۱۳۰۱۱۴۰۲

تاکید موکد معاون نظارت در رسانه ملی⇐به غیر از “قاتل و وحشی”، تمام فیلم‌های دیگر، پروانه نمایش دارند!!/این هیات داوران جشنواره بود که فقط ۱۶ فیلم را قابل اکران در جشنواره دانست و مابقی آثار را علیرغم مجوزدار بودن، رد کرد!آثار پروانه‌گرفته بعد از جشنواره فجر و برای اکران عمومی‌شان نیاز به بازبینی مجدد ندارند!/اکران “کاناپه” و “قاتل و وحشی” منوط به نظر فقها است!

سعید+رجبی+فروتن

سینماروزان: معاون نظارت سینما با رد ادعای برخی صاحبان آثار مردودی هیات داوران فجر، از توقیف فقط یک فیلم و صدور پروانه نمایش تمام فیلمهای دیگر متقاضی فجر خبر داد.

به گزارش سینماروزان سعید رجبی فروتن معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در برنامه “هفت” درباره حواشی جشنواره فجر در موضوع فیلم‌های راه نیافته به این جشنواره گفت: امسال به موجب شرایطی که اعلام شده بود، جشنواره فجر هیات انتخاب نداشت، البته دبیر فجر می‌توانست به تبعیت از جشنواره‌های معتبر جهانی خودش به همراه مشاورانش، گزینشی را صورت دهد و آن کارها برای دریافت پروانه نمایش و هیات داوری ارسال شود اما به نظر آمد که دبیر تلاش کرد فرصتی یکسان فراهم کند برای همه فیلم‌هایی که حائز شرایط اعلام شده در مقررات جشنواره بودند و اجازه داد هر کدام از کارها موفق به دریافت پروانه نمایش شد، به رویت هیات داوران برسد.

معاون نظارت ادامه داد: شورای پروانه نمایش تعدادی از آثار متقاضی جشنواره را چون قصد نمایش عمومی داشتند، قبلاً بازبینی کرده بود و پروانه‌شان را داده بود؛ بنابراین فکر می‌کنم حدود چهل فیلم بود که شورای پروانه نمایش آنها را به صورت فشرده تماشا کردند که غیر از یک فیلم “قاتل و وحشی” که باید فتوای فقها را دریافت کند، همه فیلم‌ها موفق به دریافت پروانه نمایش شدند.

رجبی‌فروتن افزود: آثار پروانه‌گرفته بعد از جشنواره فجر و برای اکران عمومی‌شان نیز نیاز به بازبینی مجدد ندارند و راحت می‌توانند به اکران عمومی بروند. داوران نیز اعلام کرده بودند، کارهایی که در یک یا چند رشته نامزد دریافت سیمرغ باشند، نهایتاً در جدول نمایش قرار می‌گیرند و دبیر جشنواره نیز معتقد بود می‌توان ۲۰ عنوان فیلم را در جدول نمایش قرار داد ولی این هیات داوران جشنواره بود که فقط ۱۶ فیلم که شانس دریافت جایزه دارند را قابل اکران در جشنواره اعلام کرد و مابقی آثار را علیرغم مجوزدار بودن، رد کرد!

رجبی فروتن با اشاره به نیاز “کاناپه” و “قاتل و وحشی” به فتوای فقها توضیح داد: در مقررات و به صورت مکتوب، همه می‌دانند دریافت پروانه ساخت، الزاماً به معنای دریافت پروانه نمایش نیست. فیلم‌ها عموماً در سه مرحله ساخته می‌شوند؛ در زمان نگارش فیلمنامه، در حین فیلمبرداری و در حین تدوین و عملیات پست پروداکشن. برخی فیلمسازان هستند که با سیناپس سر صحنه می‌روند و همواره از ما می‌خواهند فیلمنامه را از آنها نخواهیم. برخی فیلمسازان نیز هستند که وقتی پروانه ساخت دریافت می‌کنند و تا جایی با ضوابط آشنایی دارند شاید به این نیت که بخواهند راهی را باز کنند، عامدانه دست به خرق عادت می‌زنند. مثال واضح این مورد فیلم سینمایی «کاناپه» است که کیانوش عیاری برای اولین بار به خودش اجازه می‌دهد کاراکترهای زن با کلاه‌گیس مقابل دوربین ظاهر شوند اما به دلایل دیگری که همکاران در شورا باید ملاحظات شرعی را نیز لحاظ کنند، این فیلم شانس و امتیاز دریافت پروانه نمایش را دریافت نمی‌کند و جزء آن دسته فیلم‌هایی می‌شود که ملاحظه شرعی دارد و ما انگ توقیف برای آن به کار نمی‌بریم.

 

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۴۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=63025

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code