۱۷۰۹۱۴۰۱

تبدیل خانه “شاعر تهران” به کافی‌شاپ!!!

 سینماژورنال: محمدعلی سپانلو شاعر و مترجم ایرانی که به “شاعر تهران” شهره است اردیبهشت ماه امسال بعد از مدتی ابتلا به سرطان ریه درگذشت و در قطعه نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

به گزارش سینماژورنال و به نقل از “شرق” در گردهمایی سالروز تولد این شاعر که ۲۹ آبان برگزار شد کامران عدل عکاس ایرانی و از رفقای سپانلو پیشنهاد داد برای زنده‌نگه‌داشتن یاد محمدعلی سپانلو خانه او به کافه تبدیل شود!!

کامران عدل در ابتدای صحبت‌هایش با بیان اینکه نه شاعر است نه متخصص شعر، گفت: «اولین‌بار مدیا کاشیگر، سپانلو را به خانه‌ام آورد و آن شب با صدای خنده او آشنا شدم؛ صدایی که هیچ‌وقت آن را فراموش نکردم. دیشب اتفاقی افتاد که مجبور شدم متن دیگری برای سخنرانی در اینجا بنویسم و یادآوری کنم مشکل ما کجاست».

یونسکو گفت می توانیم برادرت را در ۵ متری مقبره بایزید دفت کنیم اما اداره میراث گفت امکان ندارد
او سپس به ذکر روایتی از درگذشت شهریار عدل که یکی از باستان‌شناسان مطرح ایرانی است، پرداخت: «بردارم چهار ماه قبل فوت کرد. همان شب از یونسکو به من زنگ زدند و گفتند باید او را در هرکجای محوطه بایزید بسطامی که می‌گویید، دفن کنیم. برای اینکه ببینم چقدر جدی هستند گفتم باید در ١٠سانتی‌متری مقبره او برادرم را دفن کنند و آنها گفتند می‌توانند در فاصله پنج‌متری این کار را انجام دهند اما اداره میراث گفت این امکان وجود ندارد و باید ثبت شود و… وقتی گفتم خود یونسکو این پیشنهاد را داده است، آنها پنج مکان را در این محوطه پیشنهاد کردند که بهترین مکان در نزدیکی توالت عمومی بود».

من گفتم الان بگویید برادرم را کجا چال کنم؟
او در شرح این ماجرا اظهار کرد: «بعد از آن به من گفتند او را در برج طغرل دفن می‌کنند اما باید در هیأت دولت تصمیم‌گیری شود که این موضوع رد شد. صبح روز تشییع پیکرش که از مقابل موزه ایران باستان بود، همه شروع به تعریف از کارهایش کردند تا اینکه نوبت به من رسید. من گفتم الان بگویید برادرم را کجا چال کنم؟ شهریار نوه خواجه‌عبدالله انصاری در هرات است و اگر اجازه ندهید، او را به هرات می‌برم.»

سازمانی که قرار بود خانه را بخرد پول ندارد

وی ادامه داد: «مجلس به هم ریخت و موقعیت‌ها عوض شد. گفتند همه چیز درست می‌شود و حتی برایش موزه درست می‌کنیم و… هفته پیش که درباره تبدیل خانه شهریار عدل به موزه صحبت می‌کردم گفتند سازمانی که قرار بود خانه را بخرد، پول ندارد و فرش را از زیر پای ما کشیدند».

چرا خانه سپانلو را کافه نکنیم؟
عدل سپس موضوع را به خانه سپانلو ربط داد: «من درباره خانه سپانلو هم پرس‌وجو کردم و گفتند قرار بوده موزه شود. همه اینها حرف است. کسی به این مسائل اهمیت نمی‌دهد. خانه سپانلو خرجی ندارد که بخواهد به موزه تبدیل شود. »

وی خاطرنشان ساخت: «سپانلو نه به‌عنوان یک شاعر بلکه به‌عنوان یکی از سمبل‌های این مملکت است. از وقتي صادق هدایت برای کافه‌رفتنش محبوب شده، می‌توان این موضوع را در مورد سپانلو هم تعمیم داد. چرا خانه او را کافه نکنیم؟ لااقل یادش همیشه میان ما خواهد بود».

 

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۶:۳۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=13730

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code