۰۶۰۸۱۴۰۰

تقاضای شورایعالی تهیه‌کنندگان از دادستان تهران⇐در “حکم مزبور” تجدیدنظر کنید

سینماژورنال: در روزهای گذشته شایعاتی ایجاد شده بود مبنی بر توقیف یکی از فیلمهای روی پرده به دلیل پخش تیزر از یک شبکه ماهواره ای.(اینجا و اینجا را بخوانید)

به گزارش سینماژورنال این شایعات حکایت از آن داشت که دادستانی از وزارت ارشاد خواسته است جلوی اکران این فیلم را بگیرد. با این حال نه دادستانی و نه وزارت ارشاد این شایعات را تأیید نکردند.

در همین اوضاع حالا شنبه ۲۲ خردادماه نامه ای از سوی شورایعالی تهیه کنندگان خطاب به دادستان تهران منتشر شده است که در آن در کنار ذکر شرح حالی از اوضاع و احوال سینمای ایران از دادستان تهران “تقاضای تجدیدنظر” شده است!

در این نامه از عبارت “تجدیدنظر در حکم مزبور” استفاده شده است اما به صراحت و شفافیت درباره آن که این حکم چه بوده است سخنی گفته نشده است!

سینماژورنال متن نامه شورایعالی تهیه کنندگان خطاب به دادستان تهران را ارائه می دهد:

«بهترین فیلم ایرانی از بهترین فیلم خارجی بهتر است .»

                                                                            « امام خمینی »

دادستان محترم

ما مدعی هستیم شعار بنیادین، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، در سینمای ایران تعیین پیدا کرده است. ما تنها سینمای جهان هستیم که مستقل و متکی بر منابع داخلی و با خلاقیت و خون جگر خوردن سه نسل از سینماگران در جهان امروز سر بلندیم.

ما تنها سینمای جهانیم که فارغ از چند و چونهای بیشمار فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، همگی در احترام به اصل آزادی، به قدر وسع و توان خود کوشیده ایم.

ما تنها سینمای جهانیم که با در پیش گرفتن سیاست اتکاء به تماشاگران ایرانی و مشتاقان فرهنگ کشورمان  «جمهور» مخاطبان را مشتاقانه به تماشا فرا خوانده‌ایم.

ما تنها سینمای جهان هستیم، تاکید می‌کنیم تنها سینمای جهان هستیم که مطابق عرف اجتماعی و در چهارچوب قواعد جمهوری اسلامی عمل میکنیم و با پرهیز از کلیشه های رایج در بازار سینمای دنیا فیلم میسازیم، فیلمی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه ساخت و نمایش دارد.

دادستان ارجمند

با حکم شما آنچه در عمل نصیب مملکت و فرهنگ و سینمای ایران میشود این است که سارقان و قاچاقچیان همچنان آزادند که با گردش مالی صدها میلیاردی مخاطبان ، دهها میلیون ایرانی را جذب بازار سیاه کالاهای فرهنگی خود کنند،ماهواره ها همچنان به غارت کالاهای فرهنگی تولید شده در داخل و تاراج مخاطبان ایرانی مشغول باشند اما فیلم و محصول ایرانی اجازه نداشته باشد از تبلیغات فراگیر استفاده کند.

یعنی همچنان اکثریتی از مردم ایران در شبانه روز ساعتها پای ماهواره بنشینند و انواع و اقسام برنامه و فیلم و سریال عثمانی ، هندی ، کره ای ، ژاپنی و چینی و اروپایی و امریکایی را که برای تمام گروههای سنی پخش میشود تماشا کنند و از بازار سیاه ویدیوی خانگی با فراغ بال خرید کنند  ولی ساعاتی بیشتر از پای این بساط برنخیزند و به تماشای فیلم ایرانی نروند.

این تصویری واقعی از وضع موجود بازار کالاهای فرهنگی کشور و تائید حکم شما بر آن است . و باز این یعنی تاخت و تاز خارجیها در ایران آزاد و میسر و حضور و مقابله ایرانیها ممنوع و ناممکن است. حتماً مقصود شما از صدور حکم مزبور این توابع و آثار نبوده و متاسفانه پیداست این عمل با کارشناسی لازم صورت نگرفته است. بر این باوریم که تجدید نظر در حکم شما فرصتی است تا با همیاری و همفکری با یکدیگر در گسترش مخاطبان آثار ایرانی و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی به یمن رویکرد درون زا همراهی کنیم.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۸:۱۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=24019

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code