۰۸۱۱۱۴۰۱

بیشتر از پنج هزار میلیارد بودجه برای وزارت ارشاد در سال آینده⇐حدود هفت درصد بودجه برای گسترش سینمای ملی!/کمتر از هفت درصد بودجه برای کمک به معیشت اهالی هنر!/کمتر از پنج درصد برای توسعه هنر

آیکون پول سرمایه

سینماروزان/هاتف مظفری: بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سال ۱۴۰۱ در حالی بیش از پنج‌هزار و ۳۸ میلیارد تومان برآورد شده که از ردیف‌های تفکیک‌شده‌ی دستگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه در لایحه بودجه خبری نیست.

به گزارش سینماروزان، لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با سقف کلی ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم بسته شده که نسبت به امسال حدود ۷۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

در حوره فرهنگ و هنر هم افزایش بودجه وجود دارد اما برخلاف چند سال قبل جزئیاتی از بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر نشده است.

البته یک ویژگی قابل توجه لایحه بودجه ۱۴۰۱ این است که دستگاه‌های اجرایی مجازند تا دو درصد  از بودجه هزینه‌ای خود را برای هم‌افزایی و ارتقای فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی از قبیل موضوعات قرانی، نمایشی، مطبوعاتی، رسانه‌ای نوین، نشر و کتاب و گردشگری اختصاص دهند. همچنین تاکید شده است که آیین‌نامه اجرایی این بند توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

در خلاصه بودجه سال ۱۴۰۱، برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پنج‌هزار و ۳۸ میلیارد تومان بودجه برآورد شده است. برای فصل فرهنگ و هنر اشاره شده که برای سال ۱۴۰۱ ، بالغ بر سه هزار و ۷۰۵ میلیارد تومان بودجه برآورد شده است.

برای حمایت و گسترش سینمای ملی ۳۳۶ میلیارد و ۹۰۸ میلیون تومان برآورد شده است. این رقم حدود هفت درصد بودجه کل وزارت ارشاد است.

در جدول خلاصه بودجه دستگاه‌های اصلی برای حمایت از امور رفاهی و اجتماعی نویسندگان، هنرمندان و روزنامه‌نگاران (صندوق هنر) ۳۲۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان درنظر گرفته شده است. اگر نسبت به بودجه کل فرهنگ بسنجیم متوجه می‌شویم که کمتر از هفت درصد بودجه وزارت ارشاد قرار است صرف صندوق هنری شود که تنها ارگان مرتبط با معیشت هنرمندان است!

همچنین برای حمایت از توسعه هنر ۲۳۷ میلیارد تومان برآورد شده است. این رقم زیر ۵درصد بودجه کل وزارت ارشاد است.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=66708

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code