۲۷۰۵۱۴۰۱

تازه‌ترین ادعاهای حسن شماعی‌زاده حول و حوش خانه مصادره‌شده‌اش در ایران⇐خانه‌‌ام به جرم اینکه خودم مظهر فسادم و پولم مخلوط به حرام است، مصادره شد درحالی‌که پول خرید این خانه برآمده از سهم‌الارث همسرم بود!!/قبل از انقلاب، من فقط یک نوازنده ساده با درآمدی اندک بودم و همگان میدانند درآمد اصلی آن روزگار برای خوانندگان بود و نه نوازندگانی مثل من!/چند ماه قبل از انقلاب(!!!) ایران را ترک کردم ولی تیر۵۸ برگشتم و می‌خواستم خانه را اجاره دهم که نشد/یک بار گفتند اگر خمس قیمت خانه را بپردازید می‌توانید آن را تملک کنید و همسرم هم به همین منظور به ایران آمد ولی از ترس ممنوع‌الخروجی خیلی زود مجبور به ترک ایران شد!!/از بد روزگار در آمریکا هم خانه‌ام مصادره شد!!/اگر خانه‌مان را پس دهند، دوست دارم برگردم به ایران و آخرین سالهای عمرم را در وطن بگذرانم!!

سینماروزان: حسن شماعی‌زاده نوازنده و آهنگسازی که درباره ارتباطاتش با برخی نهادهای پهلوی حرف و حدیث فراوان است هرازگاه به‌خاطر گلایه‌هایی که درباره مصادره خانه‌اش در تهران، مطرح می‌کند در کانون توجه قرار میگیرد.

حسن شماعی‌زاده در تازه‌ترین گفتگویی که درباره این خانه مصادره شده، داشته علاوه بر ابراز ناراحتی از وضعیت پیش آمده برای خانه تهرانش از اوضاع سخت زندگی در آمریکا و مصادره خانه اش در آمریکا هم حرف زده است.

شماعی زاده درباره جور کردن پول خرید زمینی در ده حصارک و ساخت خانه گفت: این زمین را به نام پسرم افشین در سال ۱۳۵۴ خریدم. پول این زمین از سهم الارث همسرم فاطمه(نوشین) رشک‌بر از پدرش بود. در آن زمان اجازه فروش زمین بی ساخت خانه در آن را نمیدادند و این شد که سراغ معماری رفتیم که نصف زمین را گرفت و در عوض برای ما خانه‌ای ساخت.

حسن شماعی‌زاده که گویا مانند بهروز وثوقی، زودتر از خیلیها از وقوع انقلاب باخبر شده بود ادامه داد: ۱۷ اسفند۵۶ به خانه مذکور رفتیم و فقط چند ماه در آن خانه ماندیم چون ما قبل از انقلاب(!!!) از ایران خارج شدیم. من آن موقع ویزای چهار ساله آمریکا را داشتم و یک شب پس از حکومت نظامی با همکاری یک افسر فرودگاه، ایران را ترک کردیم!!

شماعی‌زاده در توجیه ترک ایران علیرغم بی‌ارتباطی با سیاست و سیاست‌بازان گفت: قبل از خروجم، روی دیوار خانه شعارنویسی کرده بودند که شماعی‌زاده سرمایه‌دار، اعدام باید گردد!!! به دنبالش همسایه من خبر داد که احتمال حمله برخی افراد به خانه شما وجود دارد؛ این بود که تصمیم خودم را گرفتم و از ایران خارج شدم.

این خواننده و آهنگساز با افشای اینکه بعد از انقلاب یک بار به ایران برگشته گفت: بعد از چندماه زندگی در آمریکا هرچه پول داشتم تمام شد و برای همین تیر۵۸ باز به ایران آمدم و میخواستم خانه را اجاره دهم ولی
مادر و برادرم آمدند و مدتی در آنجا مستقر بودند. بعد هم که خانه را مصادر کردند و آنها را بیرون کردند و اسفناک اینکه هنوز هم خانواده من در ایران مستاجر هستند.

حسن شماعی‌زاده در چرایی مصادره خانه‌اش بیان داشت: در سال ۷۲ و در دادگاه انقلاب اعلام کردند که من مظهر فسادم و این خانه مخلوط به حرام است و این خانه بعدها در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام قرار گرفت. در حالی که اساسا این خانه با درآمد من خریداری نشده بود و برآمده از سهم الارث همسرم بود!!! من قبل از انقلاب فقط یک نوازنده ساده با درآمدی اندک بودم و همگان میدانند درآمد اصلی آن روزگار برای خوانندگان بود و نه نوازندگانی مثل من.

این آهنگساز که قطعه ای با نام “خانه” را هم در رثای از دست دادن خانه‌اش اجرا کرده، افزود: پس از مصادره، سند این خانه به چهار نفر منتقل شد. سه برادر و یک خانم. یک بار گفتند اگر خمس قیمت خانه را بپردازید می‌توانید آن را تملک کنید و با قرض این مبلغ را جور کردیم و در میانه دهه هفتاد همسرم برای پرداخت خمس و حل مشکل سه بار به ایران رفت ولی از ترس ممنوع‌الخروجی، نتوانست کار را تمام کند و به آمریکا برگشت.

سازنده قطعاتی همچون “مرداب” و “کویر” و “شکار” خاطرنشان ساخت: ما در ایران ۱۶ سال مستاجر بودیم تا اینکه با سهم الارث همسرم این خانه را خریدیم ولی حالا ۴۰ سال است آن را هم نداریم. در آمریکا هم اوضاعم بهتر نیست چون در اینجا هم از بد روزگار، بانک، خانه‌ام را مصادره کرد چون توانایی پرداخت اقساط را نداشتم!! اگر خانه ما در تهران در اختیارم بود به چنین روزی نمی‌افتادم.

شماعی‌زاده در پایان بیان داشت: هنوز هم سند مالکیت خانه حصارک را دارم. البته در مالکیت این خانه من کاره‌ای نیستم. سند این خانه به نام فرزندان من(افشین و عقیق) است. اگر خانه‌مان را پس دهند، دوست دارم برگردم به ایران و آخرین سالهای عمرم را در وطن بگذرانم.

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=58052

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code