۱۳۰۹۱۴۰۱

بدهي تلويزيون؛ مانع خريد حق پخش مسابقات ورزشي/ بدحساب شديم، نسيه هم نمي‌دهند!

سینماژورنال/محمدصادق عابدینی: خبري نه‌چندان خوشايند براي ورزش‌دوستان، تلويزيون بي‌پول شده و نمي‌تواند حق پخش مسابقات ورزشي را بخرد!

به گزارش سینماژورنال در روزگاري نه‌چندان دور اعراب حوزه خليج فارس براي پيگيري مسابقات جام جهاني فوتبال گيرنده‌هاي تلويزيوني خود را روي فركانس شبكه سوم سيما تنظيم مي‌كردند تا در شرايطي كه شبكه‌هاي تلويزيوني ملي و محلي‌شان توان پرداخت حق رايت تلويزيوني مسابقات را نداشتند، از ديدن مهم‌ترين بازي‌هاي فوتبال جهان محروم نشوند.

ما جزو تنها كشورهاي منطقه بوديم كه مسابقات مهم ورزشي را به طور زنده و با پرداخت حق پخش در اختيار بينندگان داخلي و خارجي‌ها قرار مي‌داديم، آن زمان پرداخت حق رايت مسئله‌اي نبود كه اصلاً بخواهند بر سر آن چانه بزنند، اما همين ماه پيش بود كه در آستانه مسابقات قهرماني جهان كشتي، عليرضا رضايي سخنگوي فدراسيون كشتي از عدم توانايي تلويزيون در پرداخت حق پخش مسابقات گلايه كرد.

به گفته رضايي تلويزيون بايد ۹۰ هزار دلار براي حق پخش پرداخت مي‌كرد كه اين كار را انجام نداده بود. البته در روزهاي آخر باقي مانده به برگزاري مسابقات مسئله حق پخش به نحوي رفع و رجوع شد و بيننده‌ها توانستند مسابقات كشتي لاس‌وگاس امريكا را به طور زنده از شبكه سوم سيما و شبكه ورزش تماشا كنند. اما مسئله بي‌پولي تنها به كشتي منتهي نشد و هنوز هم شاهد عوارض آن هستيم.

اخیرا مدير شبكه سوم سيما طي مصاحبه‌اي از مشكلات خريد حق پخش مسابقات گفته است. سيدغلامرضا ميرحسيني مي‌گويد: مسابقات ورزشي در كشورهاي خارجي بيش از آنكه جنبه ورزشي داشته باشد ابزاري در دست شركت‌هاي خارجي كه به دنبال سود و سوداگري هستند، شده است.

چانه زنی هم کارگر نیست

ميرحسيني مي‌افزايد: ما پيش از اين مي‌توانستيم با رايزني‌ها و چانه‌زني‌هايي كه داريم رقم اين بازي‌ها را به حد قابل تحملي برسانيم اما اكنون اين شركت‌ها رقم پيشنهادي خود را نسبت به چند ماه قبل ۱۰ تا ۱۵ برابر بالاتر برده‌اند، به گونه‌اي كه پرداخت آن از توان سازمان صداوسيما خارج است.

وي با اشاره به بدهي‌هاي ۵۰ ميليون دلاري ارزي صداوسيما مي‌گويد: از اين ميان حدود ۵/۳ تا ۴ ميليون دلار بدهي‌هاي شبكه ۳ است كه به دليل حق پخش مستقيم مسابقات است. در حال حاضر شركت‌ها براي فروش و حق پخش تلويزيون ابتدا مطالبه مالي خود را تقاضا مي‌كنند و اينكه شبكه بايد بدهي‌هاي خود را پرداخت كند و بعد همانطور كه گفته شد رقم‌هاي بسيار بالايي پيشنهاد مي‌شود و اين مقرون به صرفه نيست كه ما براي يك بازي چند صد ميليون تومان پرداخت كنيم. مدير شبكه ۳ مي‌گويد شركت‌هاي پخش‌كننده خارجي ديگر به ايران نسيه‌فروشي نمي‌كنند و اين خبر بدي براي ورزش است آن هم در آستانه برگزاري مسابقات مهم ملي كه پخش زنده آنها مي‌تواند از جنبه‌هاي مختلف داراي اهميت باشد.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۹:۱۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=11839

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code