۰۷۱۱۱۴۰۱

بهرام بیضایی به بهزاد فراهانی گفت⇐هیچ جای{ایران} نگذاشتند اسم پسرم را در دبیرستان بنویسم!!!

سینماژورنال: ۳۰ شهریورماه امسال که بیاید دقیقا ۶ سال از مهاجرت بهرام بیضایی و اقامتش در ایالات متحده برای تدریس در دانشگاه استنفورد می کذرد.

به گزارش سینماژورنال در این مدت و بخصوص بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم کم نبودند مدیران سینمایی که ادعا کردند بیضایی می تواند به ایران برگردد و کار کند با این حال بیضایی نه برای کار کردن بلکه حتی برای سر زدن به بستگان هم به وطن بازنگشت.

بهزاد فراهانی از رفقای بیضایی که همچنان خود را شاگرد وی می داند اخیرا در گفتگو با “تماشاگران امروز” به ذکر دیدارش با بیضایی در آمریکا و شرح احوال او پرداخته است.

چه کسی نگذاشت اسم فرزندش را در دبیرستان بنویسد؟

فراهانی با اشاره به درددل با بیضایی بیان داشت: با بیضایی فقط درباره ایران حرف زدیم. می گوید هیچ جا نگذاشتند اسم پسرم را در دبیرستان بنویسم. آوردمش اینجا تا بچه ام درس بخواند. پسرش یکی از نوابغ خوب نسل جوان است و اسمش نیاسان است. مثل پدربزرگش؛ پدر بیضایی شاعری بود به نام ذکایی.

بیضایی در حال تدوین علمیت تخته حوضی است

فراهانی که در “سگ کشی” بیضایی نقش صاحب یک نمایشگاه اتومبیل به نام “خاوری” را بازی کرده بود با اشاره به تلاشهای بیضایی در آکادمیک کردن دانش نمایش تخته حوضی گفت: ما قوانین علمی و مدونی از تئاتر تخت حوضی نداریم…بهرام بیضایی نمایشی نوشته است نردیک به ۹ ساعت و خرده ای؛ “طرب نامه” است که به دو بخش تقسیمش کرده. یک بخش که حدود ۴ ساعت است و اجرا شده و از آن فیلم گرفته. بخش دیگرش را با ۷۰ بازیگر در حال تمرین است. این بازیگران اکثرا از ۳۰۰ کیلومتری سانفرانسیکو به آنجا می آیند و تمرین می کنند. همه شان هم ایرانی هستند.

این بازیگر ادامه داد: خیلی از بازیگران نمایش هنرمندند و خیلی هم هم هنرمند نیستند. بیضایی الان در حال تدوین این کار است یعنی دارد علمیت هنر تئاتر تخت حوضی را تثبیت می کند و ضبط می کند برای نسلی که در آینده این کشور می خواهند کار کنند.

#بهرامبیضایی#نیاسانبیضایی#چریکهتارا#افرا#بهزادفراهانی#مژدهشمسایی#سگکشی#

بهرام بیضایی در کنار نیاسان فرزندش
بهرام بیضایی در کنار نیاسان فرزندش
image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۷:۵۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=28656

بعدش؟

مطالب مرتبط

2 نظر برای مطلب "بهرام بیضایی به بهزاد فراهانی گفت⇐هیچ جای{ایران} نگذاشتند اسم پسرم را در دبیرستان بنویسم!!!"

  1. یک ایرانی ضّد عرب و هرچیزی که از عرب‌ها میاید گفت:

    داداش برین بالا و یا برین پایین باید بدانید که هیچ انسانی‌ هیچ چیزی را بزور قبول نمیکند، البته امکان آن وجود دارد که انسان‌ها موقتی یک چیز زوری را قبول کنند که حقیقی‌ نیست و روزی در فرصت مناسب تظاهر را در آن مورد کنار گذاشته ، مدت زور هرچه بیشتر باشد نتیجه معکوس آنهم افراطی تر خواهد بود و به درستی هیچ چیز آنرا قبول واقعی نکرده و نمیکنند، حال یک عده سودجو مییاند و یک داستان خیالی را زیر اسم … میسازند که در اندیشه ایرانیان هیچ ارزشی نداشته و ندارد و صرفاً تنفر آنها را نسبت به افراد بیشتر و بیشتر می‌کند و در فرصت مناسب جواب افراطی ملت ایران را خواهند گرفت. ملت ایران در این ۳۸ سال گذشته به بسیاری از حقایق دست پیدا کرده و دیگر نه خرافات را می‌پذیرد و نه هیچ چیز زوری ، هرچند به خاطر امنیت جان و مال خود تظاهر به قبول آن می‌کند، ملت دیگر حالش از چاپلوسان و کاسه داغتر از آش‌ها بهم میخوره که از بام تا شام میخواهند آنها را به راه راست بهشت ( در حقیقت جهنّم ) ببرند. به سازندهگان این فیلم و امثال آنها پیشنهاد می‌کنم اگر عرضه‌‌ای دارند فیلمی در مورد احساس و تفکر واقعی ملت ایران بسازند و با در نظر گرفتن اینکه اجازه ساخت چنین فیلم هایی را ندارند به آنها پیشنهاد می‌کنم شغل شریف دیگری اختیار کنند و همراه ملت ایران باشند تا اینکه دستمال دشمنان ملت ایران.

  2. ناظمی گفت:

    سه تا علامت !!! دلیلش چیه؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code