۰۸۱۱۱۴۰۱

بدعتی برای طبقه مرفه نشین⇐۳۰۰ هزار تومان بدهيد و در سالني فیلم ببینید که گلزار در آن نفس می‌کشد!!

سینماروزان/محمدصادق عابدینی: افتتاحيه‌اي با بليت‌هاي ۳۰۰ هزار توماني، باورش کمي سخت است، اما هفته آينده در همين روز سالن اصلي مرکز همايش‌هاي برج ميلاد تهران ميزبان افتتاحيه فيلم «سلام بمبئي» است؛ فيلمي که بليت‌هايش چند روزي است به صورت آنلاين در حال پيش‌فروش است و براي کساني که مي‌خواهند در مراسم افتتاحيه اين فيلم حضور يابند بليت‌هاي ۳۰۰ هزار توماني درنظر گرفته شده است.

به گزارش سینماروزان و به نقل از “جوان” ۳۰۰ هزار تومان رقمي است که مي‌توان با آن ۳۰ بليت فيلم در سينماهاي مدرن که با قيمت ۱۰ هزار تومان گران‌ترين بليت‌هاي سينماهاي ايران را دارند، خريد. اين رقم براي سينماي ايران کمي خارق‌العاده نيست؟ در سال جاري دولت حداقل حقوق را ۸۱۲ هزار و ۱۶۴ تومان اعلام کرده است. پس با در نظر گرفتن اضافه حقوق و مزاياي احتمالي يک ايراني بيش از ۳۳ درصد از حقوق يک ماه ‌خود را براي تماشاي فيلمي مشترک ميان سينماي ايران و هند هزينه مي کند؛ فيلمي که نه در سينماي عريض و طويل باليوود جايگاهي دارد و نه در سينماي ايران براي فيلم قربان محمدپور از پيش جايگاهي در نظر گرفته شده است.

چرا ۳۰۰ هزار تومان؟!
بليت‌هاي ۳۰۰ هزار توماني حتي در مشهور‌ترين و پرطرفدار‌ترين کنسرت‌هاي موسيقي هم رقم عجيب و غريبي است. اين رقم ۳۰۰ هزار توماني چطور براي بهاي بليت‌هاي افتتاحيه «سلام بمبئي» محاسبه شده است؟!

جواد نوروزبيگي، تهيه‌کننده اين فيلم مي‌گويد: «آوردن بازيگران از هند به ايران هزينه‌هاي بسياري دارد. ما حدودا يک ميليارد تومان هزينه‌هاي افتتاحيه اين فيلم سينمايي را تخمين زديم و اين هزينه بالا باعث شده بليت‌هاي مراسم افتتاحيه اين فيلم را به فروش برسانيم».

سالن برج ميلاد تهران گنجايش هزار و ۷۰۰ صندلي را دارد و در صورت ادامه روند خريد بليت‌ها امکان اينکه تمامي ظرفيت اين سالن پر شود، وجود دارد و در اين صورت در يک شب و تنها در يک سالن، «سلام بمبئي» بيش از ۵۰۰ ميليون تومان فروش خواهد داشت!

سلام بمبئي مي‌خواهد رکورد “فروشنده “را هم بزند!
قربان محمدپور، کارگردان فيلم «سلام بمبئي» که گويا از استقبال افتتاحيه خاطرجمع است، از انتظارش براي فروش ۴۵ ميليارد توماني «سلام بمبئي» مي‌گويد يعني رقمي حدود سه برابر فروش فيلم «فروشنده» که به تازگي توانسته است حد نصاب فروش سينما را جابه‌جا کند. آيا بليت‌هاي ۳۰۰ هزار توماني مي‌تواند اين آرزو را رقم بزند؟! اصلاً مي‌توان افتتاحيه‌اي را با اين وضع به حساب موفقيت يک فيلم گذاشت؟!

