۰۷۱۱۱۴۰۱

تلاش‌ سیروس مقدم برای کمرنگ کردن ردپای خشایار الوند و پررنگ کردن نقش تنابنده⇐ در فصل اول “پایتخت”، خشایار از نیمه‌های کار به تنابنده اضافه شد/در فصل دوم، خشایار اساسا نقشی در داستان نداشت/ایده اصلی فصول سوم و چهارم از تنابنده بود و خشایار بعدا وارد شد!/در “پايتخت ۵” ايده اصلي و نگارش شش قسمت اول توسط تنابنده انجام شد و بعد از آن خشايار اضافه شد!

محسن+تنابنده+خشایار+الومد+سیروس+مقدم+هومن+حاجی+عبداللهی

سینماروزان: بخش عمده انتقادات به فصل ششم “پایتخت” و به‌خصوص کپی‌برداری‌های مناقشه‌برانگیز پایان‌بندی از برخی آثار گوگوش به عدم حضور یک نویسنده حرفه‌ای در کار بازمی‌گشت؛ منتقدان معتقد بودند اگر خشایار الوند زنده بود “پایتخت۶” در دامی نمی‌افتاد که محصول دست یک نویسنده بدون رزومه مشهود در سینما و تلویزیون است.

با این حال سیروس مقدم به این امر اعتقاد ندارد و مدعی است که نویسنده اصلی “پایتخت” در تمام فصول محسن تنابنده بوده!!
مقدم در گفتگویی که با تینا جلالی در اعتماد داشته سعی زیادی کرده که نقش تنابنده را در متن این سریال پررنگ و نقش خشایار را کمرنگ کند!

مقدم گفت: «پايتخت يك» براساس طرح يك‌صفحه‌اي از محسن تنابنده و تورج اصلاني با نامي ديگر خريداري شد و شكل گرفت. فكر و ايده اصلي “پايتخت” و همچنين ايده‌هاي اصلي ديگر پايتخت‌ها متعلق به محسن تنابنده است. بعد از شكل‌گيري ايده اوليه توسط تنابنده، نويسندگان اضافه مي‌شدند. در فصل اول مرحوم خشايار الوند از نيمه‌هاي كار به تنابنده اضافه شد.

مقدم ادامه داد: در «پايتخت ۲» كوروش نريماني و حسن وارسته در كنار تنابنده قرار گرفتند و مرحوم خشايار، اساسا نقشي در قصه‌ گنبد و گلدسته نداشت.
در «پايتخت ۳ و ۴» ايده اصلي توسط تنابنده شكل گرفت و بعدا مرحوم خشايار و حسن وارسته اضافه شدند.

این کارگردان افزود: در پايتخت ۵، ايده اصلي و نگارش ۶ قسمت اول توسط تنابنده انجام شد و بعد از آن مرحوم خشايار اضافه شد. بنابراين نويسندگان با آنكه زحمات زيادي كشيده‌اند ولي سرپرستي و هدايت تنابنده سمت و سوي فيلمنامه‌ها را تعيين مي‌كند.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۷:۴۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=60118

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code