۰۷۱۱۱۴۰۱

با حضور لیلی گلستان، محمد چرمشیر، مرضیه برومند و چهره‌های دیگر⇐برگزیدگان جایزه فرشته معرفی شدند

سینماروزان: اختتامیه سومین دوره جايزه فرشته همراه با اهدای جوایز برگزیدگان و بزرگداشت علیرضا رمضانی، مدیر نشر مرکز عصر پنجشنبه ۴ خرداداه ماه در شهرکتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش سینماروزان مراسم اختتامیه سومین دوره جایزه فرشته با اجرای مسعود فروتن و با حضور احمد مسجدجامعی، احمد پوری، لیلی گلستان، فریبا وفی، سیامک گلشیری، محمد چرمشیر، پوریا عالمی، عباس یاری، ابراهیم حقیقی، علیرضا رمضانی، بهرام دهقانی، مرضیه برومند، محمدرضا غفاری، حسن زاهدی، علیرضا تابش، منوچهر شاهسواری، فرشته طائرپور، غزل شاکری، همایون ارشادی، حبیب رضایی و… عصر پنجشنبه چهارم خردادماه در مجموعه فرهنگی هنری شهرکتاب فرشته برگزار شد.

در ابتدای مراسم، سیدصالح بهشتی؛ مدیر مجموعه شهرکتاب فرشته درباره چگونگی شکل‌گیری این جایزه گفت: هنگامی که شهرکتاب راه‌اندازی شد آرزوی ما این بود که تنها شهر کتابی باشیم که بیشترین اتفاقات فرهنگی هنری در آن برگزرا شود و همین شد که در سه سال اخیر شاهد برگزاری بیش از ۴۰۰ برنامه در حوزه‌های مخالف فرهنگی بودیم.

وی در ادامه گفت: جنس جایزه فرشته متفاوت با این رویدادهایی بود که در شهرکتاب برگزار شد و علت این تفاوت این هست که این جایزه توسط شهرکتاب فرشته متولد شد و همه ما بدون هیچ چشم داشتی به تولد آن کمک کردیم. اتفاقی که مهم ترین هدفش ایجاد پل ارتباطی میان جوانان مستعد و علاقمند با حوزه ادبیات بود. اتفاقی که رد دوره سوم افتاد این بود که صدای ما در بیرون از مرزهای ایران نیز شنیده شد و تعدادی از شرکت‌کنندگان ما کسانی بودند که خارج از ایران زندگی می‌کنند. ما در دو دوره گذشته امکانی فراهم آوردیم تا آثار برگزیدگان هر دو دوره به شکل کتاب منتشر شود.

در ادامه مراسم، اوژن حقيقي دبير سومین دوره جايزه فرشته گزارش دبیرخانه را قرائت کرد: مفتخريم كه مراسم اهداي جوايز سومين دوره‌ي جايزه فرشته را با موضوع عصر جمعه در دو بخش داستان كوتاه و فيلم كوتاه را دركنار شما جشن مي‌گيريم.

وی در ادامه گفت: جايزه فرشته با هدف ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني و حمايت از نويسندگان و هنرمندان جوان و با استعداد از شهريور ۱۳۹۳ در شهركتاب فرشته آغاز به كار كرد و هدف اصلي آن حمايت از جوانان مستعد در حوزه فرهنگ و هنر است.

 حقیقی افزود: هيات انتخاب بخش داستان (بر اساس حروف الفبا )؛ فرهاد توحيدي‌ ، محمد چرمشير ، پوريا عالمي ، سيامك گلشيري ، مهسا محبعلي، فاطمه معتمد آريا، هيات داوران بخش داستان (بر اساس حروف الفبا )؛ احمد پوري، لیلی گلستان و فريبا وفي و هيات داوران بخش فيلم كوتاه (بر اساس حروف الفبا )؛ كيومرث پوراحمد، كيانوش عياري و هوشنگ گلمكاني بودند که مارا در اين مهم ياري كردند كه از تمامي آنها بسيار سپاسگزاريم.

وی درباره آمار شکرت‌کنندگان این دوره گفت: دوره سوم جايزه فرشته از دي ماه ۱۳۹۵ آغاز و تا ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ تعداد ۳۷۸ داستان كوتاه براي دبيرخانه جايزه فرشته ارسال شد كه از اين تعداد ۱۸۱ نفر مرد و ۱۹۷ نفر از آنها زن بودند.

دبیر این جایزه درباره بخش فیلم گفت: در بخش فيلم كوتاه‏‏, هيات داوران هيچ كدام از آثار رسيده به دبيرخانه ي جايزه فرشته را شايسته‌ي كسب جايزه ندانستند.

درادامه مراسم فيلم كوتاهي از دومين دوره جايزه فرشته پخش شد و پس از آن سيامك گلشيري، پوريا عالمي و محمد چرمشير براي اهداي نفرات دهم تا چهارم بخش داستان به روي سن آمدند که اسامی برندگان بدین شرح است: (به ترتیب نفرات دهم تا چهارم) ليلي عرفانيان، حميد رضازاده، روشنك مرادي، ، سارا اژدر تاجديني، آرش محمودي‌سرداري، معصومه ذكرياي بين كلايه، ميثم فرهمنديان.

