۲۰۱۱۱۴۰۱

به هر دري مي‌زنند تا ديده شوند؟؟؟⇔ اگر آوینی زنده بود حاضر بود نامش مجالی شود برای حمایت از چنین جشنواره‌ای؟

سینماروزان/غفور پورغفور: جشنواره سما از جمله جشنواره های ارزشی است که با محوریت آثار کوتاه برگزار میشود و دوره اخیر آن نیز به سبک زندگی ایرانی-اسلامی اختصاص داده شده! با این حال این دوره از جشنواره شامل اتفاقاتی بوده بی ربط با اهداف.

به گزارش سینماروزان از جمله این اتفاقات نکوداشت مجری «خندوانه» در اختتامیه این جشنواره است که مشخص نیست با کدام ملاکی صورت گرفته است؟ آیا این مسأله در این جهت است که رامبد جوان هم در برنامه اش به پرزنت جشنواره بپردازد؟ یا آن که رامبد در حیطه فیلمهای کوتاه مرتبط با سبک زندگی ایرانی-اسلامی فعالیتی داشته که نادیده مانده است؟

آخرین اثر سینمایی رامبد جوان «نگار» که اتفاقا بلحاظ تکنیکی در حیطه اکشن اثری قابل ملاحظه است کاملا بی‌ربط بود با سبک زندگی ایرانی-اسلامی و اتفاقا فضاسازیهای زندگی آدمیان آن کاملا متأثر از آنچه بود که سالها در آثار آمریکایی می بینیم. نکوداشت رامبد چه ربطی دارد به جشنواره ای با محوریت سبک زندگی ایرانی-اسلامی؟

از آن سو در آخرین روز از جشنواره سما فیلمی رونمایی میشود به نام «کاکا» به کارگردانی علی سرآهنگ و تهیه کنندگی امیر سماواتی از محصولات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی که درباره میزان ممیزیهای وارده به اثر به خاطر مضمونش فراوان حرف و حدیثها شنیده شده و حتی برخی رسانه ها از اصلاحیه های نزدیک به ۴۰ موردی اثر سخن گفته اند!

حجم ممیزی «کاکا» آن قدر بوده که نزدیک به دو سال بعد از تولید هنوز شرایط اکران آن فراهم نشده است؛ چرا؟ مضمون فیلم مبتنی بر یک مثلث عاشقانه است که دو ضلع آن یک جوان و پدرش هستند! این خط داستانی هم حکایت از آن دارد که نه با محصولی بکر و ویژه که اتفاقا با فیلمی روبروییم که بیش از هر چیز خط داستانی فیلمی به نام «طوقی» از ساخته های علی حاتمی را یادآور می شود.(اینجا را بخوانید)

اینکه فیلم «کاکا» در جشنواره رونمایی شود چه ارتباطی دارد با اهداف چنین جشنواره ای؟

اینها همه عناصر بی ربطی که در این جشنواره گردهم آمده اند نیستند و کافیست نگاهی بیندازیم به هیأت داوران یا سخنرانان جشنواره تا چشممان به نامهایی بخورد کاملا بی ربط با اهداف! مثلا هیأت داوران بخش فیلمنامه جشنواره با افرادی پر شده که در طی سه دهه روی هم رفته حتی ده فیلمنامه مطرح در کارنامه شان به چشم نمی خورد! یا سخنرانان مراسم که با حداقل کارنامه مرتبط با محوریت «سبک زندگی ایرانی-اسلامی» برگزیده شده اند.

اگر همه این اتفاقات در جشنواره ای برگزار میشد متعلق به بخش خصوصی شاید می شد ساده تر از کنار آن گذشت اما در مورد جشنواره سما که با حمایت موسسه ای برگزار میشود که نام شهید آوینی را بر خود دارد این اتفاقات ناراحت کننده است! آیا انصافا اگر خود آوینی در قید حیات بود موافق بود نامش مجالی شود برای حمایت از چنین جشنواره هایی!؟

غفور پورغفور
غفور پورغفور

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۵۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=37213

بعدش؟

مطالب مرتبط

6 نظر برای مطلب "به هر دري مي‌زنند تا ديده شوند؟؟؟⇔ اگر آوینی زنده بود حاضر بود نامش مجالی شود برای حمایت از چنین جشنواره‌ای؟"

 1. نسترن چکانی گفت:

  شهید آوینی جاودانه ماند چون سالم زیست و دنبال دگردیسی و نه در جازدن بود
  ابدا خوب نیست که دوستان اسم اون شهید فرهنگ رو این طوری وجه المصالحه میکنن برای موسسه ای که پارسال یه فیلم ضعیف توی جشنواره داشت و حالا هم با این جشنواره سما و اون فیلم پر از خط قرمز کاکا

 2. علیرضا تنابنده گفت:

  جالبه که در ویژه برنامه جشنواره میرن با تهیه کننده ای مصاحبه میکنن که اخیرا به خاطر درگیری با شهاب حسینی اونم برای اینکه رایت ویدیویی یک فیلمو به دو تا شرکت فروخته بود وجهه بدی در سینما پیدا کرد و خیلیها حتی نزدیک دفترش هم نمیرن

 3. نظرعلیان گفت:

  سما هم مخفف نام سید مرتضی آوینی است
  و افسوس…

 4. رفیع گفت:

  بودجه ای که برای این جشنواره میگیرن دقیقا چقدره؟
  جالبه که اسم صداوسیما و یک روزنامه سینمایی ارگانی هم به عنوان حامیان جشنواره اومده
  تا کی بناست بودجه های فرهنگی صرف همچین حشنواره هایی بشه

 5. الی گفت:

  موسسه آوینی بجای جشنواره برگزار کردن بره فیلم به تهران خوش آمدید و گامهای شیدایی رو اکران کنه که سالها از تولیدشون میگذره و معلوم نیست چرا اکران نمیشن

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code