۰۷۰۷۱۴۰۱

تلاشهای نافرجام کارگردان ایرانی برای پناهندگی در فرانسه

یکی از کارگردانان ایرانی که اخیرا با اصرار یکی از نشریات برای نگارش یادداشتی در نقد اهانت نشریه فرانسوی به مقدسات مسلمانان مواجه شده چند ماه قبل تلاشهای فراوانی انجام داد برای دریافت پناهندگی فرانسه!

سینماژورنال: این روزها و به سبب توهینی که یکی از نشریات فرانسوی به مقام شامخ پیامبر اسلام(ص) انجام داده است همه از ارائه کار فرهنگی برای پاسخ دادن به این حرکت دم میزنند.

به گزارش سینماژورنال البته که کم نیستند تهیه کنندگان سفارشی سازی که با طرحهای کوتاه و بلند درباره رویارویی با این توهین راهروهای ارگانهای مختلف سینمایی را گز می کنند بلکه بتوانند ردیف بودجه ای برای طرحهایشان دریافت کنند.

این اتفاق در شرایطی می افتد که هرازگاه اخباری ناراحت کننده درباره علاقه سینماگران شِبه‌روشنفکرمان برای پناهندگی در کشورهای اروپایی و از جمله فرانسه به گوش می رسد.

درخواست پناهندگی رد شد تا اینکه…

از جمله این سینماگران کسی است که چندی قبل و برای ساخت یک فیلم بلند به فرانسه رفت و هرچند کوشید که با جمع آوری شماری از گفتگوهای ضدنظام خویش و ارائه آنها به اداره پناهندگی فرانسه، امتیاز لازم برای پناهندگی را جمع آوری کند اما بعد از چند هفته بالا و پایین کردن در نهایت درخواست وی رد شد.

درگیر فضایی ابزورد

از اینجا به بعد وضعیت این سینماگر کاملا به مانند فضای ابزوردی پیش رفت که در فیملهایش به نمایش می گذارد؛ وی که دیده بود بد نیست از نمد روی کار آمدن دولت جدید برای خود کلاهی ببافد به عنوان یک کارگردان منتقد دولت احمدی نژاد وارد ایران شد و در همان هفته های ابتدایی حضورش، از این سخن گفت که بخاطر رویکردهای معتدل وزیر تازه ارشاد تصمیم گرفته به ایران بیاید و فیلم بسازد.

البته که وی خیلی زود هم کار ساخت فیلم خود در داخل را آغاز کرد و بعد از پایان کار برای اینکه از فضای تبلیغاتی جشنواره به نفع خویش بهره گیرد فیلم را تا زمان جشنواره نگه داشت اما از آنجاکه وارد شدن ممیزی به برخی سکانسهای فیلمش، اکران بدون سانسور آن در جشنواره را میسر نساخت چاره ای ندید که از جشنواره کنار بکشد.

اصرار یک نشریه برای گرفتن یادداشت از این سینماگر، اسرار را هویدا کرد

اینکه آینده چنین فیلمسازی چگونه رقم خواهد خورد معلوم نیست. اما جالب اینجاست که این کارگردان که تلاش فراوانی برای جلب پناهندگی در فرانسه داشت و تلاشهایش به نتیجه نرسید اخیرا با اصرار بسیار یکی از نشریات اصلاح طلب مواجه شده است که در صورت امکان یادداشتی در نقد اهانت نشریه فرانسوی در اختیارش قرار دهد.

این کارگردان نیز مدام امروز و فردا می کرده و از ارائه یادداشت طفره میرفته تا بالاخره غیرمستقیم به گوش این خبرنگار درباره ماجرای پناهندگیش اطلاعاتی ارائه کرده است و البته که همین افشای اسرار، ماجرا را به گوش بسیاری دیگر هم رسانده است.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=214

بعدش؟

مطالب اخیر

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code