بزرگداشت علیرضا رمضانی مدیر نشر مرکز

فروتن با ابراز خوشحالی از این که مدت هاست مراسم های بزرگداشت پیش از درگذشت اشخاص و چهره های ماندگار صورت می گیرد توضیح داد: جامعه ما در برابر کسانی که حقی دارند، مسئول و متعهد باید باشد تا افراد متوجه خودشان، جامعه و هنرمندان اطرافشان باشند. امروز قرار است از مردی بزرگ تقدیر کنیم.

ابراهیم حقیقی نخستین سخنران این بزرگداشت بود. وی گفت: از كودكي اهالي كتاب و كتابخانه‌ها برایم  مقدس بشمار مي‌آمدند. در خانواده‌اي بزرگ شدم كه اهل كتاب نبودند؛ پدرم عكاسخانه داشت و مادرم همیشه پول توجيبي‌ام را زياد مي كرد چون مي‌دانست كه كتاب مي‌خرم، در این بین مدير مدرسه‌ام مرا در جهت كتابخواني حمايت می‌كرد. گاهی فكر مي‌كردم اگر مال و منالی نداشتم كه براي فرزندم باقي بگذرام اما دست‌کم كتابخانه‌اي دارم كه برايش به یادگار بماند. علیرضا رمضاني سعادتی داشت كه در خانواده‌اي اهل كتاب متولد شود. من به شخصه از سال ۷۶ با ایشان به عنوان طراح جلد همكاري‌ام را آغاز كردم؛ همکاری‌ای که خیلی زود تبديل به دوستي شد. چند سال پيش قراردادهايي كه بين من و ايشان نوشته شده بود را مرور مي كردم؛ چيزي قریب به هزار نسخه بود. افتخار دوستي با او چنان برایم مغتنم بود و هست كه احساس دلتنگي زیادی مي‌كنم.

لیلی گلستان از داوران بخش داستان این مسابقه ديگر سخنراني بود كه براي تقدير از مدير نشر مركز سخنانی بیان داشت. وی گفت:۴۷ سال است که مترجم هستم و در ۲۷ سالگي كتاب زندگي و ديگر هيچ را ترجمه كردم. در تمام مدت فعالیتم در این عرصه با ۵ ناشر بيشتر كار نكردم و بيشترين كتاب هاي من را نشر مركز منتشر كرد. آقاي رمضاني انسان محترمي است هم خودشان و هم سایر همكارانشان در این انتشارات. از خصوصيات بارز ایشان منضبط بودن و سختگیر بودنشان است. گاهي با خود فكر مي كردم کمی انعطاف داشتن و كمتر سختگير بودن بهتر است اما اواخر به اين نتجيه رسيدم كه در فضاي کنونی اين گونه چارچوب‌ها هر قدر که محكمتر باشند بهتر است، شاید خوب باشد من نیز از ايشان الگو بگیرم و سفت و محكم بايستم. مجموعه آثاري كه در اين نشر منتشر شده نشان مي دهد كه ۹۵ درصد آثار از اهميت ويژه‌اي برخوردار هستند و به شخصه افتخار دارم كه ایشان ناشر آثار من هستند.

احمد مسجدجامعی سخنران بعدی این بزرگداشت بود، وی گفت: به راستی از برگزاری چنین مراسمی بسیار خوشحال هستم. یکی دیگر از ویژگی‎‌های مهم نشر مرکز این بود که  تبدیل به پاتوق نويسندگان و مترجمان شد و رفتار و شخصیت آقای رمضانی نیز به نوبه خود سبب احترام هرچه بیشتر به این حوزه شد. نميدانم كتاب اولي ها در این‌جا چه جايگاهي دارند. زماني كه وزير بودم فكر مي كردم نسلي از جوانان كه كار اولي هستند دسترسي به نشر ندارند و نگرانيم این بود كه كارهایشان به جايي نرسد.

وی در ادامه گفت: كاري كه دوستان در شهركتاب انجام مي‌دهند و انتظار ميرود كه شبكه شهركتاب به صورت کلی پی گیرد؛ کمک هر چه بیشتر به عرضه كتاب هاي نويسندگان اول است و جا دارد که در همین جا از دست اندرکاران این اتفاق هنری و البته  داوران محترم اين جايزه قدردانی کنم.

در پایان مراسم نیز ليلي گلستان، فریبا وفی و احمد پوری براي اهدای جوایز نفرات اول تا سوم سه بخش جایزه فرشته روی سن حضور یافتند. فریبا وفی نام مرضيه نجف پور را قر ائت نمود که جایگاه سوم را به خود اختصاص داده بود، نفر دوم، مرتضی فرجی که احمد پوری نامش را خواند و در نهایت برنده این جایزه و نفر اول با قرائت لیلی گلستان پگاه ارشدی فر معرفی شد.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۴۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=38622

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code