خاصی فکر نمی کنید، پس مطمئنا دیگر بازگشت و فعالیت در تلویزیون و سینما جمهوری ‌اسلامی‌ ایران برای مهدی مظلومی موضوعیت ندارد؟

هرجایی که مفید واقع شوم، فعالیت خواهم کرد.

خیلی از منتقدان بر این باور هستند که شبکه جم جولانگاه افرادی است که از جامعه تلویزیون و سینمایی جمهوری اسلامی ایران طرد یا پس زده شده اند؟ خودتان چقدر این نظریه را قبول دارید؟

عرض کردم زمان عریان کننده واقعیت‌ها است، بزودی با اسم های دیگری هم برخورد خواهید کرد که سیستم نتوانسته از آنها درست استفاده کند.
بحث ها در خصوص دستمزد یا حمایت های که شبکه جم از هنرمندان ایرانی به عمل می آورند در داخل ایران خیلی مطرح می شود، از شرایط و دستمزدی که از فیلمسازی در شبکه جم کسب می کنید، توضیح مختصری می‌دهید؟

دستمزدها در این شبکه اصلا عجیب غریب نیست در جم شما می‌توانید حرفه‌ای که دوست دارید را در چارچوب محتوای مثبت انجام دهید به جرات اعلام می کنم که جم از هیچ کجا حمایت مالی نمی شود و تنها بر اساس خلاقیت مدیرش از طریق درامدهای خودش اداره می شود.

در خصوص مهاجرت هنرمندان به شبکه جم حرف و حدیث هایی نظیر وجود دلال ها که از طرف این شبکه در ایران حضور دارند مطرح بوده است، صحبت هایی مبنی بر اینکه که یک سری دلال در پشت صحنه آثار نمایشی حضور  دارند و خود را به عنوان فرد نزدیک به این شبکه معرفی می کنند با این واسطه گری شرایط را برای ارائه پیشنهاد و عزیمت آنها به جم مهیا می کنند. پروسه مهاجرت شما چگونه شکل گرفت و از طرف چه شخصی مستقیما پیشنهاد فیلمسازی در شبکه جم را دریافت کردید؟

شخص مدیر شبکه با من مذاکره کرد و بعد از گفتگو به سرعت این سفر اتفاق افتاد، خیلی سریع فیلمنامه  که در ایران به تحریر درآورده بودم، امکان ساخت پیدا کرد صحبت هایی که در خصوص وجود دلال ها می شود جنبه خاله بازی دارد.

یعنی تمام  بازیگرانی که شبکه جم را برای ادامه فعالیت خود انتخاب کردند، مستقیما با شخص اول شبکه جم صحبت کردند؟

بله همه آنها با مدیر شبکه صحبت کردند چرا که درب اتاق مدیر همواره باز است و امکان گفتگو با رئیس این شبکه همیشه وجود دارد.

یعنی باور کنیم؟

شک نکنید که دلالی در این خصوص وجود ندارد، اصلا نرخ  دستمزدها در حدی نیست که فضا برای دلالی مهیا شود مدیر شبکه به همه حقوق ماهیانه میدهد که باند بازی رخ ندهد.

به نظر میرسد حربه برداشتن پوشش اسلامی بازیگران زن ایرانی در آثاری که خود شما کارگردانی آن را برعهده دارید برای جذب مخاطب است و صرفا اگر محتوا غنی هم نباشد با توجه به  وجود چنین ویژگی مخاطب به پای تماشا آثار می نشیند؟

کشف حجاب به قصد پیدا کردن بیننده نیست چون جم بیننده خودش را دارد، کشف حجاب به فراخور زندگی واقعی در جغرافیای مشخص است.

“سه بیگانه در سرزمین‌ناشناخته” به کارگردانی شما ساخته شده است علیرغم اینکه پروانه نمایش این اثر سینمایی صادر شده ولی به نظر میرسد با توجه به مهاجرت‌تان از اکران عمومی این فیلم جلوگیری شود؟

من خیلی خبر موثقی در این خصوص ندارم اما اگر این اتفاق رخ بدهد چه مشکلی حل خواهد شد جز اینکه حق یک تهیه کننده ضایع شود و اعتماد او هم از سینما سلب شود، سرمایه‌اش جذب جای دیگری شود؟!

حرف پایانی؟

ما ایرانی هستیم و به دور از تعصبات هر جا بتوانیم در راستای فرهنگ انسانی حرکت می‌کنیم باید مسولیت پذیر  شویم و ای کاش یاد بگیریم زود قضاوت نکنیم.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه 17 آوریل 2016 - 0:27
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=21071

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "تناقض گویی آشکار کمدی سازی که به GEM پیوسته و ادعا دارد در این شبکه درباره نقش شهدا فیلم ساخته!!"

  1. رضا گفت:

    خخخخخ عمو جون برو همون جا خوش باش ،رأست مي گي اينجا نمي زاشتن كار كني مثلا با اون هيكل بالا و پايين بپري

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code