۲۷۰۷۱۴۰۰

بازیگر “معمای شاه”، ایدز و ترس مدیران تلویزیون

سینماژورنال: حسین محب اهری بازیگر سینما و تلویزیون ریشه کم‌کاری سینما و تلویزیون درباره اچ.آی.وی را فرهنگی دانست و آن را برآمده از درگیری در نوعی رودربایستی در برخورد با پدیده‌های ملتهب اجتماعی قلمداد کرد.

حسین محب اهری بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درباره علل کمتر پرداختن سینما وتلویزیون به بیماری ایدز در فیلمها و سریالها بیان کرد: مشکل بزرگی در جامعه ما و در اخلاقمان و فرهنگمان وجود دارد و آن تعارف و رودربایستی است.

البته که این تعارف اگر بجا باشد ایرادی ندارد اما وقتی بدون دلیل و منطق شکل می گیرد و موضوعات ملتهب اجتماعی را درگیر خود می کند سبب ساز آن می شود که حتی نتوانیم برای اطلاع رسانی پیرامون این بیماری اطلاع رسانی کنیم.

این بازیگر ادامه داد: تعارف و رودربایستی در زندگی همه ما تأثیرات منفی داشته است و بارها شده که از ابراز مسائل مهمی به یکدیگر رودربایستی می‌کنیم چون فکر می‌کنیم اگر نگوییم بهتر است؛ بیماری ایدز هم دقیقا چنین وضعیتی دارد یعنی فارغ از سطح خانواده‌ها، در سینما و تلویزیون هم گرفتاری در تعارف باعث شده جرأت طرح موضوع درباره آن را نداشته باشیم.

*مدیران فرهنگی می‌ترسند با پرداختن به ایدز منصب مدیریتی خود را از دست بدهند

بازیگر آثاری همچون “دردسرهای عظیم” و “خوب بد زشت” با اشاره به یکی دیگر از دلایل نپرداختن به ایدز در سینما و تلویزیون اظهار داشت: چون این بیماری اسم و سابقه خوبی در اذهان ما ندارد و این طور متبادر شده که هر کس مبتلا به این بیماری است دچار انحراف اخلاقی است پس در پرداختن به آن یک بی‌میلی و عدم انگیزه در مدیران سینما و تلویزیون و فیلمسازان دیده می شود.

محب اهری که در هفته های اخیر سریال “معمای شاه” را روی آنتن داشته است با اشاره به محافظه کاری مدیران و مسئولین تلویزیون افزود: این دوستان مسئول و مدیرهمیشه در پی حفظ مقام و میزشان هستند و نمی خواهند با رفتن به سراغ موضوعاتی که ممکن است دارای تبعات باشد، میز و مقامشان را به خطر بیاندازند.

وی ادامه داد: مدیران فرهنگی اعم از مدیران تلویزیون و سینما می‌ترسند با پرداختن به ایدز منصب مدیریتی خود را از دست بدهند در حالی که یک مدیر باید شجاع باشد و با جسارت زمینه تولید آثاری را فراهم کند که باعث کاهش ابتلا به ایدز شود.

*مدیران ما امروز به فکر فردا باشند

محب اهری که سابقه کارگردانی در تئاتر و تلویزیون هم دارد: عزم جدی برای پرداختن به اچ.آی.وی و بیمارانش در بدنه مدیریتی سینما و تلویزیون وجود ندارد و نتیجه اش هم اینکه این بیماری با پنهان‌کاری رشد سریع و خاموشی در جامعه دارد و رسانه های ما بخصوص تلویزیون در این باره سکوت اختیار کرده اند.

این بازیگر در پایان خاطرنشان ساخت: توصیه من به مدیران سینما و تلویزیون آن است که امروز به فکر باشند زیرا فردا دیر است. باید امروز به جوانها در قالب ساخت فیلم و سریال و آثار آموزشی درباره ایدز اطلاع رسانی کرد تا خدای نکرده مثل ماجرای طلاق های زوجین جوان یا اعتیاد به مخدرهای صنعتی، بعد از گرفتاری در اپیدمی، به فکر راه حل نباشیم.

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۴:۰۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=23506

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code