يک سال پيش در همين روز‌ها بود که سينماي جهان يک پديده سينمايي را به خود ديد. قسمت جديد از فيلم دنباله‌دار جنگ ستارگان با نام «جنگ ستارگان: نيرو برمي‌خيزد» رونمايي شد و توانست رکورد فروش سينماهاي جهان را جا‌به‌جا کند؛ پديده‌اي که سرآغاز آن از افتتاحيه اين فيلم در لس‌آنجلس بود و همزمان با اين افتتاحيه ۳ هزار سالن سينما اکران جنگ ستارگان را آغاز کردند. بليت‌هاي افتتاحيه جنگ ستارگان در بازار سياه خريد و فروش مي‌شد و برخي از علاقه‌مندان توانستند آن را به قيمت ۱۰۰ دلار (با دلار آزاد آن روز‌ها تقريباً ۳۴۰ هزار تومان مي‌شد) خريداري کنند. برخي هم کمتر و در حدود ۵۰ دلار براي ديدن اين فيلم پرداختند. اين رقم در کنار هزينه ۳۰۰ دلاري حضور در پياده‌رو خياباني که دونالد ترامپ از آن عبور خواهد کرد تا به مراسم تحليف رياست‌جمهوري برود، چندان چشمگير نيست. حتي قيمت بليت سينماها در روزهاي بعدي براي بزرگسالان ۵/۱۲ دلار بود. توجه کنيد که امريکايي‌ها در بدترين حالت بليت هشت فيلم در سينماهاي عادي را مي‌دادند تا در افتتاحيه جنگ ستارگان شرکت کنند؛ فيلمي که براي آنها بخشي از تاريخ سينما و حتي سبک زندگي امريکايي است نه مانند شهروندان ايراني که بليت ۳۰ فيلم را مي‌دهند تا در حضور محمدرضا گلزار «سلام بمبئي» را تماشا کنند!

بدعت‌هايي براي از ما بهتران سينما!
زماني که تنها در چند روز اول اکران فيلم فروشنده قيمت بليت‌هاي اين فيلم از قيمت مصوب سينماها بيشتر بود، اعتراض‌هاي متعددي به اين سبک اکران وارد شد و در نهايت بهاي بليت «فروشنده» نيز به حالت عادي بازگشت. آن زمان منتقدان فرهادي از اينکه قيمت بالاي بليت مي‌تواند عاملي براي رکوردشکني آسان در سينما شود به وي خرده مي‌گرفتند، اما در نهايت «فروشنده» توانست رکوردشکني کند و به تنهايي در رأس فهرست پرفروش‌ترين فيلم‌هاي سينماي ايران قرار گيرد. اما در نقطه مقابل زماني که نوروزبيگي به خاطر هزينه‌ها آوردن مهمانان هندي و هزينه‌هاي برگزاري افتتاحيه، صندلي‌هاي سالن ميلاد را براي يک سانس ۳۰۰ هزار تومان قيمت‌گذاري کرده است، اعتراضي پيش نمي‌آيد.

«سلام بمبئي» شو آف تبليغاتي يا برگي از تاريخ!
پيتر بارت، روزنامه‌نگار و منتقد سينما بعد از تماشاي قسمت هفتم جنگ ستارگان در مجله وريتي نوشت: «زماني که در سال ۱۹۷۷ من چهار دلار براي ديدن «جنگ ستارگان) (اپيزود اول) دادم، هيچ‌کس به من اخطار نداده بود که اين مي‌تواند يک شروع تاريخي باشد». آيا چند سال بعد هم افرادي که در افتتاحيه ۳۰۰ هزار توماني سلام بمبئي شرکت کرده‌اند مي‌گويند ما آن روز در سرآغاز يک تغيير تاريخي در سينماي ايران حضور داشتيم؟ سابقه فيلمسازي کارگردان«سلام بمبئي» مي‌گويد که حداقل روي کاغذ نبايد انتظار معجزه داشت.

همان‌طور که در طول سال سينماي هند چندين فيلم با مشارکت بريتانيا مي‌سازد ولي سينماي بريتانيا به خاطر همکاري با باليوود تکاني نخورده است! دست‌اندرکاران فيلم سلام بمبئي از زمان مطرح شدن ساخت اين فيلم تاکنون که يک هفته تا اکران آن باقي مانده است از اکثر روش‌هاي تبليغاتي براي داغ کردن اکران آن استفاده کرده‌اند از جمله استفاده از بنيامين بهادري، خواننده مشهور دهه ۸۰ يا تلاش براي بازگرداندن محمدرضا گلزار به دوران سوپراستاري و مانور‌هاي پي‌درپي روي حضور ستاره‌هاي باليوودي در اين فيلم که معجوني را به نام «سلام بمبئي» ايجاد کرده است. طبق اطلاعات سايت فروش آنلاين بليت، نيم بيشتر ظرفيت سالن اکران «سلام بمبئي» پر شده است البته مشخص نيست که آيا اين ميزان با در نظر گرفتن مهمانان است يا همه صندلي‌هاي پر شده بليت‌فروشي داشته‌اند! ۱۳ آذر مشخص مي‌شود بليت‌هاي ۳۰۰ هزار توماني واقعاً مشتري داشته‌اند يا خير!

محمدصادق عابدینی

محمدصادق عابدینی

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=31527

بعدش؟

مطالب مرتبط

2 نظر برای مطلب "بدعتی برای طبقه مرفه نشین⇐۳۰۰ هزار تومان بدهيد و در سالني فیلم ببینید که گلزار در آن نفس می‌کشد!!"

  1. رضا گفت:

    دقت كرديد جديدا آقاي گلزار هي با اين و اون عكس ميندازه؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code