۰۳۰۱۱۴۰۲

در تلویزیون چه خبر است؟ رفتار مشکوک خبرگزاری سازمان از کجا نشات گرفته؟

سینماروزان/مهدی فلاح‌صابر: اینکه خبرگزاری صدا و سیما، مرجع رسمی خبرهای صدا و سیما است و هر آن چه روی خروجی خبرگزاری صدا و سیما قرار می گیرد باید متکی بر داده‌های مورد تایید سازمان باشد، امری بدیهی است با این حال گاهی اتفاق های عجیب و پرسش‌برانگیز در این رسانه رخ می‌دهد.

نمونه تازه آن ، استناد خبرگزاری صدا و سیما به نتیجه یک نظرسنجی درباره سریال‌های جدید تلویزیون است.

هفته پیش خبرآنلاین از کاربرانش خواست بین سریالهای “خانه امن”، “از سرنوشت” ، “صفر ۲۱” و “چای نت” بهترین سریال را انتخاب کنند. این رویه‌ای است که در بسیاری از رسانه‌ها وجود دارد و محل انتقاد نیست.

ایراد و ابهام وقتی شکل می گیرد که خبرگزاری صدا وسیما ، نتیجه نظرسنجی را در قالب یک خبر منتشر می‌کند و به آن وجاهت می بخشد.

ابهام نخست همین جا شکل می‌گیرد که مگر خبرگزاری صدا و سیما ، نباید بازتاب دهنده خبرهای رسمی سازمان باشد؟ پس نتیجه نظرسنجی رسانه‌ای دیگر درباره سریالها، چه کارکردی برای این رسانه دارد؟

معنای این حرف زیر سوال بردن صداقت رسانه های دیگر نیست اما نظرسنجی‌هایی در این سطح را نمی‌توان با نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما قیاس کرد. پس چه می شود که خبرگزاری رسمی صدا و سیما دست به انتشار این خبر می‌زند؟!

ابهام بعدی جایی شکل می گیرد که خبر، به نقل از روابط عمومی سریال «از سرنوشت۳» روی خروجی خبرگزاری صدا و سیما قرار گرفته است. آیا این یعنی نظرسنجی با هماهنگی سازندگان «از سرنوشت۳» انجام شده؟! ؟؟

چه پاسخ مثبت باشد و چه منفی ، نمی‌توان رفتار غیرحرفه ای خبرگزاری سازمان را نادیده گرفت به این دلیل که استناد این خبرگزاری، محل تشکیک است.

ابهام بعدتر ادبیاتی است که خبرگزاری صدا و سیما انتخاب کرده. در خبر این طور آمده است: سریال «از سرنوشت ۳» در نظرسنجی‌های مردمی توانست محبوب‌ترین سریال تلویزیون شود.
مخاطبی که تیتر را می خواند ، گمان می کند این خبر حاصل نظرسنجی رسمی صدا و سیما است. علاوه بر این، استفاده از عنوان «نظرسنجی های مردمی» تصمیمی جهت دار و غیر حرفه ای نیست؟؟ چرا باید به نظرسنجی محدود یک رسانه، چنین عنوانی اطلاق شود؟!

بماند که چنین رویه ای از سوی خبرگزاری سازمان، خودزنی محسوب می شود چون این خبرگزاری به یک نظرسنجی بیرونی وجاهت داده ؛ در حالی که روال این بوده که نتایج رسمی درباره آمار برنامه ها و سریال ها منتج از داده‌های مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما بوده.

آیا خبرگزاری صدا و سیما متوجه این ایرادها نبوده است؟ تعمدی در انتشار خبر با چنین تیتر و ادبیاتی وجود دارد؟ یا نه؟ خبرگزاری صدا و سیما ناخواسته وارد بازی رسانه ای و جوسازی سریال «از سرنوشت۳» شده است؟

اگر هم که خبرگزاری سازمان تغییر روش داده و بنا دارد از این به بعد به نظرسنجی‌های رسانه‌های دیگر استناد کند بد نیست هم رسما تغییر روش را اعلام کند و هم دقیقا بگوید در این روال تازه، کدام رسانه‌ها محل استنادند؟؟

 

تصویر گزارش خبرگزاری سازمان

تصویر گزارش خبرگزاری سازمان

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=62225

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code