۱۵۰۷۱۴۰۱

بایکوت جشنواره مقاومت توسط “هفت”⇔آیا باز هم کارت عوامل برنامه توقیف شده؟

سینماژورنال/مهدی فلاح‌صابر: در حالی که پیش بینی می‌شد برنامه «هفت» در اولین برنامه پاییزی‌اش به کم و کیف جشنواره مقاومت امسال بپردازد و لااقل کیفیت آثار حاضر در آن و به خصوص چینش بعضا شبهه برانگیز تیم داوری را مرور کند اما این برنامه کاملا این جشنواره را بایکوت کرد.

به گزارش سینماژورنال به جای آن “هفت” اخیر اختصاص کاملی داشت به “فروشنده” اصغر فرهادی و حضور یکی از اعضای شورای پروانه نمایش که به عنوان منتقد مهمان دفاعیه ای جانانه از این فیلم انجام داد.

“هفت” بهروز افخمی پیش از این و در جریان برگزاری بین‌الملل فجر هم به بهانه توقیف کارتهای عوامل برنامه، این جشنواره را بایکوت کرده بود؛ البته این بایکوت حین برگزاری روی داد چون قبل از برگزاری حتی دبیر بین الملل فجر هم در “هفت” حاضر شده و فضای کافی در اختیارش قرار داده شد تا از مدیریت خویش دفاع کند.

بی‌اعتنایی به هفته دفاع مقدس

“هفت” جمعه شب نه فقط کلمه ای به جشنواره ای که قدیمی‌ترین جشنواره مرتبط به جریان موسوم به ارزشی قلمداد می‌شود نپرداخت که حتی درباره وضعیت سینمای جنگ و دفاع مقدس در سالهای اخیر نیز هیچ گزارش یا گفتگوی جامع در برنامه ارائه نشد.

پیش بینی می‌شد به خاطر هفته دفاع مقدس هم که شده افخمی لااقل برخی از آیتمهای “هفت” را منطبق با حال و هوای این هفته ببندد اما جز گفتگو با دست اندرکاران یک فیلم روی پرده به نام “اروند” که اتفاقا دفاع مقدسی هم هست هیچ تحلیل یا نقد جامعی درباره وضعیت سینمای جنگ و آسیب شناسی آن و حتی آسیب شناسی جشنواره‌ای به نام مقاومت و دفاع مقدس در برنامه ارائه نشد.

الویت با عمار است؟

این اتفاق در حالی افتاد که بهروز افخمی برای جشنواره عمار و بین الملل اش که اخیرا با تأسی از فجر به طور مستقل برگزار شد سنگ تمام گذاشت و فارغ از “هفت” در ستون هفتگی خود در یکی از روزنامه های صبح نیز رپورتاژ کاملی را برای یک مهمان مارکسیست این جشنواره ارائه داد.

مشخص نیست که دلیل بایکوت جشنواره مقاومت توسط افخمی چه بوده است؟ آیا دوباره کارتهای عوامل برنامه توقیف شده است یا ماجرا بر سر برآورده نشدن انتظارات خاص عوامل برنامه توسط گردانندگان جشنواره مقاومت است؟ یا شاید هم در میان جشنواره های ارزشی الویت “هفت” با عمار است؟

محمد خزاعی جشنواره مقاومت
محمد خزاعی در نشست جشنواره مقاومت

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=28903

بعدش؟

مطالب مرتبط

5 نظر برای مطلب "بایکوت جشنواره مقاومت توسط “هفت”⇔آیا باز هم کارت عوامل برنامه توقیف شده؟"

 1. رضا ایمانی گفت:

  به هر حال هر برنامه تلویزیونی هم نیاز داره برای پوشش رسانه ای بخشی از هزینه هاشو توسط حشنواره ها تامین کنه…الان روزنامه ها و مجلات سینمایی مون هم دارن همین کارو میکنن.
  مگه قدیمی ترین مجله سینمایی مون پر نشده از اگهی فراخوان و پوسترهای تبلیغی جشنواره ها؟ و همین طور روزنامه های سینمایی؟
  خب پس طبیعیه که تو تلویزیون هم همین روند وجود داشته باشه

 2. محمدرضا باشکندی گفت:

  حالا خوبه و بزنه و افخمی بخواد فییلم بعدیشو به تهیه کنندگی همین خزاعی بسازه اون موقع میشن رفیق جینگ…

 3. نسترن گفت:

  در عوض روزنامه تهیه کننده تلویزیون براشون هر روز ویژه نامه هایی درمیاره که همش تو سینما فلسطین ولو هست و هیشکی هم نمیخونه

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code